אמיתי זיו
ברצלונה

תערוכת עולם הסלולר השנתית (MWC) תינעל היום בברצלונה. השנה התערוכה תופסת את החברות בנקודת זמן יוצאת דופן. עולם הסלולר נע בין גלי השקעות, המכונים גם דורות, ורוב המפעילות בעולם נמצאות כבר אחרי ההשקעות הגדולות ברשתות הדור הרביעי - אך עוד רחוקות מסבב ההשקעה הבא, ברשת דור 5, דבר שצפוי לקרות רק לקראת 2020.

מהבחינה הזאת, המפעילות יכולות לנשום קצת. מהצד השני, בהרבה שווקים בעולם (כולל ישראל) תהליכים תחרותיים אגרסיביים חותכים בהכנסות וברווחים של החברות. לכן, הרבה חברות סלולר מחפשות מנועי צמיחה חדשים וחיסכון בעלויות. אפשר לראות חברות סלולר רבות שנכנסות לשוק הטלוויזיה (כמו סלקום) כדי למצוא מנועי צמיחה חדשים מצד אחד - ומהצד השני, החברות מחפשות לייעל ולהוזיל את הוצאות תחזוקת הרשת, 
ולהפוך את תהליכי התמיכה 
בלקוח לאוטומטיים.

מה שעוד אפשר היה לחוות בתערוכה הוא שהמפעילות הרימו ידיים כמעט לחלוטין בתחום האפליקציות. אם בשנים קודמות הן עוד חיפשו פיצ'רים משלהן שיוכלו להציע ללקוח וניסו להרים חנויות אפליקציות - המפעילות מבינות כיום כי עולם האפליקציות הוא ממלכה אחרת, הנשלטת בידי מפתחי צד שלישי, אפל וגוגל. המפתחים העצמאיים לעד יהיו זריזים יותר מחברות הסלולר - וזה משהו שהמפעילות לומדות לחיות אתו.

מיצג וידאו של הטאואר־ברידג' בלונדון, שהוצג בתערוכת MWC בברצלונהצילום: בלומברג

בקרוב תצ'וטטו בטלפון

כל מה שידעתם על שיחות טלפון הולך להשתנות בקרוב. בברצלונה הציגו כמה חברות את העתיד של הפיצ'ר הישן הזה, שיחת הטלפון, והוא שונה לחלוטין ממה שאתם מכירים. אבל כדי להבין לאן הולכים - צריך מעט רקע. בתקופה זו בכל העולם, וגם בישראל, נפרשות רשתות דור 4 סלולרי, המכונה גם LTE. אלה רשתות טובות מאוד שמאפשרות גלישה סלולרית מהירה פי כמה וכמה מרשתות דור שלישי. הבעיה היא שרשתות LTE אינן תומכות בשיחות קול. למעשה, כשאתם על רשת דור 4 ומוציאים או מקבלים שיחה - באופן אוטומטי המכשיר מוריד אתכם לרשת דור 3 כדי להשלים אותה. אגב, בגלל זה לוקח עוד כמה חלקי שנייה לקיים את השיחה.

כדי לפתור את האתגר הזה, חברות התשתית מוכרות למפעילות הסלולר תכונה המכונה VoLTE, ראשי תיבות של Voice Over LTE. מדובר בשיחה על גבי רשת דור 4, שהיא למעשה שיחה על רשת ה–DATA, שיחת VoIP (בדומה לסקייפ). השינוי מאפשר מספר פיצ'רים נוספים לשיחה, שהודגמו אצל אריקסון ואלקטל־לוסנט, ובעוד חללי תצוגה.

ראשית, זמן הקמת השיחה הוא כשנייה בלבד, לעומת 6–7 שניות כיום. שנית, שיחת VoLTE היא באיכות קול HD, שיכולה להתגבר גם על הרעש בחלל התצוגה הרועש של אלקטל־לוסנט. שלישית, מכיוון שזו שיחת DATA, אפשר במהלכה גם לצ'וטט עם הצד השני, לשתף תמונות, או בלחיצת כפתור לעבור לשיחת וידאו ובחזרה לשיחת קול. אפשר להעלות מפה על הצג ולצייר לצד השני מסלול הליכה, או נקודת מפגש, והכל קורה מיד בשני הצדדים.

אלא שיש כמה בעיות עם VoLTE. מפעילות הסלולר צריכות לרכוש את התכונה לרשת. במצב הנוכחי של חברות הסלולר, זה לא טריוויאלי - מה גם שעוד לא ברור אם הן בכלל יוכלו לגבות על השירות כסף נוסף מלקוחות. הבעיה השנייה והיותר עמוקה - VoLTE היא בעצם אפליקציה. קיים חשש מצד המפעילות, שתבוא אפליקציה צד שלישי (כמו ווטסאפ) ותציע אותה על גבי רשת סלולר, באופן טוב יותר מהחברות - ובחינם. זו כמובן תהיה התפתחות נהדרת עבור הלקוח.

VoLTE בישראל - לקראת סוף 2015

צחי לבנט לוי, אנליסט ויועץ סלולר, אומר כי "מפעילות הסלולר יילכו ל–VoLTE, לא כי הן יודעות לעשות מזה כסף, אלא כי אין להן ברירה ובגלל שרשת LTE היא DATA בלבד, ויום אחד הן ירצו לסגור את רשת הדור השלישי שלהן, ו–VoLTE הוא התקן שנבחר".

כ–14 מפעילות כבר השיקו VoLTE בשווקים כמו ארה"ב, סינגפור ויפן. ב–2015 צפוי זינוק במספר השקות ה–VoLTE בעולם. ל–TheMarker נודע כי בישראל, לפחות חברת סלולר אחת קרובה לחתימה על השקעה ב–VoLTE. השקת השירות בישראל צפויה להיערך לקראת סוף השנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker