גוגל נגד אובר: הקרב שיוכרע בישראל

קרב הענקיות צפוי להוביל למערך הסעות שלקוח מסרטי העתיד: מכוניות פרטיות נוסעות ברחובות ללא נהג, אוספות ומורידות נוסעים, על בסיס אפליקציה ושיתוף

איילה צורף
איילה צורף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה צורף
איילה צורף

הידיעה כי ווייז של גוגל תתחיל להפעיל בישראל פיילוט להסעות בין אנשים תמורת תשלום היא ניוז בינלאומי, המעיד על חזית חדשה בין שתי חברות ענק - גוגל ואובר. את ווייז אתם כבר מכירים; מה עושה אובר X? היא מאפשרת לאנשים להסיע אנשים אחרים, תמורת תשלום, גם אם הם לא נהגי מוניות במקצועם. היא מייצרת כך מיליוני נסיעות בחודש בעולם, וגוזרת עמלה על הסכום שעובר מהנהג לנוסע. עכשיו גם גוגל תנסה לעשות כאן את אותו הדבר.

1. הנהג שהסיע אותי לשדה התעופה

לפני חודשיים חזרנו מביקור במנהטן, ניו יורק. לראשונה, עשינו שם שימוש במוניות מסוג אחר - לא במוניות הצהובות הוותיקות של מנהטן, אלא ברכבי אובר X: כלי רכב של אנשים פרטיים, שאספו ולקחו אותנו ממקום למקום, בעוד אנחנו משלמים להם באמצעות האפליקציה. זה משתלם, כי זה זול יותר ממונית (נסיעת מונית ממנהטן לשדה התעופה תעלה 120 דולר, בעוד שעם אובר המחיר יהיה 90 דולר בלבד), זמין ונוח כמו מוניות.

הנהג שלקח אותנו לשדה התעופה, למשל, עובד לפרנסתו כנהג אוטובוס הסעות של ילדים לבתי ספר. כשהוא מסיים לעבוד ב-14:00, הוא מחליט אם להפעיל את הרכב הפרטי שלו כמונית להשלמת הכנסה, או ללכת לישון צהריים.

צילום: רויטרס

2. יד אחת משקיעה רבע מיליארד דולר, 
ואילו היד השנייה מקימה מתחרה

לפני שנתיים השקיעה גוגל באובר רבע מיליארד דולר, והפכה למשקיעה הבודדת הגדולה ביותר בחברה דאז. באותם ימים אובר היתה שווה 3.5 מיליארד דולר, היום היא כבר שווה 41 מיליארד דולר ופועלת ב–315 ערים בעולם. גוגל רואה את הצמיחה המהירה הזאת, ובמקביל, היא רואה גם את רמת העניין הבינלאומי שמגלה העולם המערבי במיזמי כלכלת שיתוף - מיזמים שמאפשרים לאנשים לייצר לעצמם הכנסות נוספות ממוצרים או משירותים שבבעלותם. אז היא החליטה לנסות לייצר לעצמה הכנסות מכלכלה שיתופית, ולא לפספס את המגמה. איך היא תעשה את זה? באמצעות ווייז. נהגים ונוסעים יוכלו לאתר אחד את השני על גבי מפות ווייז, לאסוף אחד את השני, וגוגל תדאג להעביר ביניהם את הכסף. בתחילה מדובר יהיה בסכומים פעוטים. אבל זה רק פיילוט, כאמור.

3. אובר וגוגל - מתחרות, שותפות, סיפור אהבה

בעודה בונה את התחרות באובר במדינה קטנה במזרח התיכון, מקפידה גוגל לדחוף ולקדם את אובר X באופן מסיבי במדינות הגדולות בעולם. היא עושה את זה באמצעות שירות Google Maps שלה.

כיום, בארה"ב ובחלק ממדינות אירופה, כשתפתחו את אפליקציית המפות של גוגל ותבקשו להגיע ליעד מסוים, גוגל תציע לכם להזמין - מתוך המפה - רכב אובר X שייקח אתכם ליעדכם, ואף תמחיש לכם עד כמה זה זול יותר ממונית. בכך מייצרת גוגל לנהגי אובר מיליוני נסיעות, ומזרימה אליהם לקוחות וכסף.

Waze carpoolצילום: צילום מסך מאתר ווייז

4. הקרב הרגולטורי

אובר מקווה להתחיל להפעיל בישראל את אובר X, אך הרגולטור, משרד התחבורה, לא מאפשר לה. בשלב זה, הרגולטור בוחר לשמור על האינטרסים של נהגי המוניות, ולא להציף את השוק בנהגים פרטיים. זאת, למרות שכשזה יקרה, הדבר יביא הוזלה של עלויות הנסיעה לטובת 
הצרכנים.

יש להניח שאם הניסוי של גוגל יצליח, אז הוא יסלול את הדרך גם לאובר להתחיל להפעיל כאן את שירותיה, למורת רוחם של נהגי המוניות. זאת אומרת, אובר - השותפה/מתחרה - יושבת כעת ומחכה לראות מה יעשה משרד התחבורה.

5. מלה לגבי העתיד

גוגל משקיעה תקציבים ניכרים בפיתוח מכונית ללא נהג. אובר היא כיום החברה הכי גדולה והכי מנוסה בעולם בהסעה שיתופית. שילוב של שני התחומים צפוי להוביל למערך הסעות שלקוח מסרטי העתיד: מכוניות פרטיות נוסעות ברחובות ללא נהג, אוספות ומורידות נוסעים, על בסיס אפליקציה ושיתוף.

הכותבת עוסקת ומרצה בנושאי כלכלה שיתופית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker