מפקד 8200 המשוחרר גייס 18 מיליון דולר להקמת חברות סייבר

נדב צפריר הכריז היום על הקמתו של Team8, גוף להקמת חברות סייבר והצמחתן

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

מפקד 8200 הפורש, נדב צפריר, מביא את הניסיון הצבאי לעולם הסייבר הישראלי. צפריר הכריז היום על הקמת Team8, גוף להקמת חברות סייבר והצמחתן. הפעילות החדשה גייסה 18 מיליון דולר לשם כך משורה של קרנות הון סיכון וגופים אסטרטגיים שמקווים דרך הניסיון והקשרים של צפריר להגיע להון אנושי וידע בתחום הסייבר. קרנות ההון סיכון מרקר LLC, בסמר ואינוביישן אנדיבורס של יו"ר גוגל אריק שמידט ודרור ברמן השקיעו ב-Team8. כמו כן, השקיעו בפעילות חברות הטכנולוגיה אלקטל לוסנט וסיסקו. במסגרת זו Team8 תשתף פעולה עם מעבדות בל בישראל.

Team8 פועלת במודל שבין קרן השקעות לבין חממה: צוות המחקר של Team8, שכולל 6 מומחים בתחומם, מזהה צרכים טכנולוגיים ומפתח עבורם פתרונות. סביב הפתרונות הללו מוקמות חברות, שמקבלות ליווי צמוד ומימון מ-Team8. הכוונה של Team8 היא להקים 5-4 חברות בתוך שלוש שנים. בשונה מקרנות הון סיכון, Team8 לא תבצע השקעות המשך בחברות שתקים ואחזקותיה ידוללו בסבבי גיוס מתקדמים. בכוונת Team8 להשלים במהלך השנה גיוס שיביא אותה לסך גיוסים של 30 מיליון דולר.

"יש לנו קרן שמאפשרת את היציאה לדרך. בחרנו לבנות חברות ולא להשקיע בחברות. אולי כשנהיה גדולים ונצבור ניסיון, נלך להשקיע. אנחנו מאמינים שהחוזקה שלנו היא ליזום חברות. 25 שנה בצבא הסתכלנו על בעיות קשות, ניסינו לחשוב איך פותרים, חיברנו אנשים. בחלק מהמקרים נכשלנו ובחלק מהמקרים הצלחנו בצורה פנומנלית. זה מה שאנחנו אוהבים לעשות" אומר צפריר.

מקימי Team8 (מימין לשמאל):רוני זהבי, ישראל גרימברג, נדב צפריר ולירן גרינברגצילום: חנן גרינבלט

"מנכ"לים של חברות גדולות צריכים לחשוב כמו מנהיגים של מדינות קטנות - הסייבר גורם למציאות חדשה שיש בה טשטוש בין העולם הצבאי והאזרחי ובין הפרטי והציבורי", תאר צפריר את המציאות בה פועלת Team8.

"אנחנו מאמינים שיש אתגר אדיר והזדמנויות אדירות", ציין צפריר והוסיף שלאחר שיצאו מ-8200, הוא וישראל גרימברג ששותף למיזם, הם למדו את עולם הסטארט-אפים בתחום הסייבר, בהם רבים שהוקמו על ידי חיילים ששירתו תחתם ביחידה.

"בראייתנו להרבה מהסטארט-אפים יש בעיה - הם פותרים בעיה נישתית בתוך סיגמנט מסויים. אין להם את היתרון של להסתכל על הבעיה בצורה כוללת ולהמציא משהו מחדש", אמר צפריר.

לדבריו, בעקבות תובנה זו ב-Team8 מתכוונים להשקיע משאבים רבים בחקר בעיות, לפתח תיזה לפתרונן ולהביא יזמים שיקימו על בסיס זה חברות. גרימברג הוסיף: "הרעיון הוא לפתור בעיות קשות וגדולות ולתת להן פתרון במצבים שכל אחד חושב שאין פתרון  - זה מה שתורגלנו לעשות בצבא". חברה אחת הוקמה על ידי היזם עופר ישראלי, יוצא צ'ק פוינט,  במתכונת והיא פועלת במתחם של Team8 בתל-אביב שם היא מעסיקה כ-15 עובדים. החברה מפתחת פתרון לגופים פיננסיים וחברות עם מספר גדול מאוד של עובדים. בימים אלה מוקמת החברה השנייה על ידי 4 יזמים. מנהלי Team8 אומרים שאם יסתבר שאין עתיד לחברה, הם יסגרו את פעילותה.

שמידט מסר לרגל ההכרזה על הקמת Team8: "איומי הסייבר הופכים רק יותר ממוקדים, תכופים והרסניים מטבעם. אנו נרגשים לחבור לשותפות עם Team8, שנמצאת בחוד החנית של חדשנות פורצת דרך בתחום ההגנה בסייבר. Team8, ויכולתה לפתח פתרונות מתקדמים ויצירתיים לסביבה דינאמית ומשתנה במהירות, היא דוגמא מצוינת לכך שבמדינת ישראל נמצאים מטובי המומחים בעולם להתמודדות עם אתגרים אלו".

נוסף לצפריר, ששירת במשך 25 שנה בצה"ל, שותף להקמת Team8, כאמור, ישראל גרימברג, ששירת גם הוא ביחידת המודיעין 8200. יחד איתם עובד גם לירן גרינברג, שצבר ניסיון כמנהל מוצר בקונדואיט ו-eToro ושירת תחת צפריר וגרימברג. את קבוצת המחקר בתוך Team8 מוביל אסף מסחרי, חוקר סייבר מזה 15 שנה. רוני זהבי, מייסד ומנכ"ל קוטנדו שנרכשה על ידי אקמאי, משמש כיועץ מיוחד ל-Team8. ריי רוטוק, משקיע וחבר דירקטוריון בצק' פוינט, הצטרף לדירקטוריון Team8 וגם השקיעה בגוף.

בהודעה לעיתונות שפירסמה 8Team ניכרת ההתלהבות של השותפים של הגוף מהניסיון של העומדים בראשו. כך למשל דיוויד קאוון, שותף מנהל ב-Bessemer Venture Partners שהשקיע ביותר מ-30 חברות סייבר, מסר:"ב-22 שנותיי בהשקעה ביזמים מופלאים, מעולם לא נתקלתי בקבוצה חזקה בתחום הסייבר כמו Team8.  אני מאמין שתעשיית ההגנה בסייבר דורשת הבנה מעמיקה של טכנולוגיות, טקטיקות ושיטות עבודה בעולם זה. Team8 בבירור מחזיקה בהבנה זו. אף חברה פרטית בעולם לא מתמחה בתחום כפי ש-Team8 מתמחה בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker