המודל המסוכן של טבולה

אאוטבריין וטבולה מרוויחות, אך מעודדות מאוד תוכן שיווקי ממומן

אמיר טייג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אאוטבריין וטבולה הן הרבה מעבר לחברות טכנולוגיה. שתי החברות אכן פיתחו טכנולוגיה חזקה, שמצליחה לנתח את הרצונות והצרכים של הקורא ולהציע לו כתבות המשך שעשויות לעניין אותו — אך בדומה לגוגל, החדשנות של אאוטבריין וטבולה לא נותרה רק בחזית הטכנולוגית. שתי החברות פיתחו מודל עסקי חדשני, שמתאים כמו כפפה לידם של אתרי התוכן בכל העולם. שתיהן מציעות לאתרי התוכן הצעה שקשה לסרב לה: אתם תיתנו לנו את האפשרות להציב את סרגל ההמלצות שלנו בתחתית הכתובת בעמודים הפנימיים באתר —מיקום שאף מפרסם אינו רוצה — ואנחנו נייצר לכם תנועת גולשים (טראפיק) נוספת בחינם.

אין זה סוד שגופי התוכן בכל העולם סובלים מקושי רב לייצר הכנסות מהמודל המיושן, שכולל פרסומות בראש העמוד. סרגל ההמלצות שמציבות שתי החברות במרבית אתרי התוכן בעולם מצליח להאריך את זמן השהייה של הגולשים באתרים, שכן גולשים רבים בוחרים להיכנס לכתבה נוספת שמופיעה בסרגלי ההמלצות של אאוטבריין או טבולה. הקלקות, חשיפות וזמן שהייה באתרים מתורגמים לכסף.

ואולם, טבולה ואאוטבריין אינן משלמות לאתרי התוכן רק על ידי הגברת תנועת הגולשים לאתר — הן משלמות גם כסף מזומן. חלק מהכתבות שמופיעות בסרגל ההמלצות שלהן לא הגיעו לשם מפני שהן מעניינות את הגולש או יכולות לספק לו ערך, הן שם מפני שמישהו שילם לטבולה או אאוטבריין כדי שהן יופיעו שם.

למעשה, אאוטבריין וטבולה המציאו תחום פרסום חדש — קידום בתשלום של כתבות תוכן. למשל, חברה שרוצה לקדם מוצר חדש שלה תהיה מוכנה לשלם לטבולה כדי שתקדם כתבה שמחמיאה לאותו מוצר. מנגד, חברה שרוצה לפגוע במתחרה תהיה מוכנה לשלם כדי שטבולה ואאוטבריין יקדמו כתבה עם ביקורת שלילית על המוצר המתחרה. כל קליק על כתבות אלה מייצר לטבולה ולאאוטבריין הכנסה מסוימת, שבה הן חולקות עם האתר שממנו הגיע הגולש.

עד כאן הכל טוב. אתרי התוכן מרוויחים תנועת גולשים והכנסה נוספת מהפניית גולשים לכתבות שמפרסים רוצים ביקרן, אאוטבריין וטבולה מרוויחות, והגולש אינו מפסיד כלום. אך למודל הזה יש גם השפעה שלילית ברורה — הוא מעודד מאוד תוכן ממומן.

מנכ"ל ומייסד טבולה, אדם סינגולדהצילום: איליה מלניקוב

מדוע שמפרסמים יבחרו להיות תלויים בגופי תוכן בלתי־ניתנים לשליטה כשהם רוצים שיכתבו עליהם דברים טובים? הם הרי יכולים לכתוב בעצמם כתבות שמהללות את המוצרים שלהם, ולקדם אותן בעזרת הפלטפורמות של אאוטבריין או טבולה. בנוסף, הפלטפורמות שיצרו שתי החברות הישראליות מצליחות לייצר תנועת גולשים רבה לכתבות ממומנות בגופי התוכן, מה שמגדיל עוד יותר את הביקוש של המפרסמים לתוכן ממומן.

הקורא מפסיד מכך פעמיים. בפעם הראשונה הוא מפסיד כשהוא נחשף לתוכן שמאחוריו עומד גוף מסחרי בעל אינטרסים, שאינם תמיד עולים בקנה אחד עם האינטרסים שלו. במקרים רבים הקורא כלל לא מבדיל בין תוכן ממומן לתוכן רגיל, והוא גם לא יודע מי שילם על קידום הידיעה. בטווח הארוך יותר, הקורא מפסיד ברובד נוסף — שכן גופי התקשורת המסורתיים, אלה שמייצרים תוכן חדשותי ומנסים לספק שירות לקוראיהם, נגררים שלא מרצונם לסחרחרה של התוכן הממומן. הם רואים את כמות הכסף שהמפרסמים מזרימים לתחום, ומתפתים לנגוס בעוגה ולייצר בעצמם תוכן במימון חיצוני. כשגופי חדשות כמו ynet או מאקו עושים את זה  — מדובר כבר בתופעה מסוכנת הרבה יותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker