קפיצת המדרגה הדיגיטלית של גוגל: תאסוף, תסדר ותספק גישה לכל המידע בעולם

על פניו, המשתמשים של גוגל לא התלהבו מההכרזות בכנס המפתחים השנתי שנערך בסוף השבוע ■ אבל מתחת לפני השטח הניחה גוגל את היסודות לשינויים שישפיעו מאוד על חייהם של המשתמשים: האינטרנט של העצמים, והיכולת לארגן את הררי המידע בעולם ולהפיק מהם תובנות שימושיות

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

כנס המפתחים השנתי של גוגל, שנערך בסוף השבוע בסן פרנסיסקו, היה לכאורה עוד פרק בכרוניקה השגרתית של העולם הדיגיטלי. אבל רק לכאורה.

הכנס מסמן מדי שנה את הכיוון שאליו מתפתח האקו־סיטסים העצום של גוגל, שאליו שייכים כ-80% ממכשרי המובייל בעולם. כמו בכנסים הקודמים, החברה הציגה מערכת הפעלה חדשה לאנדרואיד עם קצת יותר יכולות, הכריזה שוב על התרחבות לעולם הטלוויזיה, הרכב והאינטרנט של הדברים, וכן עשתה מתיחת פנים ליישומים חדשים־ישנים כמו הארנק הדיגיטלי וניהול התמונות. את כל זאת תיבלה גוגל בגימיק נחמד (אך לא חדש) - משקפי מציאות מדומה עשויים מקרטון ואפליקציות המיועדות להן.

מי שיחפש באפליקציות שהוכרזו קפיצת מדרגה טכנולוגית כנראה יתאכזב. ואולם חפירה קצת יותר מעמיקה בהכרזותיה של ענקית האינטרנט, במיוחד באלה שיועדו לקהילת המפתחים העצומה של אנדרואיד, מצביעה על קפיצת מדרגה נוספת הצפויה במהפכה הדיגיטלית.

היישומים שנחשפו בכנס לא ממש הפילו מהכיסא את המשתמשים של גוגל. הגרסה השישית של תוכנת המובייל של החברה, אנדרואיד M, עתידה לרשת את אנדרואיד לוליפופ, ותצא באופן רשמי בהמשך השנה. "חזרנו ליסודות", אמר סאנדר פיצ'אי, סמנכ"ל בכיר לענייני מוצרים בגוגל, שהוביל את הכנס השנה.

ניכר כי אנדרואיד M מתמקדת בשיפור היציבות והשמישות של התוכנה. בין היתר, מערכת ההפעלה החדשה כוללת מאפיין שמאפשר למערכת לנהל טוב יותר תהליכים באמצעות חיישן תנועה שקובע אם מישהו משתמש במכשיר, וסוגר תהליכים שבהם לא זוהתה פעילות לפרק זמן מסוים.

אחד השינויים המשמעותיים ביותר באנדרואיד M הוא ארגון מחדש של מערכת האישורים של אפליקציות המותקנות על הסמארטפון. מערכת האישורים החדשה דומה מאוד לאופן שבו מתבצעים אישורים של אפליקציות במערכת ההפעלה iOS של אפל.

"אנדרואיד M גם כוללת מערכת תשלומים חדשה בשם אנדרואיד פיי, המאפשרת למשתמשים לשלם עבור מוצרים ביותר מ–700 אלף חנויות בארה"ב", אמר דייב בורק, סגן נשיא להנדסה של אנדרואיד, בכנס המפתחים. אנדרואיד פיי - שתתחרה בשירות אפל פיי - תותקן מראש בכל מכשירי אנדרואיד הנמכרים על ידי AT&T, ורייזון וטי־מובייל בארה"ב. שוב, אין מדובר ביישום פורץ דרך שלא הוצג בעבר, אלא בהכרזה על שלב נוסף בדרך להפיכת היישום לפתרון המשפיע על מאות מיליוני משתמשי אנדרואיד בעולם.

צילום: Bloomberg

יודעת לנתח את מה שמופיע בתמונה

לכאורה, גם ההכרזה על גוגל פוטוס אינה מגלמת חידוש עצום. האפליקציה החדשה דומה מאוד למה שמשתמשי גוגל פלוס כבר מקבלים תקופה ארוכה - סנכרון תמונות, שמירתם בענן, ויצירה אוטומטית של מצגות מגניבות המיועדות לשיתוף ברשתות החברתיות. אך באפליקציה החדשה מתחבא חידוש מעניין וחשוב: לראשונה גוגל מצליחה להבין היטב מה מצולם בתמונה ומקטלגת את התמונות בהתאם, כך שנוכל להגיע למה שאנחנו מחפשים מהר יותר.

אם עד כה סודרו התמונות באלבומים לפי מועד הצילום או המיקום הגיאוגרפי שבו הן צולמו, גוגל פוטוס החדש מסוגל לסדר את התמונות לפי מה שמופיע בהן: אוכל, ביניינים, נופים, חיות, יערות, פרחים, אוניות, קרחונים, מקדשים, אגמים ועוד עוד קטגוריות. גוגל יודעת לנתח את מה שמופיע בתמונה ולקטלג את התמונות בהתאם.

ייתכן כי מדובר ביישום מעט אזוטרי, אך הוא מצביע על משהו גדול הרבה יותר: גוגל שמה לעצמה יעד לסדר את כל המידע בעולם, אך אין לה יכולת לסדר מידע שאינו דיגיטלי. לכן, תמונות וידאו נותרו ברובן מחוץ לעולם זה.

עד כה, התמונות שאספה גוגל היו מקבץ של פיקסלים שמהם היא לא יכלה לייצר יותר מדי תובנות. כעת היא כבר מבינה מה מופיע בתמונה, מה שמקפיץ את איכות המידע שיש בידיה על העולם שסביבנו מדרגה נוספת. ניתוח תמונות, ויותר מאוחר גם וידאו, יכניס לעולם החיפוש של גוגל עוד הרבה מאוד מידע, שעד כה היה מחוץ לידיה.

מה היא תעשה עם המידע הזה? גוגל תוכל לייצר עוד הרבה תובנות שיאפשרו לה לפתח עוד שירותים רבים ולקשור חזק מתמיד את המשתמש לעולם היישומים שלה.

סונדאר פיקאיי, סגן נשיא בגוגל צילום: בלומברג

נגמר החלב בבית, 
היכן החנות הקרובה?

הכרזה נוספת שתפקידה להרחיב את עולם המידע של גוגל, תאפשר לגוגל לקבל מידע מתוך אפליקציות שאינן בבעלותה. למשל, עד כה גוגל לא יכלה לקרוא את ההודעות בווטסאפ או האסמסים שלנו. כעת, אפליקציות שיבחרו לשתף פעולה עם גוגל יאפשרו לה לנתח את המידע שהן אספו על המשתמש ולכלול אותו בשירות google now. מידע זה יאפשר ל-google now לתת תשובות מדויקות ואקטואליות יותר לשאלות שמטרידות את המשתמש, כמו: מה שמו של הזמר שאני מאזין לו עכשיו בפנדורה, ומה שם האלבום האחרון שלו? סימסו לי להביא חלב בדרך הביתה, היכן החנות הקרובה? קבלתי מייל עם פרטים של אדם שאיני מכיר, מי האיש?

גם במקרה הזה התובנות של google now נראות מעט אזוטריות, אך היכולת של גוגל לקבל מידע מתוך אפליקציות מרחיבה מהותית את ההבנה שלה על עולמו של המשתמש, ומאפשרת לה לשפר עוד את השירות ולקלוע טוב יותר לצרכים המיידיים של המשתמש.

מדוע שחברות השירותים הדיגיטליים, כלומר אפליקציות, ישתפו את גוגל במידע היקר שלהן? google now לא רק עונה על שאלות, אלא גם ממליץ למשתמש כיצד לפעול בהתאם: להזמין מונית באובר, לרכוש מוצר מסוים באמזון או לשלוח הודעת תגובה בווטסאפ. שיתוף הפעולה של חברות השירותים עם גוגל עשוי להגדיל את תנועת הגולשים אליהן.

"זו תחילתו של מסע"

האינטרנט של עצמים (IoT) הוא מהפכה שמחכה להתרחש, אך עדיין סובלת מחסמים שעוצרים אותה. בניגוד לעולם הסמארטפונים, שכבר נשלט על ידי שתי מערכות הפעלה (אנדרואיד ו-iOS), בתחום האינטרנט של העצמים יש עדיין ריבוי מערכות הפעלה. הדבר מקשה מאוד על פיתוח החומרה הנדרשת כדי לקשר עצמים שונים לרשת, וכן מייקר את פיתוח התוכנה הנחוצה לשם כך.

עתה גוגל הכריזה על פרויקט Brillo, שבמסגרתו תספק פתרון תוכנה מלא לעצמים המחוברים לרשת, כמו מוני חשמל, מדחני חניה, מכונות כביסה, תנורים וכל מוצר אחר שיחובר לרשת בעתיד. חברת האינטרנט הכריזה על השקת גרסה רזה של מערכת ההפעלה אנדרואיד שתיועד למכשירים אלה, ותציע פרוטוקול תקשורת בין העצמים לבין הרשת וכן מערכת ניהול מרוחק של העצמים. המערכת תהיה פתוחה למפתחים ותחסוך זמן פיתוח יקר, וכן תאפשר התאמה מהירה וקלה בין העצמים המחוברים לרשת לבין סמארטפונים שבהם פועלת מערכת אנדרואיד.

"זו תחילתו של מסע. כפי שעשינו זאת עבור הסמארטפונים עם אנדרואיד, אנחנו עושים את זה כעת עבור האקו־סיסטם המלא של עצמים המחוברים לרשת", אמר פיצ'אי, ודיווח כי החל ברבעון השלישי המערכת תהיה פתוחה למפתחים חיצוניים. במקביל הכריזה גוגל על מערכת הפעלה אנדוראיד wear, המותאמת למכשירים לבישים.

גוגל ממשיכה ליישם היטב את החזון שלה - לאסוף, לסדר ולספק גישה לכל המידע בעולם. ברור כי היא עושה זאת בשל המחויבות שלה למשקיעים לייצר עבורם עוד רווח, אך אי־אפשר להמעיט מהערך העצום שהיא מספקת לכלל גולשי האינטרנט בעולם. חלק מהערך הזה סמוי מעיני המשתמשים, שכן הוא מגיע אליהם דרך אפליקציות רבות שעושות שימוש בקודים פתוחים ובשירותים שגוגל מספקת חינם לקהילת המפתחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker