פרטנר ואורנג' העולמית ינתקו יחסים: אורנג' תפצה את פרטנר ב-90 מיליון יורו

אורנג' העולמית ביקשה לסיים את הסכם המיתוג שלה עם פרטנר, שתקבל בשלב ראשון 40 מיליון יורו ■ "הסכם דרמטי - הפיצוי שפרטנר תקבל מהווה כ-23% משווי השוק שלה"

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

פרטנר הישראלית ואורנג' הצרפתית הגיעו להסכם שיאפשר את הפסקת פעילות מותג אורנג' בישראל. פרטנר תקבל באופן מידי 40 מיליון יורו, ואם תוותר על המותג אורנג' היא עשויה לקבל עוד 50 מיליון יורו כפיצוי. שתי החברות יערכו מחקר שוק מקיף שיקבע את מיצובה של פרטנר בשוק המקומי וכן את שווי המותג. בתום מחקר ועל פי מסקנותיו, יוחלט האם לוותר סופית על המותג אורנג'.

בעקבות ההודעה של פרטנר טוען אורי ליכט, אנליסט התקשורת של אי.בי.אי כי "להערכתנו מדובר בהסכם מאוד דרמטי - סכום הפיצוי שפרטנר תקבל מהווה כ-23% משווי השוק של החברה ערב ההסכם ואחרי העליות החדות במניה  וכ-10% משווי ה-EV של פרטנר".

סטפן רישאר, מנכ"ל אורנג' העולמיתצילום: רויטרס

עוד כותב ליכט כי "אם יש משהו שלמדנו מהתחרות הפרועה בענף בשנים האחרונות זו העובדה ששווי המותגים נשחקו מאוד והם כמעט לא מאפשרים לגבות פרמיה משמעותית. בדו"חותיה השנתיים של פרטנר אפשר לראות כי הוצאות החברה על פרסום ויחסי ציבור בשנת 2014 היו 49 מיליון שקל, כך שסכום הפיצויים שפורסם, המהווה פי 8.5 מסכום זה הוא די והותר כדי לפצות את החברה ולאפשר מהלך אגרסיבי מאוד של מיתוג מחדש".

לסיכום הוא כותב כי "זו בשורה מצוינת לפרטנר, בשורה פחות טובה לסלקום לשאר המפעילים אשר צפויים להתמודד בטווח הלא רחוק עם קמפיינים אגרסיביים מאד של פרטנר".

מפרטנר נמסר: "הסכם המסגרת קובע כי לפרטנר ולאורנג' העולמית עומדת הזכות לסיים את הסכם רישיון השימוש במותג אורנג': במידה ופרטנר לא תממש זכות זו בתוך 12 חודשים, אז הן פרטנר והן אורנג' העולמית תהינה רשאיות לסיים את הסכם רישיון המותג במהלך 12 החודשים העוקבים".

משנה למנכ"ל אורנג' העולמית, פייר לואט, ציין: "אורנג' מביעה שביעות רצון מהמסגרת החדשה של מערכת היחסים בין שתי החברות. זוהי תוצאה של הדיונים היעילים והמקצועיים שהתקיימו במהלך השבועות האחרונים. מחקר שוק התקשורת הישראלי צפוי לספק תצוגה ברורה שתאפשר לפרטנר לקבל את האפשרות הטובה ביותר עבורה. אנו מחויבים לתמוך במטרה זו. עבור אורנג' העולמית, ישראל היא בעלת חשיבות אסטרטגית ולנו התחייבות ארוכת טווח אליה, לרבות פעילויות החדשנות שלנו באמצעות חברות קשורות לאורנג' העולמית בישראל". יו"ר דירקטוריון פרטנר, אדם צ'זנוף בירך על ההסכם.

המשבר בין הצדדים התחיל לפני ארבעה שבועות כאשר מנכ"ל אורנג' העולמית, סטפן רישאר, אמר במסיבת עיתונאים בקהיר כי היה רוצה לסיים את קשרי החברה עם פרטנר הישראלית, המשתמשת במותג אורנג'.

במסיבת העיתונאים, בה הציג את תוכניות החברה לשנים הקרובות במצרים, אמר רישאר כי החברה מתכוונת להסיר את המותג אורנג' מישראל בהקדם האפשרי, אולם הוסיף כי המהלך ידרוש זמן.

החלטה זו נתפסה כתגובה של אורנג' הצרפתית ללחצים של גופים פרו פלסטינים להפסיק את השימוש במותג אורנג' בישראל בשל העובדה כי פרטנר משתמשת במותג גם באזור יהודה ושומרון.

פרטנר הישראלית אינה חברה בת של פראנס טלקום כמו מרבית חברות אורנג' בעולם, אלא רק משלמת תמלוגים על השימוש במותג אורנג'. לאחר שרישאר חזר לצרפת, הודיעה החברה כי בהתאם לאסטרטגיה שלה, היא אינה רוצה להמשיך ולמכור את הזכות לשימוש במותג אורנג' לחברות שאינן בבעלותה המלאה ובכוונתה לבקש מפרטנר להיכנס למשא ומתן כדי לקבוע את התנאים לסיום הסכם המותג.

רק מספר חודשים לפני כן חידשה פרטנר את הסכם המותג. על פי הסיכום המקורי רק פרטנר יכלה להחליט על סיום ההסכם. הסיכום החדש מעניק זכות זו גם לאורנג' העולמית, וקרוב לוודאי שהיא תנצל אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker