פרשנות |

חמאה, לחם לבן ושמנת: מע"מ אפס על המזון בפיקוח יוביל לסתימת עורקים

את העבודה המקצועית של הגדרת מוצרי מזון כבסיסיים כלכלנים לא יכולים לעשות ■ רופאים ותזונאים צריכים ללוות את הוועדה ולבנות יחדיו סל חדש של מוצרי מזון בריאים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

בימים אלו מתלהט שוב הדיון על מע"מ אפס. הפעם לא הדירות הן במוקד, אלא מוצרי המזון. מדובר בדרישה - להוריד את המע"מ על מוצרי המזון הבסיסיים לאפס, והיא מסרבת לסגת ממנה.

כמעט כל הכלכלנים תמימי דעים - טוענים כי מדובר ברעיון רע שלא יתרום לשיוון או יסייע לשכבות החלשות. ובכל זאת, בהתאם לדינמיקה הפוליטית של הרכבת הממשלה, "כל ממזר מלך" קרא לזה בהארץ, נתניהו נכנע לדרישה שתעלה לקופת המדינה כמיליארד שקל בשנה. עוד נקבע כי תוקם ועדה לעניין בה ישתתף גם שר האוצר הנכנס משה כחלון.

אבל מהם אותם מוצרי מזון בסיסיים שייכללו ברפורמה? על זה דובר מעט מאד. הכוונה היא כי ייכללו ברפורמה כל מוצרי המזון שהם היום בפיקוח. פיקוח מחירי המזון הוא הסדר ישן-נושן, ונכון להיום הוא פועל מכח "חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים" מ-1996, אז נקבעה גם נוסחת התמחור. גם רשימת המוצרים מיושנת, ואינה לוקחת בחשבון את העניין הקטן הזה המכונה: בריאות הציבור.

במקום מוצרים עתירי שומן - יש לעודד את הציבור לצרוך מזון בריא יותרצילום: רמי שלוש

הנה כמה מהמוצרים המפוקחים על פי הרשימה העדכנית של משרד הכלכלה: חמאה, גבינה צהובה 22% שומן, שמנת מתוקה 38% שומן, ביצים, מלח מטבח ולחם לבן 750 גרם. לגבי המוצרים הללו, לפחות חלקם, יש הסכמה גורפת כי הם אינם בריאים. במשרד הבריאות דנים לאחרונה אפילו ברעיון להוריד את הקצבה היומית הממולצת לצריכת חלב ניגר, גם הוא מוצר בפיקוח, בגלל חשש בריאותי.

אז לפני שרצים לאפס את המע"מ על מוצרי היסוד הללו, צריך לחשוב טוב מה רוצים להשיג. האם רוצים להשיג יותר סתימת עורקים, לחץ דם ומחלות לב? האם רוצים להאיץ תחלואה שתכביד על הכלכלה? אם כן, אז קדימה. אם לא - שווה להגדיר קודם כל מה הם המזונות הבריאים שכדאי שאנשים יצרכו יותר. אולי במקום חמאה - עדשים? אולי במקום שמנת - חומוס? אולי במקום לחם לבן - אורז מלא? אגב, יש לי תחושה שהמזונות החלופיים יותר חשובים במטבח הישראלי, בוודאי בקרב שכבות חלשות.

את העבודה המקצועית הזו כלכלנים לא יכולים לעשות. צריכים לעשות אותה רופאים ותזונאים. הם צריכים ללוות את הוועדה ולבנות יחדיו סל חדש של מוצרי מזון בריאים, ואז להחליט אם להחיל אליהם את הסדר הפיקוח () ורק אז להחליט אם להחיל עליהם גם מע"מ אפס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker