נדנדת האד-טק: המשקיעים הפרטיים תומכים - אך שוק ההון חושש

חברות לייעול הפרסום הדיגיטלי כמו אאוטבריין, טבולה ואיירון סורס היו עד לא מזמן התקווה גדולה של ההיי-טק המקומי ■ אך יציאת האוויר מבועת האד-טק מקשה עליהן להנפיק ולקפוץ מדרגה ■ האם הגל הסתיים?

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

אחד השינויים העצומים שגרמה המהפכה הדיגיטלית הוא המעבר של כספי הפרסום למדיה הדיגיטלית, שבה הכל נעשה באופן אוטומטי ובזמן אמת. זרימת ההון העצום הזאת, היא האחראית להתרוממות של שני ענקי האינטרנט הגלובליים גוגל ופייסבוק, אך לא רק. תעשייה שלמה, הכוללת מאות ואולי אלפי חברות טכנולוגיה בכל הגדלים, נוצרה כדי לייעל עבור המפרסמים את הפרסום ברשת. מאחר שהכל מדיד בתעשייה הזאת, מי שמצליח ליצור למפרסם יותר צפיות, יותר קליקים או יותר מכירות בגין כל דולר שהשקיע בפרסום — הוא המנצח.

בשנים האחרונות קמו בישראל עשרות חברות אד־טק, שמטרתן להפוך את הפרסום ברשת ליעיל יותר בעבור המפורסמים. המקימים היו יזמים זריזים שזיהו את המגמה והצליחו לספק פתרונות טכנולוגיים שהקדימו את השוק. מרכז הידע שנוצר בישראל הוציא מתוכו עשרות חברות, ובאחרונה העריכו בקרן JVP כי סך ההכנסות שיצרו חברות אלה ב–2014 הוא כ–3 מיליארד דולר.

אך נדמה כי משהו לא טוב קורה לתעשייה זו בשנה האחרונה. חלק ניכר מחברות האד־טק שהונפקו בעולם, סבלו מירידה חדה בשוויין. חברות גולבליות בולטות כמו רוקט פיול ומילניאל מדיה איבדו משווין בשנה האחרונה כ–70% ו–60% בהתאמה. חברות אמנם צמחו בזריזות, אך גם הפסדיהן תפחו. גם הישראליות שהונפקו סבלו מהתכווצות השווי שלהן. מטומי של אילן שילוח ירדה ב–54% בשנה החולפת, קרוסריידר של טדי שגיא ירדה ב–10% מאז שהונפקה באקוטובר 2014, ומרימדיה ירדה ב–63% בשנה החולפת. הנפקות נוספות נעצרו או נדחו, ובעולם כבר הגדירו זאת כ"התפוצצות בועת האד־טק".

ארבע החברות הישראליות הבולטות בתחום האד־טק — אאוטבריין, טבולה, איירון סורס, וקנשו — זוכות עדיין לצמיחה מהירה יחסית בהכנסותיהן, אך נראה שהמשקיעים חוששים מדי לעתידן. בשנה החולפת, העדיפו חברות אלה לגייס הון ממשקיעים פרטיים ולא להנפיק את מניותיהן בשוק ההון. אאוטבריין, טבולה, איירון סורס הצליחו לשכנע את המשקיעים הפרטיים שהן שוות כמיליארד דולר יותר, אך שוק ההון לא הסכים לרכוש את מניותיהן לפי שווי זה. אמנם חברות האד־טק הישראליות מצוידות במזומנים רבים בקופתן, שיכולים לתמוך בהמשך צמיחתן, אך הקרנות ויתר המשקיעים בחברות די כבולים. בלי הנזילות שמעניק שוק ההון, ובלי עלייה במחיר המניה, אין למשקיעים יכולת 
לבצע אקזיט.

"עד לפני תקופה לא ארוכה, שוק ההון לא הבין כיצד חברות אלה פועלות ואיך בנוי המודל שלהן. מדובר בתחום חדש יחסית, שאינו קל ללימוד והבנה. לדעתי, יש עכשיו למשקיעים בשוק ההון הבנה טובה יותר כיצד פועל שוק האד־טק. השינוי בטעמים של המשקיעים נובע בעיקר מההכרה כי התחום נהפך תחרותי מאוד, וכבר הרבה יותר קשה ליצור בו ערך אמיתי", כך מנתח דני כהן, שותף בקרן כרמל, את שינוי הטעמים של המשקיעים בתחום. מדבריו של כהן ניתן להבין כי שוק הון לא היה בשל לקבל את חברות האד־טק שהונפקו בשנים האחרונות, שכן הידע של משקיעים בתחום היה מועט.

זווית חדשה

למרות היעדר ההנפקות, וירידת השווי של החברות הנסחרות בשוק ההון, כהן מאמין כי "יש עוד הרבה הזדמנויות בתחום. השאלה היא איזו זווית חדשה בשוק האד־טק אפשר לתקוף? יש זוויות מעניינות יותר ואחרות פחות. אם אתה סטארט־אפ שמפתח מרכיב קטן יחסית בשרשרת ערך, כלומר עוד פיצ'ר קטן ולא מוצר מלא, אז יתכן שהמשקיעים לא ימצאו בך עניין ותתקשה לגייס הון. ככל שהמוצר חשוב יותר בשרשרת הערך, וככל שהסטארט־אפ מצליח להגיע ליותר נתונים לגבי הגולשים או המפרסמים, כך הערך שלו יעלה, וכך גם הפוטנציאל שלו לגייס הון ולצמוח", מעריך כהן.

דני כהן, שותף בקרן כרמל

"שוק הפרסום הדיגיטלי עדיין רחוק ממיצוי פוטנציאל הצמיחה שלו, והמפרסמים ימשיכו להעביר כסף למדיות דיגיטליות. אמנם גוגל ופייסבוק צפויות להיות המרוויחות הגדולות מכך, אך יהיו עוד הרבה חברות טכנולוגיה שיהנו מצמיחה, במיוחד חברות שיתמכו במעבר לפורמטים דיגיטליים חדשים יחסית כמו טלוויזיה ומובייל", מוסיף כהן. כהן נוגע באחת המגמות העיקריות שמאפיינות את שוק הפרסום הדיגיטלי. בשל החסמים הנמוכים העומדים בפתח השוק, זרמו לתחום חברות רבות, שחלקן ללא טכנולוגיה חזקה. כך נהפך השוק לצפוץ מאוד, אך באותה השעה צמחו בשוק הפרסום הדיגיטלי חברות הענק, ובראשן גוגל, פייסבוק, קריטאו (Criteo) ואפנקסוס (AppNexus). חברות אלה שולטות במרבית שרשרת הערך של עולם הפרסום הדיגיטלי, ומספקות למפרסמים שירות שחברה קטנה תתקשה לספק. במקביל חברות ענק נוספות כמו אורקל, אדובי וסיילספורס, מחפשות גם הן דרכים לשים ידם על הכסף הזורם בשוק הפרסום הדיגיטלי.

התפיסה השלטת היא כי קיים בתחום יתרון לגודל, ונתח השוק של הענקים רק יגדל וילך. להערכת חברת המחקר LUMA המתמחה בתחום האד־טק, בשוק הגלובלי פועלות כיום כ–2,000 חברות אד־טק, שמהן רק 150 יגיעו לאקזיט. היתר יסגרו, או ימשיכו לפעול בנישה של השוק, בהיקף נמוך וללא צמיחה מהותית. חברות הענק יהיו אלה שיבלעו את הקטנות. מסיבה זו, מניות פייסבוק, גוגל וקריטאו לא הושפעו מהתפוצצות בועת האד־טק כפי שהושפעו החברות הקטנות.

"יהיו עוד אקזיטים יפים בתחום"

גלעד הלרמן, יזם ותיק בתחום הפרסום הדיגיטלי שמכר ב–2014 את Ajillion Max ו–Definiti Media לקרוסריידר, מאמין כי "יש עוד הרבה מאוד מקומות בעולם הפרסום הנמצאים מחוץ לידיים של גוגל ופייסבוק. בדומה לטבולה ואאוטבריין, שמצאו תחום הכנסות גדול שאינו ב'כיכר העיר' של פייסבוק וגוגל, ניתן עוד למצוא הזדמנויות רבות בשוק הפרסום הדיגיטלי. זה שוק צעיר שנמצא בהתהוות, וסובל עדיין מחוסר יעילות קיצוני, גם בשיטות העבודה וגם בטכנולוגיות המשמשות את המפרסמים. כל מי שייעל תהליכי הפרסום, יעשה עבודה מצוינת. השינויים בשוק הפרסום הדיגיטלי הם מהירים מאוד. דוגמה לכך היא שוק הפרסום במובייל, שהתרומם במהירות רבה מאוד. חברות ענק לא יכולות לעמוד בקצב כל כך גבוה של שינויים. הן מסורבלות. כאן יש יתרון לחברות קטנות וצעירות שיכולות להתקדם ולהשתנות בקצב מהיר יותר. יתכן שחלק מהחברות הקטנות יירכשו, אחרות ייסגרו, וקבוצה נוספת של חברות פשוט ירוויחו היטב מבלי אקזיט. בכל מקרה, יהיו עוד אקזיטים יפים בתחום".

גלעד הלרמןצילום: רועי פיינגולד

"בכל שלב של התהוות השוק ניתן היה לשאול האם מדובר בהתרוממות זמנית, ברוח שתעבור. קשה מאוד לדעת. קח למשל את תחום הסמיקונדוקטורס. היתה בו פריחה גדולה לפני מספר שנים, לאחר מכן התחילה דעיכה ומאז התחום לא חזר להתרומם. לעומת זאת, תחום הפתרונות לארגונים גדולים (אנטרפרייז) דעך עד לפני כמה שנים, ועכשיו הוא פורח מחדש. תחום האד־טק עבר גל חדשנות חזק שהתחיל ב–2006, ועתה אני מאמין שנראה מיזוגים וצמצום של מספר השחקנים. עם זאת, לדעתי השוק יתעורר מחדש לאחר מכן. חלק מהחברות הקטנות ימכרו, ואחרות ייסגרו, אבל יהיו עוד הרבה הזדמנויות בתחום לסטארט־אפים חדשניים", אומר כהן.

"המשקיעים מבינים כי יש עוד הרבה כסף בשוק הפרסום שנמצא מחוץ לידיים של הענקים", אומר הלרמן. "יזמים וחברות צעירות משכנעות את המשקיעים כי הם יצליחו לשים ידם על הכסף הזה, אבל בשלב מסוים כבר לא כל כך קל לצמוח, והיזמים והמשקיעים מגלים שזה כבר לא כסף קל. זה סוג ההתפקחות שעובר על המשקיעים בחברות האד־טק הציבוריות. מעטים מהם ממש הבינו את העסק הזה — בכל זאת מדובר בעסק לא פשוט להבנה. אין אנליסטים שמסקרים היטב את התחום, כך שמצב רוחם של המוסדיים הוא תנודתי מאוד. בהתחלה הם היו באופוריה, ועל כן רכשו לפי הערכות שווי גבוהות, ועכשיו הם בפאניקה, ועל כן מוכרים לפי הערכות שווי נמוכות. יקח עוד זמן עד שכל העסק הזה יתייצב, אבל חברות האד־טק כאן כדי להישאר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker