תגידו שלום לארנק שלכם: הכירו את שלושת השירותים שיחליפו את כרטיסי האשראי

חברות רבות ניסו למזג בין הארנק לסמארטפון, אך נראה שאפל היתה נחוצה כדי להניע את המהפכה ■ בשבוע שעבר חשפו גוגל וסמסונג שירותי ארנק דיגיטלי מתחרים, ופתחו במלחמה שבסופה ייעלמו כרטיסי הפלסטיק

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

תשלומים נהפכו כבר מזמן לשירות דיגיטלי, אך משום מה מרבית הצרכנים בעולם עדיין סוחבים בכיסם או בתיקם ארנק ענקי המכיל אינספור כרטיסים. רבים ניסו להשלים את המהפכה הדיגיטלית בתחום, ולמזג בין הסמארטפון לארנק, אך לפי שעה הסתיימו ניסיונות אלה בהצלחה מוגבלת בלבד.

כל זה עומד להשתנות ב–2015, ולשם כך היה צריך שוב את אפל. שירות אפל פיי שהושק בספטמבר, האיץ את החדירה של הארנק הדיגיטלי, ובשבועות האחרונים ממש מתרחשת מהפכה מול עיניינו. בשבוע שעבר זינקו גוגל וסמסונג אף הן לתחום, וחשפו בתערכות המובייל בברצלונה שירותי ארנק דומים.

ואולם בניגוד לעבר, המלחמה כבר אינה על תקן מסוים; שלושת השירותים משתמשים באותו תקן טכנולוגי ובאותה חומרה, כך שהמלחמה עתה תהיה שיווקית באופייה ורק תאיץ את קצב החדירה, אך לא תעכב אותה.

כדי לגרום לשינוי שיגרום לאימוץ נרחב של הארנק דיגיטלי, כנראה לא מספיקה אפליקציה מגניבה או מחויבות של חברת טכנולוגיה גדולה כמו פייפאל. כדי לעשות מהפכה שתגיע למאות מיליוני צרכנים בכל העולם נדרשת אחת מענקיות הטכנולוגיה.

אפליקציית גוגלצילום: אי–פי

כרגיל, הפיצוח של אפל נסמך בעיקר על קלות השימוש בארנק שלה, ופחות על טכנולוגיה מהפכנית. השילוב בין מערכת הזיהוי הביומטרית שקיימת באייפון החל בדגם 5S, והעובדה כי מרבית לקוחות אפל כבר סומכים עליה מספיק כדי להזין את פרטי כרטיס האשראי שלהם לשירות i–Tunes של אפל, איפשרו לחברה לגבש תהליך תשלום קל, נוח ומהיר אף יותר מהוצאת כרטיס האשראי מהארנק וגיהוצו.

המהפכה התחילה בארה"ב, אך עתה — כשאפל, גוגל וסמסונג מציעות שירותי ארנק דיגיטלי, כבר ברור שהשירות של אחת החברות בדרכו להחליף בשנים הקרובות גם את הארנקים של הישראלים.

1. אפל פיי: מיליון נרשמו בתוך
שלושה ימים

מה שהצית את האש בתחום הארנק הדיגיטלי היתה ההשקה של אפל־פיי בספטמבר האחרון. החברה השיקה את אייפון 6 ו–6 פלוס שתומכים בשירות, וחשפה את אפל ווטש שיושק בחודש הבא ויהיה גם הוא חלק ממנגנון התשלום. המערכת של אפל מסתמכת על תקן NFC, שעד כה לא הצליח להחליף את שיטות התשלום הדיגיטליות הישנות. אפל וחברות כרטיסי האשראי הסכימו על מנגנון תשלום מאובטח הנסמך על ה–NFC והעניקו לתקן את חותמת הכשרות הסופית שלו.

בזמן ההשקה הכריזה אפל כי 200 אלף נקודות מכירה בארה"ב (PoS) תומכות באפל פיי. מדובר בקופות שכבר שודרגו בעבר ומכילות את החומרה והתוכנה הנדרשת לתמיכה בתשלומים באמצעות NFC. אך כאן גם הקושי הגדול בהחדרת השירות של אפל: הארנק הדיגיטלי שלה אינו תומך בנקודות מכירה מיושנות, המסתמכות על קריאת הפס המגנטי בכרטיס האשראי.

סוחרים שלהם נקודות מכירה ישנות ייאלצו להשקיע מכספם ולשדרג את הקופות כדי שיתמכו בתקן NFC. הבעיה קיימת בעיקר בקרב עסקים קטנים ובינוניים, שכן הרשתות הגדולות כבר עוסקות כמה שנים בשדרוג לתקן החדש.

הדגמה מערכת אפל פייצילום: אי־אף־פי

למרות זאת, בשלושת הימים הראשונים לאחר השקת השירות של אפל הוזנו אליו כבר כמיליון כרטיסי אשראי. לאפליקציה של גוגל Wallet לקח שנה להגיע למיליון הורדות. כפי שעשתה זאת פעמים רבת בעבר, אפל צפויה כנראה לפצח את תחום הארנק הדיגיטלי ולמשוך אחריה את כל השוק.

2. אנדרואיד פיי: שירות ותיק, פוטנציאל חדש

מבין ענקיות הטכנולוגיה, גוגל היתה הראשונה שעשתה מאמץ אמיתי לשנות את שוק התשלומים ולהחדיר את הארנק הדיגיטלי. היא השיקה את הגוגל Wallet ב–2011, אך השירות התרומם לאט מאוד משתי סיבות עיקריות: לגוגל לא היתה שליטה בחומרה של מכשירי האנדרואיד, כך שלא יכלה לשלוט במספר המכשירים התומכים, ומנגד היא לא הצליחה לשכנע מספיק רשתות שיווק וסוחרים לאפשר את השירות שלה המבוסס על NFC.

לפני כשבועיים רכשה גוגל את הידע (IP) של חברת סופטכארד (לשעבר Isis Mobile Wallet), שהציעה אף היא שירות תשלומים מבוסס NFC. סופטכארד היה מיזם משותף לשלוש חברות הסלולר הגדולות בארה"ב — ורייזון, AT&T וטי־מובייל — שמטרתו היתה להשתלט על תחום הארנק הדיגיטלי. לאחר שהן לא הצליחו לגרום לשירות להגיע לתפוצה רחבה, הבינו חברות הסלולר הענקיות כי אין להן יתרון בתחום, ולכן העבירו את הטכנולוגיה לגוגל, שצפויה להיעזר בה כדי לחזק את גוגל Wallet. שלוש ענקיות הסלולר האמריקאיות התייצבו מאחורי גוגל Wallet והודיעו כי יתמכו בו. בנוסף, בשנה הקרובה יתקינו חברות אלה את האפליקציה של גוגל Wallet על המכשירי האנדרואיד שנרכשים דרכן.

בכנס בברצלונה הכריזה גוגל על פלטפורמת תשלומים חדשה בשם אנדרואיד פיי, שבה שולבה מערכת אבטחה משופרת הדומה לזו של אפל פיי. אנדרואיד פיי יאפשר למפתחי אפליקציות לפתח שירותי תשלום, ולהשאיר לגוגל את נושא האבטחה של העסקה.

כל משתמשי האנדרואיד בעולם, שמספרם הוא פי ארבעה מזה של משתמשי אפל, עשויים ליהנות מאפליקציות אלה. בשלב זה גוגל Wallet ימשיך להיות שירות נפרד מאנדרואיד פיי, אך שני השירותים ישתמשו באותה פלטפורמה טכנולוגית. ויזה, מאסטרקארד ואמריקן אקספרס הודיעו כי יתמכו באנדרואיד פיי מיד כאשר יושק.

3. סמסונג פיי: יוצרת שדה מגנטי

בדומה למתחריו, מתבסס השירות של סמסונג פיי על טכנלוגיית NFC ששולבה במכשירי גלקסי 6S החדשים, אך יש לו גם ייחוד: סמסונג מבטיחה כי ניתן יהיה לשלם באמצעות סמסונג פיי גם בנקודות מכירה ישנות, שאינן תומכות ב–NFC. לפני שלושה שבועות רכשה סמסונג את חברת LoopPay שמאפשרת דיגיטלי גם ללא ההשקעה הנדרשת בשדרוג קופות המכירה (PoS).

הטכנולוגיה של החברה יוצרת מסביב לסמארטפון שדה מגנטי שנקלט על ידי קורא הכרטיסים שקיים בכל נקודת מכירה. הסמארטפון מעביר את פרטי כרטיס האשראי באופן אלחוטי והקורא של הפס המגנטי קולט את פרטי התשלום כאילו הכרטיס "מגוהץ" כרגיל. למעשה, נקודת המכירה אינה יודעת כי מדובר בתשלום אלקטרוני, אלא מתייחסת לעסקה כתשלום רגיל בכרטיס אשראי.

LoopPay טוענת כי ניתן לשלם באמצעות הטכנולוגיה שלה בכ–90% מנקודות הממכר בארה"ב, וזאת לעומת 5% בלבד התומכים באפל־פיי. עם זאת, לא ברור אם שני המכשירים החדשים שהושקו לפני שבוע, גלקסי S6 וגלקסי S6 אדג', כבר יתמכו בטכנולוגיה של LoopPay, שנרכשה רק שבועיים לפני ההכרזה. כמו כן, לא ברור מתי יושק שירות התשלומים, שכן בחברה הבהירו כי השירות עדיין לא יהיה פעיל בעת תחילת המכירה של המכשירים.

גלקסי S6צילום: רויטרס

LoopPay מעניק לסמסונג פיי יתרון טכנולוגי, אך כנראה שיתרון זה יהיה קצר טווח. אפל פיי וגוגל Wallet צפויות להאיץ את החדירה של קופות מכירה התומכות בטכנולוגיית NFC. גם לפני שסמסונג רכשה את LoopPay היה ברור כי הטכנולוגיה של תשלום באמצעות גיהוץ של פס מגנטי בדרכה החוצה.

מידע שקשה מאוד לגנוב

ההתקן שמאפשר את שלושת שירותי הארנק הדיגיטלי שהושקו בחודשים האחרונים נקרא Near Field Communication או בקיצור NFC. זהו תקן תקשורת אלחוטי ותיק יחסית שרק כעת מצליח לפרוץ ולהפוך לסטנדרט בכל סמארטפון כמו בלוטות' וווי־פיי.

ההתקן מאפשר ליצור תקשורת ללא צורך בחיבור לרשת או התאמה (pairing) מסורבלת בין שני מכשירים. טווח הקליטה של NFC הוא עד 10 ס"מ, כך שיש להצמיד את שני המכשירים כדי לתקשר ביניהם. טווח התקשורת הקצר הוא מגבלה, אך גם יתרון: בשל טווח השידור המוגבל, קשה מאוד לגנוב את המידע שעובר בין שני המכשירים.

התקשורת בין המכשיר המשלם, נגיד הסמאטרפון עם שירות אנדרואיד פיי, לבין נקודת המכירה (PoS) נעשה באופן ישיר בין שני המכשירים ללא העברת פרטי התשלום דרך הרשת. המידע על העסקה שכן עובר דרך הרשת אינו כולל את פרטי התשלום עצמם, על כן הוא פחות מועד לגניבה. לפיכך, NFC הוא הטכנולוגיה המועדפת על כל שירותי הארנק הדיגיטלי. כדי להשתמש בטכנולוגיה הזאת צריכים הסמארטפון ונקודת המכירה להכיל חומרה ייעודית התומכת ב–NFC.

וול־מארט בוחרת להישאר 
עם פייפאל

מלבד השירותים החדשים שמוצעים על ידי אפל, גוגל וסמסונג, קיימים עוד כמה שירותי ארנק דיגיטלי שקשה להתעלם מהם. הבולט מביניהם הוא זה של חברת התשלומים הוותיקה פייפאל, המוחזקת על ידי איביי ומפעילה מרכז פיתוח גדול בישראל. בשונה מגוגל, אפל וסמסונג, לפייפאל אין שליטה במערכת ההפעלה של הסמארטפון, והשירות שלה מבוסס רק על אפליקציית המובייל שלה.

התשלום באמצעות האפליקציה של פייפאל אמנם נפוץ יחסית, אך הוא מסורבל יותר מזה של אפל פיי, וכנראה שפחות מאובטח. בשבוע שעבר הודיעה פייפאל כי רכשה את חברת Paydiant שמאפשרת תשלום באמצעות סריקה של קוד QR. רכישה זו תאפשר ללקוחות פייפאל לשלם בכל הרשתות שהצטרפו לארגון התשלומים הנקרא MCX, ובהן וול־מארט, טארגט וסירס. רשתות אלה מחרימות בשלב זה את אפל פיי בניסיון להגן על השירות של MCX.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker