10 דברים שאפשר ללמוד מכתבת הענק של בלומברג על מתכנתים וקודים לתוכנות ואפליקציות

מה עושות תוכנות ומה הקודים בעצם אומרים? למה תוכניתנים עצבניים וכמה שפות תכנות יש? המהדורה האחרונה של Bloomberg Businessweek נותנת לכל זה תשובות. הנה חלק מהן

ירון כהן צמח
ירון כהן צמח

מה זה קוד? מה זה הדבר שמשנה את חיינו כל רגע ורגע ושמיליוני אנשים עוסקים בו ויעסקו בו? הנושא הזה כל כך חשוב לעולם המודרני שבו אנו חיים והמהדורה האחרונה של Bloomberg Businessweek הוקדשה כולה לשאלה – "מה זה קוד?" בכתבה של 38 אלף מילים (כאשר כתבת אינטרנט ממוצעת מחזיקה 500-1000 מילים). 

אז אם יש לכם זמן (או מעוניינים לראות כתבת אינטרנט חדשנית - בגרסה האינטרנטית של הכתבה משולבים אינפוגרפיקות מדהימות ומיוחדות, המתארות את תהליך כתיבת הקוד והלוגיקה שבו הוא פועל בזמן אמת) – אתם מוזמנים ללחוץ כאן ולקרוא את כל הכתבה. ואם לא, ביזנס אינסיידר הוציאו 10 דברים שצריך לדעת על כתיבת קוד לתוכנות ואפליקציות לאחר קריאת הכתבה. והנה הם:

1 - ברמה הבסיסית ביותר, כל המחשבים פועלים באותו אופן. הם לוקחים זוג מספרים, מבצעים איתם חישוב, ומשתמשים בפלט כהוראה לעשות חישוב אחר. הם עושים זאת מיליארדי פעמים בשנייה.

2 - כמעט בכל דבר יש חשמלי יש תוכנה. זה לא רק בחלונות או באפליקציות: תוכנה פועלת בכספומט, במעלית, במכונת הכביסה שלך - כמעט בכל דבר. בעוד שאנחנו קוראים בדרך כלל על מפתחי התוכנה הצעירים שעובדים גוגל או באפליקציה החמה של הרגע, רוב מפתחי תוכנת עושים עבודות שגרתיות יותר עם חברות שאינן חברות תוכנה.

צילום: Bloomberg

3 - המטרה של רוב התוכנות היא ניהול נתונים. הנתונים הם חומר דיגיטלי - תמונות, צלילים, כתובות דואר אלקטרוני. רוב הנתונים נמצאים במסדי נתונים, שהם סוג של תוכנה שהומצאה במיוחד למטרה זו. רוב התוכנות האחרות מוסיפה נתונים, משנות נתונים, מוציאות נתונים למטרה מסוימת, וכן הלאה.

4 - מתכנתים יוצרים תוכנות על ידי יצירת קוד. הקוד הוא לרוב מחרוזת של תווים דיגיטלים. בעבר, הקודים היו אוסף של חורים בכרטיסי ניקוב. כיום יש אפליקציות לילדים המאפשרות להם ליצור קוד על ידי העברת תמונות ממקום למקום. כל הקודים מופעלים באמצעות תוכנה הנקראת מהדר (Compiler), שהופכת אותם להוראות הפעלה למחשב. 

5 - כנראה שרוב האנשים משתמש במילה "אלגוריתם" בצורה לא נכונה. אלגוריתם הוא סדרה של הוראות שפותרת בעיה ספציפית. אין דבר כזה "האלגוריתם של גוגל" או "האלגוריתם של פייסבוק" כזה – אלו הן רק תוכנות.

6 - יש לפחות 1,700 שפות תכנות שונות. יש כמובן את שפתC  - שמאפשרת למפתחים לתת הוראות ישירות לחומרה. השפה משמשת כיום בעיקר לקודד תוכנות שרצות על מכשירים כמו מדפסות. יש שפות כמוJava  - שעוזרות לארגן ול"חתוך" קוד לחתיכות לשימוש חוזר. ג'אווה הפכה לשפה המשמשת בהרבה חברות גדולות כדי לבנות תוכנות מסובכות גדולות. יש את Python C ++, C#, JavaScript ,PHP, Ruby COBOL – כולן מוסברות בכתבה.

7 - מה זה "סביבת עבודה" (frameworks)? עבור כל שפה, יש "סביבות" המאפשרות למתכנתים לעשות משימות ספציפיות מבלי לשכתב את אותו הקוד שוב ושוב. כך, למשל, תוכלו להשתמש בסביבה ליצור גרפיקה, או לבנות דפי אינטרנט משפת תכנות מסוימת.

8 - המיומנות של מיקרוסופט היתה להפוך את התכנות לעסק רווחי. החברה הפכה לרווחית ושורדת כל כך הרבה זמן כיוון שהיא ידעה ועדיין יודעת איך "לקחת את הדבר הזמור הזה שנקרא קוד ולתרגם אותו לרווח"

9 - למה המתכנתים אף פעם לא מרוצים? מתכנתים כועסים כי התעשייה משתנה כל כך מהר, כך שהכישורים שלהם עשויים להיות מיושנים עד שהם מסיימים ללמוד ולהתמחות בהם. כמו כן, משום שכאשר הם כותבים קוד, הם טועים כל הזמן, ובכדי לכתוב קוד נקי נדרש הרבה זמן שבו נעשות הרבה טעויות. תארו לעצמכם שבכל פעם שאתם מדברים יש סיכוי שחלק מהמילים יוצאות קצת לא נכון וכתוצאה מכך האדם האחר לא מבין אתכם בכלל, ואתם צריכים לעצור ולתקן את הדיבור שוב ושוב.... זה תכנות.

11 - המתכנתים הטובים ביותר הם אמנים, לא קצרנים או כתבנים. כל אחד יכול ללמוד לכתוב קוד. יצירת הקוד היא החלק הקל ביותר בכל הנושא הזה. אך המתכנתים הטובים ביותר הם אלה שיכולים לראות את התמונה הרחבה יותר, הם המהירים ביותר לזהות את הטעויות שלהם והם הראשונים שיבינו את ההשלכות הרחבות של מה שהם עושים, לפני שהם יפשלו.

רוצים לקרוא את הכתבה במקור - לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker