אקזיט לאוניברסיטה העברית: מרק רוכשת את קיולייט ננוטק הישראלית

פרטי העסקה לא פורסמו, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה עשרות מיליוני דולרים ■ עוד לפני הרכישה, מרק החזיקה במחצית ממניות קיולייט

ענבל אורפז

חברת התרופות והכימיה הגרמנית מרק הודיעה אתמול על רכישת חברת הננוטכנולוגיה קיולייט ננוטק, שבבעלות יישום, החברה למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית. פרטי העסקה לא פורסמו, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה עשרות מיליוני דולרים. עוד לפני הרכישה, מרק החזיקה במחצית ממניות קיולייט בעקבות השקעות שביצעה בחברה ב-2012 וב-2013.

מרק הודיעה שעובדי החברה ימשיכו לפעול מהמטה שלה באוניברסיטה העברית, שבו מועסקים 20 עובדים, שיהפוך למרכז מחקר ופיתוח (מו"פ) לננו-חלקיקים, המכונים Quantum Materials, לתחום החומרים המתקדמים במרק. מנכ"ל מרק, קרל-לודוויג קליי, הודיע שבכוונת החברה להרחיב את מצבת כוח האדם המועסק על ידה בישראל, שיגיע לכ-500 עובדים בשנים הקרובות. מרק השקיעה עד היום 10 מיליון יורו בחממה הביו-טכנולוגית שלה ביבנה.

קיולייט ננוטק נוסדה ב-2009 ומאז היא פעלה בשיתוף פעולה עם מרק הרוכשת. כמו כן, היא השתתפה בתוכנית מחקר משותפת הממומנת ידי המדען הראשי במשרד הכלכלה, וקיבלה תמיכה של הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים.

האוניברסיטה העברית, גבעת רםצילום: דניאל בר און

קיולייט מפתחת חומרים ויישומים המתבססים על ננו-גבישים מוליכים למחצה. מרק מפתחת מוצרים המבוססים על ננו-חלקיקים מוליכים למחצה לשימוש במסכי תצוגה ובגופי תאורה חסכוניים מסוג LED. החברה מנוהלת על ידי שלמה אמיר, ומתבססת על טכנולוגיה שפותחה על ידי פרופ' אורי בנין, מהמכון לכימיה והמרכז לננו-מדע וננוטכנולוגיה באוניברסיטה העברית, אחד המדענים המובילים בעולם בתחום הננו-טכנולוגיה, המתמחה בכימיה ופיזיקה של ננו־חומרים ובאלקטרו־אופטיקה.

יעקב מיכלין, מנכ"ל יישום ויו"ר קיולייט ננוטק, אמר: "השילוב בין חדשנות פורצת דרך ממעבדתו של פרופ' בנין לבין מעורבות של חברה בקנה המידה של מרק, מובילה עולמית בשוק מסכי התצוגה, הוביל להצלחה של קיולייט. זוהי אבן דרך חשובה עבור קיולייט, שהיתה חברת ההזנק הראשונה שפעלה בלב קמפוס ספרא של האוניברסיטה העברית, ו-20 עובדיה יישארו באתר החברה בירושלים, דבר שיאפשר המשך קשרים הדוקים עם מרכז הננו־טכנולוגיה של האוניברסיטה ועם קבוצת המחקר של בנין. זוהי דוגמה מצוינת להגשמת החזון של יישום להפוך חדשנות אקדמית למוצרים חדשניים, כמו גם לייצר הזדמנויות תעסוקה בירושלים בפרט, ובישראל בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker