מאינטל לסטארט-אפים: דדי פרלמוטר מגייס עם שותפים 300 מיליון ד' להשקעה בחברות בוגרות

יחד עם פרלמוטר שותפים בקרן אקליפטוס גם רמי הדר, לשעבר מנכ"ל אלוט, ואלדד תמיר מתמיר פישמן ושות'

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דדי פרלמוטר, שהיה הישראלי הבכיר ביותר בחברת השבבים אינטל, יוצא לגיוס של 300 מיליון דולר לקרן חדשה. היום (ג') הודיעה הקרן החדשה, אקליפטוס גראות' קפיטל (Eucalyptus Growth Capital), על השקעה בחברות היי-טק בוגרות. יחד עם פרלמוטר יכהנו כשותפים בקרן רמי הדר, שהיה מנכ"ל אלוט (Allot), ואלדד תמיר, באמצעות בית ההשקעות תמיר פישמן ושות' (בית ההשקעות לא ישקיע בקרן מהונו). הכסף לקרן יגוייס ממשקיעים חיצוניים.

תהליך גיוס הקרן נמצא רק בתחילתו וייקח לכל הפחות שנה עד שיושלם. כעת עורכים השותפים פגישות עם משקיעים בארה"ב, אירופה וישראל, ובהם גופים מוסדיים, קרנות השקעה וקרנות משפחתיות.

האסטרטגיה של הקרן החדשה תהיה להשקיע בחברות טכנולוגיה ישראליות בוגרות במטרה להביא אותן להנפקה ולהגיע להכנסות של מאות מיליוני דולרים. סבב השקעה ממוצע בו תשתתף הקרן יהיה 30-20 מיליון דולר. במידת הצורך יצטרפו לאקליפטוס משקיעים נוספים, קרנות דומות בארץ ובחו"ל. לדברי פרלמוטר, הקרן תיכנס כמשקיעה בסבב גיוס אחרון לפני ההנפקה. השותפים המייסדים בקרן יצטרפו לדירקטוריונים של החברות בהן ישקיעו.

את הקרן תלווה ועדה מייעצת, שכוללת את פול אוטליני, שהיה מנכ"ל אינטל, אייל וולדמן, מנכ"ל מלנוקס (שפרלמוטר הוא חבר דירקטוריון בה), ויונל כהן, מנכ"ל מגדל לשעבר ויו"ר בית ההשקעות תמיר פישמן כיום.

דדי פרלמוטרצילום: מוטי מילרוד

"ישנן לא מעט חברות ישראליות בעלות מחזור מכירות העולה על 20-10 מיליון דולר, שיכולות לצמוח להיקף של מיליארדי דולרים במכירות ועשרות מיליארדים בשווי. אבל הן זקוקות למימון מתאים, לאסטרטגיה ארוכת טווח ולהנחיה רבת ניסיון על מנת להשיג את מלוא הפוטנציאל שלהן, וכדי לא למכור את החברה בשלב מוקדם. אנו מתכננים לזהות ולעבוד עם הצוותים והחברות המתאימים, ולסייע להם לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם. באופן זה נמקסם את התשואות של המשקיעים שלנו ונסייע לבנות עוד חברות גדולות כדוגמת טבע וצ'ק פוינט בישראל", מסר פרלמוטר בהודעה לתקשורת.

"יש פוטנציאל השקעה בישראל בחברות בצמיחה. ההיי-טק הישראלי מגיע לבשלות. חסר כסף לחברות בצמיחה. לצוות השותפים והיועצים של הקרן יש ניסיון בהצמחת חברות ויש להם את הקשרים בעולם הטכנולוגיה" אמר היום פרלמוטר ל-TheMarker. לדבריו, הקרן תשקיע בחברות בצמחיה שכבר יש להן מכירות, אך נמצאות לפני פריצת הדרך. השאיפה של הקרן היא לגדל את החברות עד שיגיעו למכירות של לפחות 100 מיליון דולר כדי שיוכלו להנפיק. פרלמוטר מעריך שישנן עשרות חברות שעונות על קריטריון ההשקעה של הקרן. לפי ההערכה של פרלמוטר, הקרן תבצע השקעה ב-15-10 חברות.

פרלמוטר הוא הישראלי שמילא את התפקיד הבכיר ביותר באינטל. ב-2013 עזב פרלמוטר את החברה לאחר 34 שנות עבודה בה. בתפקידו האחרון הוא היה סגן נשיא בכיר ומנהל כללי של קבוצת הארכיטקטורה. פרלמוטר אף היה מועמד להתמנות לתפקיד מנכ"ל החברה במקום אוטליני, שכעת מייעץ לקרן. לאור הרקע שלו והידע הרב בתחום השבבים, פרלמוטר מודה שלקרן תהיה הטייה להשקעות בחברות עם טכנולוגיה תשתיתית עמוקה. "מתוקף תפקידי באינטל הכרתי מן המסד ועד הטפחות את הדברים שקשורים לעולם השבבים. יש לי נטייה טבעית לתחומים יותר תשתיתיים - עבדתי הרבה על מערכות, דאטה סנטרים, אינטרנט של הדברים. אני מניח שנתעניין בקרן פחות בחברות שעושות תוכנה לצרכנים פרטיים או בטכנולוגיות פרסום (אדטק), אבל בוודאי שנתעניין בתוכנה לארגונים. הערך המוסף שלנו הוא בתחומים התשתיתיים", אמר פרלמוטר.

מאז שסיים את תפקידו ליווה פרלמוטר מספר חברות סטארט-אפ - שינוי גדול מהארגון הגדול בו התרגל לעבוד. "אני בנאדם שאוהב שינויים", אמר פרלמוטר על המעבר לעולם ההשקעות והעבודה הצמודה עם הסטארט-אפים, "כל חיי באינטל עשיתי שינויים - החלפתי ג'וב כל 4-3 שנים, חוץ משני התפקידים האחרונים אותם מילאתי יותר זמן.

"התפקידים שלי תמיד היו בזווית של להביא ביזנס חדש לאינטל - בהתחלה להביא את אינטל למחשב האישי, אחרי זה בשנות התשעים לדאטה סנטר ולמובייל בשנות האלפיים. בשנה האחרונה אני יושב בדירקטוריונים של לא מעט חברות סטארט-אפ ומכיר את ההוויה. מתוקף תפקידי באינטל עשיתי השקעות בסטארט-אפים ומיזוגים ורכישות ב-2.5 מיליארד דולר - יותר ממה שעשו רוב המשקיעים שמשקיעים בישראל. ככה שהעולם של השקעות, סטארט-אפים ומיזוגים ורכישות לא זר לי".

בין הדירקטוריונים בהם יושב פרלמוטר, הוא ציין את חברת סטרטוסקייל, שהקים אריאל מייסלוס, שמכר לאפל את חברת אנוביט ואיתי בוגנר, גם הוא יזם מנוסה ומוערך. בנובמבר סטרטוסקייל גייסה 32 מיליון דולר ובין המשקיעות בחברה גם אינטל.

אם גיוס הקרן אכן יצלח, זו תהיה קרן ההון סיכון הגדולה ביותר שגוייסה בישראל בשנים האחרונות. הקרן הקודמת בקנה מידה דומה הייתה פיטנגו 6, שב-2013 השלימה גיוס של 270 מיליון דולר. "אני מאמין במטרות גדולות. היו לא מעט דברים שעשיתי בעבר ואמרו לי 'זה גדול מדי'. בחלק מהמקרים הם גם צדקו. זו קרן גדולה וללא ספק אתגר גדול", אמר פרלמוטר.

פרלמוטר רואה בהצלחת הקרן בהצמחת חברות גדולות גם הזדמנות לכלכלה הישראלית. "אם יהיו עוד 10-5 חברות כמו צ'ק פוינט זה ישפיע על התעשייה והכלכלה הישראלית. אפשר לעשות את החשבון איך זה ישפיע על התל"ג. יש אתגרים ויש פוטנציאל למשקיעים, לתעשייה ולמדינת ישראל" אמר פרלמוטר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker