טלוויזיה, אינטרנט וטלפון ב-130 ש': הקופסה המסתורית של גולן תחולל מהפכה?

שיחות טלפון ללא הגבלה, אינטרנט וטלוויזיה באיכות שעדיין לא נראתה בישראל - מה מתכנן לנו מיכאל גולן?

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

חברת התקשורת הצרפתית Free חשפה בשבוע שעבר ממיר חדש, תחת השם Freebox Mini 4K. הממיר כולל שתי קופסאות, שאמורות לשרת את לקוחות הטריפל של החברה. קופסה אחת מהווה את צומת התקשורת הביתי. היא מודם לחיבורי DSL או סיב אופטי וראוטר WiFi, ומכילה אף אנטנה סלולרית זעירה לשיפור הכיסוי בבית הלקוח (Femtocell). הקופסה השנייה היא ממיר לטלוויזיה.

הממיר החדש של Free מיוחד בכך שהוא מבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד, לעומת רוב הממירים בשוק, שהם מבוססי לינוקס. בנוסף, תומך הממיר החדש בשידורי וידיאו באיכות 4K - רזולוציה צפופה פי 4 משידורי HD. נכון להיום, אין אף ממיר בשוק הישראלי שתומך בשידורי 4K. עוד תומך המוצר ב–Google Cast, תוכנה המאפשרת לצפות על מסך הטלווויזיה בתכנים מהסמארטפון והמחשב. הסמארטפון יכול לשמש גם כשלט רחוק של ה–Freebox.

כתבות נוספות באתר TheMarker

אם אתם לא עובדים באחת החברות האלה - כנראה שאכלתם אותה

מה באמת קרה לאורן חזן ולאבא שלו בקזינו בבולגריה?

מאורות הזרקורים ועד לפינוי הדירה: מה עובר על יובל רבין?

מיכאל גולן במשרדי גולן טלקום בתל אביבצילום: אייל טואג

החברה הצרפתית השיקה את המוצר החדש בצמוד לחבילת טריפל ב–30 יורו לחודש, הכוללת שיחות טלפון ללא הגבלה בצרפת ובעוד 100 מדינות, אינטרנט ושירות טלוויזיה שכולל 200 ערוצים, ובהם 50 ערוצי HD, שירות VOD ועוד.

מה לנו ולזה? Free, בבעלות גזביה ניאל, היא חברה אחות של גולן טלקום הישראלית. ניאל מחזיק מניות מיעוט בגולן טלקום. עד כה, גולן הלכה בדרכה של Free בהשקות שלה, אחד לאחד. למשל, Free יצאה לשוק הצרפתי עם חבילות סלולר בעלות של 2 יורו ו–20 יורו בהשקה. גולן טלקום, שהשיקה חצי שנה אחריה, תימחרה את החבילות שלה ב–10 שקלים ו–99 שקל. מאוחר יותר, Free הרחיבה את השירות הסלולרי ללא הגבלה שלה גם לחו"ל - וגולן הלכה בעקבותיה גם במקרה זה, עם חבילת "הכל כלול גם בחו"ל".

בימים אלה גולן טלקום עמלה על שירות טלוויזיה חדש, באמצעות קופסה מסתורית שטרם נחשפה, וממותגת כ–GolanBox. גולן מדברת על השקת השירות במשך 2015, אך חשפנו כאן כי החברה מאיצה בספקים להיערך להשקת חבילת טריפל כבר במאי הקרוב.

צילום: אי־אף־פי

התאריך הגיוני משתי סיבות: ראשית, גולן טלקום השיקה את הפעילות שלה ב–14 במאי 2012, התאריך הלועזי של הכרזת העצמאות, וייתכן שהחברה רוצה "לסגור מעגל". שנית, אמצע מאי הוא הזמן שבו ייכנס לתוקף שלב הניוד האוטומטי ברפורמת הפס הרחב, וגולן תרצה להיות שם עם מוצר מוכן.

נראה כי ה–Freebox החדש מתאים בדיוק למשימה - הוא תומך ברשת הנחושת של בזק, אך יכול להתחבר גם לרשת הסיבים של IBC; אפשר לחבר למוצר טלפון קווי, והוא גם ממיר טלוויזיה. החסרון היחיד של ה–Freebox, לפחות לפי המפרט הטכני שלו, הוא שהממיר אינו תומך ב–DVBT, כלומר שידורי עיד"ן פלוס. ייתכן שגולן טלקום תוסיף אנטנה כזאת, או שלפי התוכנית שלה הערוצים הפתוחים יגיעו דרך האינטרנט.

נקודת האיזון בסלולר

בשוק הסלולר מתקיים דיון רחב, לאור החבילות המוזלות ומבצעים כמו חבילת 2 שקלים לחודש, בנוגע לשאלה היכן נמצאת נקודת האיזון - מהו המחיר האמיתי, הלא־הפסדי, של שירות סלולר. די ברור שהמספר אינו אחיד, ושיש משמעות למספר הלקוחות - בסלולר יש יתרון משמעותי לגודל, מה שמסביר אגב את מדיניות נתח השוק האגרסיבית של המתחרות החדשות.

ובכל זאת, בראיון 
ל–TheMarker אמר איציק בן אליעזר, מנכ"ל אקספון, שמקימה בימים אלה פעילות סלולר חדשה, כי "השוק הסלולרי נמצא כיום במקום תחרותי מאוד. לפי החישובים שלנו, המחיר נמצא הרבה למטה ממחיר שיווי משקל לטווח ארוך - מחיר שאמור לגלם החזר עלויות בהיקף של 50–60 שקל לחודש".

בדו"חות HOT מובייל השנתיים, ניתן לראות כי לקוח מייצר לחברה חשבונית של 69 שקל לחודש, לפני מע"מ - ירידה חדה מול החשבונית הממוצעת ב–2013, שהיתה 81 שקל לחודש. עם זאת, הירידה נובעת בעיקר מנטישת לקוחות מירס, שמשלמים יותר.

איציק בן אליעזרצילום: מוטי מילרוד

עם חשבונית של 69 שקל לחודש, HOT מובייל מדווחת על EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) חיובי של 92 מיליון שקל - 10% מהמחזור, נתון נמוך מאוד לתעשיית התקשורת, אבל בכל זאת חיובי. גם פרטנר דיווחה על תוצאות 2014, שהראו הכנסה של 71 שקל לחודש מלקוח - והחברה רווחית.

האם ניתן להסיק מכך שגם גולן טלקום קרובה לאיזון? קשה לדעת. מצד אחד, ההערכה היא שההכנסה החודשית של גולן מלקוח סלולר (ARPU) היא מעט יותר נמוכה מאשר ב–HOT, ולחברה יש גם כ–300 אלף לקוחות פחות מאשר HOT. מצד שני, גולן הרבה יותר רזה, ולמעשה כמעט לא מחזיקה אתרי סלולר בנקודת הזמן הזאת. בקיצור, יכול להיות שגולן קרובה יותר לאיזון ממה שנהוג לחשוב.

ראוטר במחיר מופקע

הרפורמה בפס הרחב ממשיכה לדשדש. המצב הרבה יותר טוב מאשר בהתחלה, ועל פי נתוני משרד התקשורת כיום כבר מתניידים 400–500 לקוחות מדי יום. אבל זה עדיין לא הרבה ביחס לביקוש הגדול לחבילות התקשורת המוזלות.

הכתובת לבעיות היא מגדלי עזריאלי - מקום מושבה של בזק, שעושה הרבה כדי לא לסייע לרפורמה, בלשון המעטה. בזק נוקטת במדיניות של הרכשת לקוחות נוטשים (Win Back), ולפי משרד התקשורת זוהי הפרה של תיק השירות ברפורמה. בזק גם אינה עומדת בזמני המעבר שקבע משרד התקשורת, וגם זוהי הפרה. והטריק החדש - לקוחות שביקשו לנטוש את בזק נדרשים להשיב את הראוטר לבזק או לקנות ממנה ראוטר ב–600 שקל, אף שבחוזה כתוב כי עלות הקופסה היא 200 שקל, ומחיר פדיון הראוטר על ידי הלקוח אמור להיות סביב העלות של בזק.

כמה באמת עולה ראוטר לחברה? ביררנו. עלות מודם־ראוטר מסוג ADSL לבזק היא 35 דולר. עלות מודם ראוטר מסוג VDSL היא 60 דולר. על המחיר צריך להוסיף מע"מ, החזקת מלאי, לוגיסטיקה ואת עלות התוכנה (בזק בנתה תוכנה ייחודית לשיתוף Fi־Wi). אבל גם אם מכניסים את כל התוספות, מגיעים לעלות של כ–300 שקל לקופסה. בזק דורשת 600 שקל רק כדי להערים קשיים על לקוחות שמבקשים לנטוש אותה.

האם יש לבזק עוד קלפים בשרוול? באחת מהחברות אומרים לנו: בטח. בזק כבר עכשיו גוררת רגליים בהקמת ממשקי תוכנה למעבר לקוחות בינה לבין החברות הקטנות.

ב–17 במאי אמורה להתקיים פעימה חשובה ברפורמה - כניסתו לתוקף של השלב "האוטומטי" בניוד הלקוחות (עד אז פרטי הלקוחות הנוטשים מוזנים ידנית). זה יצריך התאמת מערכות IT בין החברות הקטנות לבזק, ולאחרונה לא בוער לסיים את המלאכה. "תראה שגם בתאריך הזה בזק לא תעמוד", אמר בכיר בשוק.