יו"ר ועדת המדע לפייסבוק: "להקים נציגות שתטפל בפניות של גולשים שנפגעו מפוסטים"

ראש תחום הגלישה הבטוחה בפייסבוק: "יש לנו צוותים שעבדים יום ולילה כדי לתמוך בגולשים, גם במבוגרים ובילדים. נעסיק גם דוברי עברית"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"פייסבוק מאמינה שתתן שירות טוב יותר באמצעות פנייה אינטרנטית ולא באמצעות קו טלפון או נציגות מקומית", כך אמר אתמול (יום ג') סיימון מילר, מנהל המדיניות בפייסבוק, בדיון שקיימה ועדת המדע בנושא גבולות השיח במרחב האינטרנט בעקבות התאבדותו של , מנהל הלשכה לרישום אוכלוסין בתל אביב. רוניס שם קץ לחייו לאחר שהואשם, בפוסט שפורסם עליו ברשת החברתית, בהתנהגות גזענית.

הדברים נאמרו בתשובה לשאלתו של יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) ששאל מדוע אין נציגות בישראל ומדוע אין אפשרות ליצור קשר טלפוני עם הנציגים. מקלב ביקש לשקול הקמת נציגות של פייסבוק בישראל שתטפל בפניות של גולשים שנפגעו מפוסטים פוגעניים. הדיון נערך לבקשת חברי הכנסת אורי מקלב, איתן כבל, מיכל רוזין ועליזה לביא, בעקבות התאבדותו של אריאל רוניס ז"ל מנהל לשכת האוכלוסין בתל אביב שהואשם ברשת בהתנהגות גזענית.

ג'ולי דה-ביילאנקורט, ראש תחום גלישה בטוחה מפייסבוק אמרה: "יש לנו מדיניות ברורה למה מקובל ומה לא ברשת החברתית שבה חברים למעלה מ- 1.4 מיליארד משתמשים. יש לנו צוותים שעבדים יום ולילה כדי לתמוך בגולשים, גם במבוגרים ובילדים. אנחנו מעוניינים שתדווחו לנו על פרסום תוכן פוגע כדי שנוכל להסירו. יש לנו מאות אנשים שעובדים במחלקות הבטיחות בכל העולם, ונעסיק גם דוברי עברית כדי שיהיו עובדים שמבינים את השפה והתרבות. אנחנו ממיינים את הדיווחים לפי רמת הדחיפות שלהם ומטפלים בהם. יש לנו מאות אנשים שעובדים כדי להבטיח את בטיחותם של המשתמשים שלנו".

ח"כ אורי מקלב
ח"כ אורי מקלבצילום: תומר אפלבאום

מקלב שאל: "היכן לדעתכם עובר הגבול הדק בין חופש ביטוי לפגיעה בפרטיות?".

רוזין אמרה כי "כשאנחנו מדברים על הצבת הגבולות לדיון ברשתות החברתיות עלינו להמנע מטכנופוביה. אנחנו חייבים לזכור שיש יתרונות חברתיים חשובים בבמה שהפייסבוק ודומיו מאפשרים לאנשים פרטיים לזעוק על עוול שנעשה להם כמו למשל נפגעות תקיפה מינית שמערכת החוק בישראל לא מספקת להן מענה מלא. במה זו מאפשרת עשיית צדק לאנשים רבים, לא הכל צריך להיות פלילי ושפיט. חובתנו כרגולטורים למצוא את האיזון בין חופש הביטוי לחופש השיסוי".

עוד אמרה רוזין כי "אין ספק שלפייסבוק, שהיא חברה מסחרית, יש גם אחריות חברתית. כיום פייסבוק לא מספקת מענה ראוי לתלונות אודות התכנים העולים בה, ודרשנו מהם בדיון לספק כתובת פעילה ומעורבות אקטיבית במקרים פוגעניים".

ח״כ רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה כי אם פייסבוק ורשתות חברתיות ידעו שיתבעו וישלמו כספים לנפגעי הרשת ויכנסו להם לכיס העמוק במידה ולא יסירו פוסט פוגעני אז תהיה כתובת בארץ לגוגל פייסבוק וכל רשת חברתית. הגיע הזמן שלפייסבוק תהיה כתובת מאוישת ונציגות בארץ שידעו למי לפנות. הם מתכסים מאחורי כתובת בחו״ל ולא נותנים מענה.יש לנו בהחלט ציפיה שפייסבוק יסירו אחרי הודעה של הנפגע מהבריונות והאלימות ברשת את הפוסט הפוגעני ולא יסתכמו בתביעה ובתשלומים גבוהים".

סויד הוסיפה כי "עד היום המחוקק לא הטיל אחריות על עורכי תוכן באינטרנט או ברשתות החברתיות". סויד הגישה הצעת חוק לחייב את הרשתות החברתיות ועורכי תוכן באינטרנט ולהחיל חוק איסור לשון הרע על המרשתת - המרחב האינטרנטי והרשת החברתית.

ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו) אמרה כי לדעתה חברת פייסבוק אינה האחראית הבלעדית למה שקורה ברשת, ועל החברה הישראלית לגלות אחריות. היא הציעה ליצור קמפיין חברתי משותף בהובלת פייסבוק העולמית שיוקיע התנהגות בריונית ברשת ופוסטים שנועדו לבייש ("שיימינג").

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הציעה להקים מועצה ארצית לדיווח על בעיות ברשת. "אני אף פעם לא קיבלתי מענה מפייסבוק. המועצה צריכה לחייב את החברות המסחריות לקחת אחריות ולדווח".

עו"ד מיטל גרייבר שוורץ מאיגוד האינטרנט הישראלי הבהירה כי האיגוד אינו גורם אכיפה ואין לו סמכות לעצור פגיעה. "האיגוד משתף פעולה עם המשטרה והרשויות ומחנך לגלישה בטוחה. אנחנו נעזרים בכל הגורמים כדי להוריד את הפוסטים הפוגעניים. יש אפשרות לדווח לפייסבוק על פוסט פוגעני".

אורנה היילינגר מאיגוד האינטרנט הישראלי הסבירה כי האיגוד מספק שירות של 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע לאנשים שנפגעו באינטרנט ועוזרים להסיר תכנים פוגעניים. אנחנו תומכים באדם שנפגע ומסבירים לו כיצד עליו לפעול.  עם זאת, אנחנו לא גורם אכיפה אלא גורם מסייע".

בדיון השתתף גם אבי לן, שהפעיל את הדף 'סטטוסים מצייצים' שפנה אל מילנר ודה-ביילאנקורט ואמר שלמעלה מחצי שנה שהוא מנסה ליצור קשר עם גורם בפייסבוק שיגיד לו מדוע הדף שלו הוסר. "הדף שלי הוסר באכזריות ובלי סיבה ואתם רוצים שאנהל שיח עם רובוטים? אני רוצה מישהו שיסתכל לי בעיניים".

על כך ענה לו מילנר: "יש לפייסבוק חוקים ברורים ואנחנו לא מאפשרים לגולשים לעבור עליהם".

יהונתן קלינגר, מעמותת אשנ"ב (אנשים למען שימוש נבון באינטרנט) אמר שניתן לראות שתופעת השיימינג היא אקט חברתי שמביא לתופעות יעילות יותר. הוא נתן כדוגמה את הביוש של לקוחות שירותי זנות שהיה יעיל יותר בהקטנת צריכת השירותים הללו. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker