כבר לא אינטרנט של הדברים אלא האינטרנט של כל הדברים

רכבת האינטרנט של כל הדברים דוהרת במהירות קדימה ■ היא אמנם דורסת את הפרטיות, אך די ברור שתוביל אותנו מהר יותר אל עתיד חדשני ומרתק

ערן אלראי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אלראי

באחרונה כולם מדברים על האינטרנט של הדברים - Internet of Things, אבל לא הרבה באמת מבינים מה המשמעות האמיתית של העניין. ההגדרה המקובלת היא חיבור של כל המכשירים לרשת האינטרנט.

אם עד עתה חוברו רק מחשבים, טלפונים חכמים וגאדג'טים לאינטרנט, הרי שמעתה ניתן יהיה למצוא מכוניות, מקררים, מכונות כביסה, תנור מיקרוגל, מזגנים, מכונות משקאות ומכשירי חשמל נוספים עם חיבור לרשת.

החיבור של כל המכשירים הללו לרשת מאפשר לקבל בעצם תמונת מצב עדכנית של השירות שנותן המכשיר. בדרך זו ניתן לדעת האם המקרר ריק, האם העוגה בתנור נאפתה, האם הילד עושה חראקות ברכב של ההורה, והאם יש צורך למלא מחדש את מכונת המשקאות בפחיות קולה. מנגד, ניתן כמובן לשלוח מהמשרד פקודה למזגן להתחיל לקרר את הבית או להפשיר את העוף במיקרוגל מרחוק.

סונדאר פיקאיי, סגן נשיא בגוגל מציג את מערכת Android Autoצילום: בלומברג

אלא שכיום כבר מדברים על השלב הבא במהפכה - האינטרנט של כל הדברים Internet of Everything, במסגרתו יחוברו גם עצמים "טיפשים" לרשת באמצעות חיישנים - כוס קפה, לחם פרוס, בגדים, בקבוקי שמפו במרכול – וישלחו עדכונים מה מצב המלאים, מה אורך חיי המדף של המוצר, ולאיזה מוצר יש את הביקוש הגדול ביותר. על פי מחקר של ABI עד 2020 יהיו בעולם 24 מיליארד חיבורי אינטרנט של הדברים. חברת סיסקו מעריכה את מספר החיבורים הצפויים ב-2020 ביותר מפי 2 - 50 מיליארד.

גם אם נאמץ את ההערכה השמרנית לגבי מספר החיבורים, די ברור ש-24 מיליארד חיבורים ישדרו כמויות עצומות של מידע ויגדירו מחדש את המונח Big-Data. מכמויות המידע העצומות הללו ניתן יהיה להפיק תובנות חשובות ולנצלן במספר רב של יישומים כגון ייצור יעיל יותר או תכנון מלאי.

אחד היישומים השימושיים ביותר של ה-IoET (האינטרנט של כל הדברים) בעסקים הוא בענף הקמעונאות - הפיזית והמקוונת - על מנת להגיע להבנה טובה יותר של הלקוח. קיימות כיום טכנולוגיות המאפשרות לעקוב אחר תנועת לקוח ולהבין היכן הוא נמצא בחנות, מה המסלול המועדף עליו, ומה בעצם הוא מחפש. טכנולוגיות אחרות מאפשרות לנחש את מצב רוחו של הקונה על פי צילום ובהתאם לכך להתאים לו הצעות ומבצעים או לעזוב אותו לנפשו.

מנגד, גם בקמעונאות מקוונת מקדם האינטרנט של כל הדברים מהפכות. הטכנולוגיה מאפשרת לאנשים לראות תמונות וירטואליות של עצמם מודדים בגדים שונים בחנות, כשלמעשה הם בבית מול המחשב. הבעיה העיקרית עם קנייה מקוונת היא שאינך יכול לחוש באמת את המוצר - האם הבד של החולצה שתרצה לקנות באמזון חלק מספיק, מהו משקלה של המצלמה שמעניינת אותך או האם הפרי במרכול בשל מספיק. למרות שישנם אתרי קניות באינטרנט עם תמונות מעולות, קטעי וידאו באיכות גבוהה, תיאורים מפורטים, משקל, מידות ומידע מפורט, עדיין אין תחליף לתחושה אמיתית של המוצר בידיים.

אולם גם לבעיה זו מסתמן פתרון. מדענים באוניברסיטת בריסטול בבריטניה מצאו לאחרונה דרך ל"חוש" אובייקטים תלת מימדיים בצורה מלאכותית באמצעות טכנולוגיית אולטרה סאונד. המשמעותית היא קמעונאות מישוש מלאכותי אשר תאפשר לקונים מקוונים לא רק לראות את המוצר אלא גם "לגעת" בו, "להרגיש" אותו ולהעריך אותו טוב יותר מכל זווית אפשרית. עם הבשלתה של טכנולוגיה מהפכנית זו, ניתן יהיה לרתום אותה ל-IoT וליהנות מחוויית קנייה מושלמת מהכורסה בבית. בנוסף, באמצעות הטכנולוגיה הזו ניתן יהיה באותה מידה למשל לבחון חפצי אומנות במוזיאון מבלי לגעת בהם, או לנתח בידיים ממצאי הדמיה רפואית מבלי לפגוע במטופל.

לסיכום, רכבת האינטרנט של כל הדברים יצאה מן התחנה והיא דוהרת במהירות קדימה. היא אמנם דורסת בדרך את הפרטיות, אך די ברור שתוביל אותנו מהר יותר אל עתיד חדשני ומרתק.

הכותב הוא מנכ"ל SPL- Software AG ישראל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker