יזמות אימפקט: להשקיע בעולם טוב יותר

יזמות האימפקט צוברת תאוצה בעולם ונותנת למשקיעים תשואה חברתית לצד תשואה פיננסית ■ מחר יתקיים כנס השקעות אימפקט הראשון מסוגו בישראל

רוני פיבלוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני פיבלוביץ

אנחנו רגילים לשמוע סיפורים על יזמים שמגשימים חלומות. כאלה שהולכים עם האמת שלהם עד הסוף ויוצרים שינוי אמיתי. בחודשים האחרונים, סביב ההכנות לכנס השקעות האימפקט הראשון בישראל, אני נפגשת עם הרבה יזמים חברתיים. לכולם יש ניצוץ בעיניים, לכולם יש רעיונות מרתקים, מרגשים וחכמים שיכולים לייצר שינוי חברתי המושתת על מודל עסקי.

קוראים לזה יזמות עם אימפקט וההיגיון שעומד מאחורי השקעות מסוג זה הוא פשוט: שורת רווח כפולה - מיזמים שיש ביכולתם לייצר רווח פיננסי לצד השפעה חיובית על בני האדם ועל הסביבה בה הם חיים. אפליקציה שמתרגמת פגמים בדיבור ומאפשרת תקשורת שוטפת למתקשים בכך, רשתות חברתיות לקשישים, מוצרים המקלים על טיפול בבעלי מוגבלויות או צרכים מיוחדים, מערכות המאפשרות לכל אחד לצרוך השכלה וידע ופתרונות המנגישים בריאות לאוכלוסיות מוחלשות. אין סוף רעיונות שכל מטרתם היא להתמודדות עם אתגרים חברתיים בארץ ובעולם.

היזמים בתחומי האימפקט כמעט תמיד יתחילו את ה-pitch שלהם בסיפור אישי. אחת סיפרה לי על אמא שלה שנפטרה מסרטן, אחר סיפר על הקושי של חבריו החרדים למצוא תעסוקה, ובמקרה אחר ראיתי מצגת שעסקה בפיתוח פתרון לחולי ALS, שנפתחה בתמונה של מייסד המיזם, שחולה במחלה בעצמו. ככה זה בעולם החברתי, החיידק מתחיל בבטן, במקום האישי. הרבה פעמים המוטיבציה העיקרית של אנשים מוכשרים לזוז לזירה הזאת ולהשקיע בה את מיטב שנותיהם, כישרונם והידע שלהם, הוא מקום אותנטי שרוצה לשנות באמת. להשפיע, להזיז, לתקן. האש והדרייב הופכים אותם ליזמים מבטיחים.

ומה חלקם של המשקיעים? כאן המקום להסביר על השקעות אימפקט - שהן האפשרות של משקיעים להצטרף ליזמים האלה וביחד לשנות את העולם. במחקר שפורסם לאחרונה על ידי GIIN ו-JPMorgan Chase, ההשקעות שיבוצעו השנה על ידי 125 משקיעי האימפקט המובילים בעולם יצמחו ב-20%, ו-"45 טריליון הדולרים המושקעים בקרנות המיינסטרים - שהתחייבו באופן ציבורי להתייחס לגורמים סביבתיים, חברתיים וממשלתיים, במסגרת תהליך קבלת החלטות ההשקעה שלהן - צריכים להפנות רק חלק קטן מהכסף להשקעות אימפקט על מנת שהשקעות אלו יצמחו במהירות ויתפסו את מרכז הבמה, בו שלטו עד כה קרנות ההון סיכון וקרנות הפרייבט אקוויטי".

לחשיבות שמייחסים בעולם להשקעות האימפקט ניתן להיחשף גם בדו"ח מקיף שפורסם באמצע ספטמבר 2014 על ידי 'כוח המשימה' לקידום השקעות אימפקט שהוקם על ידי מדינות ה-G8 בשנת 2013. במבוא לדו"ח שחובר על ידי סר רונלד כהן, מייסד קרן אייפקס, והעומד בראש כוח המשימה, נכתב: "העולם נמצא על סף מהפכה הנוגעת לאופן בו נפתור את בעיותיה הקשות ביותר של החברה. הכוח שיכול להניע את המהפכה הזו הוא 'השקעות אימפקט חברתיות', שרותמות את היזמים, החדשנות וההון לפעול לשיפור החברה האנושית".

אם כן, השקעות אימפקט הן מודל מנצח - הן מציעות למשקיעים לקבל תשואה פיננסית לצד תשואה חברתית. גם רווח וגם השפעה. במגמה זו לוקחים חלק תעשיינים, משקיעים, פילנתרופים וגופים פיננסיים רבים המעוניינים למצוא דרך בה ההשקעות הפיננסיות שלהם יהיו תואמות להשקפות העולם שלהם ולנטיית ליבם. הם רוצים להשקיע במה שחשוב באמת.

אנחנו מדינת אימפקט. האתגריים החברתיים אליהם אנחנו נולדים כחברה והאופי היזמי המוטמע בנו, מולידים בישראל דור של אנשים מוכשרים עם תפיסה חברתית עסקית מתקדמת, שיכולים להציע לזירת ההשקעות הגלובלית והמקומית שלל הזדמנויות עסקיות בעלות ערך מוסף. החגיגה הזאת מתחילה בכנס השקעות האימפקט הראשון בישראל שייתקיים החודש. לראשונה, יגיעו לארץ משקיעים, קרנות, פילנתרופים ואנשי עסקים מכל העולם על מנת לדון בתחום. זה הזמן להגיע, לפגוש את האנשים העוסקים בנושא, ללמוד על האסטרטגיות, המדידה והסטנדרטים הבינלאומיים ולהיחשף לטכנולוגיות ולסטארטאפים המובלים בתחום.

הכותבת היא מייסדת ארגון Impact Investing Israel, אשר יקיים ב-16 במארס את כנס השקעות האימפקט הראשון בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker