ענבל אורפז

הפריחה בהיי-טק הישראלי והגאות באקזיטים מושכת אליה רבים שרוצים להינות מההצלחה. איגוד התעשייה הקיבוצית, המאגד 250 מפעלי תעשייה בקיבוצים ובמושבים שיתופיים, הודיע אתמול (ד') כי הוא מתכוון להשקיע בשנה הקרובה עשרות מיליוני שקלים בכ-20 סטארט-אפים.

הקיבוצים יעדיפו השקעות בחברות שיעתיקו את פעילותן לתוך תחום הקיבוץ בענפי ההיי-טק, החקלאות המתקדמת, הקלינטק והרפואה. כדי להתניע את התהליך ייערך במהלך חודש מארס אירוע רואד שואו, שבו יציגו סטארט-אפים בתחומים הרלוונטים. לאירוע יגיעו נציגים מכ-70 קיבוצים. ההשקעות בחברות יבוצעו על ידי קיבוצים שיהיו מעוניינים להרחיב את תמהיל האחזקות שלהם.

"חלק מהמפעלים הגדולים של התעשייה הקיבוצית החלו לפני עשרות שנים כיזמות של חברים או רכישת רעיון והפכו לחברות בינלאומיות שמעסיקות מאות עובדים", נמסר מהאיגוד. "איגוד התעשייה הקיבוצית, שמוביל את הפרויקט, ריכז כ-70 קיבוצים שמעוניינים לבחון השקעות בתחום ההייטק. לחלקם אין כיום כלל תעשייה ואילו אחרים רוצים להעשיר את תחומי הפעילות".

אופיר ליבשטיין, סמנכ"ל סחר בינלאומי באיגוד התעשייה הקיבוצית, אמר כי השקעה מינימלית של הקיבוצים תהיה למעלה ממיליון שקל לכל חברת הזנק. כל קיבוץ יבחר את מודל ההשקעה הנכון עבורו, באילו שלבים ותחומים טכנולוגיים להשקיע ואם להצטרף לדירקטוריונים של החברות שבהן ישקיע. לדברי לבשטיין, הערך המוסף של הקיבוצים עבור הסטארט-אפים הוא קשרי שיווק בינלאומיים, שימוש בתשתיות של הקיבוץ ושיתוף פעולה עם חברות קיבוציות קיימות.

קיבוץ משמר העמקצילום: תומר נויברג / ג'ינ

כדוגמות לחברות שמעניינות מבחינת הקיבוצים להשקעה, ציין ליבשטיין את X-Circular שפועלת בתחום הענן והאינטרנט, SolChip בתחום סוללות סולאריות, ADST שמפתחת פתרונות לחיסון רפואי המוני ומהיר, Biocastel שמטהרת שפכים בטכנולוגיית קפסולה ו-EVE Motors, מנוע חשמלי מבוסס על מגנטים וחסכוני בדלק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker