בואו נדבר על רגשות (עם הרובוט)

כשהרובוטים יהפכו לחיזיון שכיח בעולם הסיעוד והטיפול אחד מהאתגרים המרכזיים יהיה לגרום להם להבין רגשות אנושיים. פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת בתחום הנדסת החשמל במכללת אפקה להנדסה, המתמחה בתחום זיהוי רגשות ממוחשב, מספרת איך זה קורה

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

אם יתממשו התחזיות והנבואות, בעתיד הנראה לעין רובוטים יהיו בכל מקום: הם יחליפו אותנו במקום העבודה, יסעדו קשישים בבתים ויבצעו במקומינו משימות מונוטוניות. לפני שהחזון הזה יהפוך למציאות, עולם הרובוטיקה ידרש להתגבר על לא מעט משוכות - טכנולוגיות אבל לא פחות מכך פסיכולוגיות. אחד מהאתגרים המרכזיים יהיה לגרום לרובוטים להבין רגשות אנושיים כדי שידעו לתפקד בהתאם לסיטואציה הרגשית בה נמצא המשתמש.

פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת בתחום הנדסת החשמל במכללת אפקה להנדסה המתמחה בתחום זיהוי רגשות ממוחשב, עוסקת בפתרון אתגרים אלו. אהרונסון עורכת מחקרים שמטרתם ללמד רובוטים להקשיב לשיחה ולזהות מתי הדובר עצוב, שמח או במצוקה. "העולם מסביבנו מלא במכונות. המכונות יקבלו יותר ויותר מראה אנושי ונשמח שהן ישמחו איתנו, או שיביעו אמפתיה לעצב שלנו", אומרת אהרונסון בשיחה באולפן TheMarker TV. אהרונסון תציג את תוצאות המחקר בכנס הבינלאומי השנתי לטכנולוגיית עיבוד דיבור במכללת אפקה להנדסה שיתקיים ביום שלישי.

איך מלמדים רובוט להרגיש?

"הדרך הכי טבעית להביע רגשות היא באמצעות דיבור וגם הבעות פנים. הרובוט לומד להכיר את הקול, את הניואנסים, התוכן של הקול, הבעות פנים והמכלול שקשור להבעה אנושית ולנתח איזה רגש מובע בכל אחד מהם. אם תוך כדי הדיבור הוא מרגיש רגש של כעס או עצב הוא יכול להבין ולהתייחס לעניין בהתאם", מסבירה אהרונסון.

"אחד הדברים הכרוכים במחקר הוא להבין את כל המאפיינים של הדיבור - מי מדבר, באיזו שפה, באיזה רגש הוא מדבר וכמובן את התוכן, כלומר מה הוא מדבר. צריך לחבר את זה יחד ולקבל את התמונה המלאה" אומרת אהרונסון. "ראינו שלמרות שיש רגשות בסיסיים שאופייניים לכל בני האדם, ויש האומרים גם לחיות, יש דברים בהבעה ששונים בין תרבויות. אחת המסקנות של המחקר שערכנו הוא שזה תלוי שפה. אז אפשר להתאים את הרובוט לתרבות והשפה שבה הוא חי", מספרת אהרונסון על מחקר שערכה במסגרת פרויקט אירופאי שכלל שפות רבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker