כך מטוס פרטי כמעט גרם לנו לחשוב שמנכ"ל אפל בישראל

קצת על מאחורי הקלעים של העבודה העיתונאית שהסתכמו ב-3 פסקאות קצרות

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

הקורא הממוצע לא משער כמה שעות של עבודה ועשרות שיחות עם מקורות עומדות מאחורי שלוש הפסקאות הלקוניות שפירסמנו ביום שלישי בערב, ושם דיווחנו שמנכ"ל אפל, טים קוק, לא באמת הגיע לארץ. אז הנה לכם קצת על מאחורי הקלעים של העבודה העיתונאית  - או איך מטוס פרטי של מלך הסוכר של אפריקה כמעט גרם לנו לחשוב שקוק נמצא בישראל.

נתחיל בהתחלה. הרבה חברים שואלים אותי מה זה אומר להיות עיתונאית ואיך נראית העבודה שלי. הרבה מתפלאים לשמוע שזו עבודה במשרה מלאה (ושואלים אם מתגמלים אותי לפי כתבה) ומנסים להבין איך נולדת כתבה, איך היא מתגלגלת ואיך אני יודעת מה לכתוב. אירועי השבוע האחרון נותנים הצצה למהות של העבודה הזו - על הדברים המתסכלים שבה ועל האקשן, אבל בעיקר על הסכנות כשמתאהבים בקונספציות ובונים סביבן סיפורים וכמה קשה לצעוק שהמלך הוא עירום.

הסיפור מתחיל בבוקר יום חמישי שעבר. הייתי ביום חופש שהופרע על ידי הודעה מהמערכת: "כלכליסט מדווחים שמנכ"ל אפל מגיע לישראל. תוכלי לבדוק?". הזכרתי להם שאני בחופש וקיוויתי שהסערה תחלוף מעלי. ביום ראשון בשעות הצהריים המאוחרות, כשחזרתי לעבוד, חיכתה לי משימה: לגלות האם קוק באמת מגיע. המערכת היתה לחוצה מההובלה של המתחרים בסיקור הביקור המסקרן של המנכ"ל של החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם, וגם הם רצו ידיעה בנושא לטובת הקוראים המתעניינים. שהרי מי שמתחום כבר יודע שיש באפל משהו אפל, שמכשף את כולם ומביא לטירוף מערכות בכל פעם שיש סיפור שקשור אליה. לא סתם נטוו כל כך הרבה מיתולוגיות בימים האחרונים. אפל, מבחינת הרבה ישראלים, זוכה למעמד הזה שבין בדיון למציאות.

מנכ"ל אפל טים קוקצילום: בלומברג

היה ברור שמכיוון אפל לא תבוא הישועה. גם בלי לשלוח בקשה לתגובה אפשר לדעת שתתקבל מהם התשובה בנוסח הקבוע: החברה אינה מגיבה לשמועות וספקולציות. אז יצאתי לסבב שיחות עם מקורות. דיברתי עם אנשים שהם צמתים מרכזיים של מידע, שיודעים על כל דבר חשוב שקורה באומת הסטארט-אפ. כולם שמעו על הביקור של קוק. מהתקשורת. כשאיתגרתי אותם ושאלתי האם הם שמעו משהו מעבר לכך, לאף אחד מהם לא היה מידע - לא לאנשי הון סיכון, לא לבכירים בהיי-טק, לא ליחצנים מובילים, לא לגורמים בממשלה, לא לנותני שירותים, לא למקורבים ולא למרוחקים.

בסופו של דבר, לקראת הערב, מקור אחד, שהערכנו את אמינותו כגבוהה, אימת את המידע ואף הוסיף פרטים נוספים. ידענו שביום שלישי ייערך אירוע לחניכת המשרדים החדשים (שאת קיומם חשפנו שנתיים קודם לכן) ושטים קוק עתיד להשתתף בו. בשלב זה, גם אנחנו הצטרפנו לחגיגה ופירסמנו ידיעה.

למחרת, כדור השלג המשיך להתגלגל. בעיתון מתחרה פירסמו ידיעה לפיה קוק למעשה כבר נמצא בארץ מסוף השבוע ואף נצפה מבלה במוזיאון תל-אביב העובדה שקוק נאם בשישי בצהריים בסטנפורד, בחוף המערבי בארה"ב, לא הפריעה לדיווח העסיסי. גם פרט המידע שקוק עתיד להיפגש עם נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס - ששוהה בניו-יורק עד יום חמישי - לא הפריע, למרות הסבירות הנמוכה שביקור של מנכ"ל של חברה כזו משמעותית יימשך זמן כה רב. בכתבה גם ידעו לספר שקוק מתאכסן במלון בוטיק עם בן זוגו.

מהר מאוד הבנו שהמידע שהסתמכנו עליו ערב קודם לכן לא מספיק מבוסס והמשכנו לחפש קצה חוט חדש. כל המערכת התגייסה לעזור: כתבי נדל"ן, תיירות, תעופה, מדיה וכל מי שיכול היה לעזור דרך חבר, ספק או מקור. שמענו ניסים ונפלאות: מנהל של אחד המלונות נשבע שהוא צפה בקוק בישיבה עסקית. מקורות בתחום התעופה סיפרו שהגיע לנתב"ג מטוס פרטי אנונימי יומיים קודם לכן. הנוסע החשאי הוא טים קוק, כך סיפרו.

לא היינו היחידים שחיפשו כל בדל מידע. קולגה מכלי תקשורת אחר סיפר לי שישב שעות במסעדה שהיתה שמועה שקוק אמור להגיע אליה. כבר אפשר היה לנחש את השם שהפרשה הזו תקבל: עיתונות על קוק. הסיפור הזה היה קשה לפיצוח מהרגיל וקשה לתאר את כמות הדיווחים הסותרים שהגיעו שהקשו על האבחנה בין שמועה ואמת.

מטה אפל בישראל 17/2צילום: חגי פיפקו

אם היינו רוצים, יכולנו לסדר את כל המידע שאספנו כעדויות לנכונות לסיפור החם ביותר בעולם הטכנולוגיה הישראלי מזה הרבה זמן. אבל כל כמה שעות אספנו מחדש את כל מה שאנחנו יודעים והבנו שבינתיים אין לנו אף אינדיקציה אמיתית וחזקה לכך שקוק כבר הגיע לישראל כפי שכתבו מתחרינו.

בתור בוגרת חטיבת המחקר של חיל המודיעין, אותה יחידה שנושאת עד היום את חרפת מלחמת יום כיפור, לא יכולתי שלא להיזכר בלקחים שנלמדים בקורסי היחידה. חלק בלתי נפרד מההכשרה שלי הוא להטיל ספק בקונספציות (אבל גם להיזהר מלא להתריע לחינם על מלחמות או ברווזים עיתונאיים). נזכרתי גם בעונה השנייה של "חדר חדשות", בה מערכת חדשות שלמות מנתחת לאחור ומבינה כיצד נפלה שולל בסיקור סיפור שלא היה ולא נברא.

עבר עוד יום והחגיגה נמשכה. סוף סוף הגיע יום שלישי המיוחל, בו קוק אמור היה לחנוך, יחד עם אלף עובדי אפל ישראל, את המשרדים החדשים בהרצליה פיתוח. כבר פורסמו ידיעות בכל העולם על הביקור הצפוי, וכבר היו כתבות על יחסי האהבה בין אפל לישראל. לנו כבר היה ברור שקוק לא נמצא בישראל. המידע היחיד שהצלחנו להצליב, וחזר ממספר מקורות מכיוונים שונים, היה שקוק יגיע לישראל לקראת סוף השבוע הבא.

התלבטנו כיצד להמשיך לטפל בסיפור הזה. אם ומתי להכריז שלמרבה האכזבה, טים קוק לא בישראל. כל שיחה שלנו במהלך היום עם אנשי תעשיית ההיי-טק נפתחה בשאלה האם כבר פגשנו את טים קוק. זו היתה שיחת היום וכולם היו במתח אחרי ימים של דיווחים בעיתונות, בטלוויזיה וברדיו. המשכנו בהערכות מצב כל כמה שעות. למרות כל האינדיקציות לכך שהוא לא בישראל, תהינו איך נתמודד עם הסבירות הנמוכה שנגלה בשבע בערב שאכן מתקיים אירוע בהשתתפות טים קוק. שהרי לדווח על אירוע שלא מתקיים זה טעות ולא נעים, אבל לא לדווח על אירוע כזה חשוב שהתקיים זה כבר בלתי מקצועי.

אבל אז גילינו עובדה מכריעה ומצחיקה - המטוס הפרטי שנחת בנתב"ג שבו היה אמור להיות טים קוק, שייך בכלל לז'אן קלוד מימרן, איש עסקים יהודי-שוויצרי שזכה לכינוי מלך הסוכר של אפריקה ושבנו נקשר לפרשה צבעונית במיוחד, שבמסגרתה הוא נמלט מתשלום דמי מזונות בגובה 7 מיליון דולר לגרושתו, עם אשתו החדשה, דוגמנית של ויקטוריה סיקרט ג'ולי אורדון.

ביום שלישי בערב, בשעה בה היה אמור להיערך האירוע המדובר, קיבלנו דיווח ממקור שהיה בשטח לפיו לא מתקיים שום אירוע המוני במשרדי אפל. העובדים עזבו את העבודה והלכו לביתם. הלובי היה די שומם. צלם פאפרצי אחד היה בשטח. הרגשנו שהגיע הזמן להוציא צפירת הרגעה ולבשר שלא היה ולא נברא. 

לא ידוע איך נולדה השמועה על הביקור של טים קוק בישראל, אבל ברור לי איך היא התפשטה כאש בשדה קוצים, בטח כשהסתבר שלא מעט אנשים בארץ חלמו שהם רואים את טים קוק. אז מה באמת קרה - האם אפל עומדת מאחורי תרגיל ההסחה שנועד להסית את תשומת הלב מאירוע שיתקיים במועד מאוחר יותר? ייתכן. האם טים קוק יגיע לישראל בקרוב? אולי. בינתיים, כתבי הטכנולוגיה ישמחו לקצת מנוחה להתאושש מהשבוע האחרון.

נ.ב. הבוקר טים קוק עשה ג'סטה לפרובינציה הישראלית, ופירסם בטוויטר תמונה שלו מסתובב במטה אפל בקופרטינו ולא בהרצליה. כבר לא נשארו סימני שאלה.

טים קוק בקמפוס אפל בקופרטינוצילום: צילומסך מטוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker