קומפיוג'ן חשפה חלבון מטרה פוטנציאלי חדש לטיפול אימונותרפי בסרטן

החברה הישראלית חשפה בכנס משקיעים בניו יורק כי היא מבצעת ניסויי אימות ראשוניים בטיפול בחלבון ■ במקביל הציגה החברה תשתית חישובית חדשה למטרות תרופתיות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת קומפיוג'ן שפיתחה טכנולוגיה לגילוי חלבונים שעשויים להיות מטרה לתרופות למחלות הסרטן ולמחלות של המערכת החיסונית חשפה היום בכנס משקיעים בניו יורק את CGEN-15029 - חלבון בקרה פוטנציאלי של מערכת החיסון, שיכול לשמש כמטרה לטיפול אימונותרפי בסרטן. החברה דיווחה על ניסוי אימות ראשוניים שנערכים לגבי חלבון בקרה זה.

באותו כנס הציגה קומפיוג'ן גם את LINKS, תשתית חישובית חדשה שפותחה על ידי החברה, ומטרתה לספק הערכה מקיפה והשוואתית של מטרות תרופתיות. השימוש הראשוני בתשתית החישובית החדשה הוביל לבחירתם של 5 חלבוני בקרה פוטנציאליים של מערכת החיסון, כולל CGEN-15029, כמטרות תרופתיות שיקודמו על ידי קומפיוג'ן בעדיפות גבוהה.

CGEN-15029 הוא אחד מ-11 חלבוני בקרה פוטנציאליים של מערכת החיסון ממשפחת B7/CD28 שהתגלו על ידי קומפיוג'ן. קומפיוג'ן, שמנוהלת על ידי ד"ר ענת כהן-דייג, ציינה שמחקרי אימות ראשוניים הראו שביטוי של חלבון הבקרה CGEN-15029 בתאי מערכת החיסון מסוג T מעכב את שפעולם על ידי תאים של סרטן העור מלנומה.

ענת כהן דייג, מנכ"לית קומפיוג'ןצילום: תומר אפלבאום

חלבוני בקרה של מערכת החיסון (Immune Checkpoints) הם קולטנים מעכבים וחלבונים הנקשרים לקולטנים אלו, החיוניים למניעת מצבים אוטואימוניים ולהגנה על רקמות מפני נזק כאשר מערכת החיסון מגיבה לפלישת פתגונים או לפציעה. גידולים סרטניים מצליחים להשתלט על חלק מחלבוני הבקרה של מערכת החיסון ,ובכך הם חוסמים את יכולתה של מערכת החיסון  לתקוף ולהרוס את הגידול.

חלבוני הבקרה של  מערכת החיסון הם מטרות לטיפול אימונותרפי שרותם את מערכת החיסון למלחמה בגידול הסרטני ע"י חסימתם באמצעות תרופה ייעודית שמגבירה את הפעילות האנטי סרטנית של מערכת החיסון ומאפשרת למערכת החיסון לזהות את התאים הסרטניים . לתקוף אותם, להרוס את הגידול ולהשרות תגובת חיסונית מתמשכת נגד הסרטן.

מנית קומפיוג'ן, שהיא הנציגה הבולטת של התחום האימונותרפי בבורסה, עלתה בשבועיים האחרונים ב-22% - הודות לרוח גבית שנושבת בתחום כולו בעקבות חדשות על פריצות דרך בטיפול בתחום באסיפה השנתית של האגודה האונקולוגית האמריקאית בתחילת יוני 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker