חשבון האינטרנט מתכווץ: רק 99 שקל ל-100 מגה, כולל ספק

אחרי הסלולר והטלוויזיה, גם בשוק הקווי נערכים לתחרות: חברות תקשורת יתחילו לספק במארס חבילות תקשורת מוזלות על בסיס התשתיות 
של בזק ■ וגם: התוכנית של סלקום TV: להיות נטפליקס הישראלית

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

רפורמת השוק הסיטוני , הרפורמה החשובה ביותר בשוק התקשורת כיום, תחסוך הרבה כסף לצרכנים. החל מ-17 בפברואר, תוכלו לשלם 99 שקלים על חבילת אינטרנט במהירות 100 מגה-ביט לשנייה. הרפורמה תאפשר לחברות מתחרות לבזק לקנות מבזק קווים במחיר מפוקח ולמכור אותם ללקוח במסגרת חבילת תקשורת שלמה.

זו הרפורמה החשובה ביותר העומדת על הפרק בשוק התקשורת כיום, והיא מתגלגלת במשרד התקשורת כבר מ–2010. הרפורמה תיצור תחרות בתחום האינטרנט, עם ריבוי ספקים, ותבטל את הבלבול הקיים כיום בין ספק לתשתית.

לפי משרד התקשורת, החל ב–17 בפברואר בזק אמורה להתחיל למכור לחברות המתחרות - סלקום, פרטנר, וכן החברות הקטנות יותר אקספון וטריפל סי - קווים במחיר מפוקח. בזק אמנם פנתה לבג"ץ נגד הרפורמה (שוב), אבל מסתמן שהיא לא תצליח לבלום את המהלך ברמה המשפטית. בית המשפט הורה לה להמשיך ולקדם את הרפורמה במקביל לדיון המשפטי.

בחזית אחרת, בזק גוררת רגליים מול החברות המתחרות בכל הקשור לתיאום הטכנולוגי של הרפורמה. באחת החברות מספרים: "שלחנו מייל להתחיל תיאום טכנולוגי, וחזרו אלינו רק אחרי שבועיים עם הטענה שהם עוד לא ערוכים". חברות שונות אף הגישו תלונות מפורטות למשרד התקשורת על גרירת הרגליים של בזק, עם ראיות. בעקבות התלונות, מנכ"ל המשרד, אבי ברגר, החליט לזמן למשרד את בזק לבירור שייערך בתחילת השבוע. בינתיים המשרד ייצור שולחן עגול יחד עם שאר המפעילות במטרה לפתור את הסוגיה.

צילום: חגי פריד

מבזק נמסר: "בזק פועלת על פי תיק השירות שקבע משרד התקשורת בנושא השוק הסיטוני. במסגרת זאת, החברה נפגשת עם מפעילות התקשורת במטרה לתאם את הפעילות מולן, ובמקביל מקדמת באופן אינטנסיבי את ההיערכות הפנימית לקראת יישום המהלך".

כמה זמן בזק תוכל להמשיך בטקטיקת המריחה, ומתי נראה שוק סיטוני? זה תלוי. יש שני סוגי התחברות לקווי בזק: בממשק ידני ובממשק אוטומטי. הממשק הידני יפעל כבר ב–17 בפברואר. זו צורת חיבור פרימיטיבית מעט, אבל היא מספיק טובה עבור החברות הקטנות, שמתכוונות לצרף אלפים בודדים של לקוחות בשלב הראשון. היא מתאימה פחות לחברות הגדולות, שרוצות לנייד אליהן עשרות אלפי לקוחות של תקשורת קווית.

בשתי חברות קטנות שפועלות בשוק - אקספון וטריפל סי - אומרים שהחברות צפויות להצטרף לרפורמה, וכבר במארס יתחילו למכור קווים. כמה מרענן ונחמד שלראשונה בשוק התקשורת יהיה מוצר שיקראו לו פשוט "אינטרנט". לא ספק לחוד ותשתית לחוד - פשוט אינטרנט, הכל ביחד.

בחברות האלה מציינים גם את המחיר: 99 שקל לקו אינטרנט במהירות 100 מגה־ביט לשנייה. מנכ"ל טריפל סי, רמי נחום, הודיע כי "נתחיל לספק אינטרנט (ספק+תשתית) עם תשתית סיטונית. מתוכננת התקנה ראשונה של 1,000 משתמשים במארס, שיקבלו תשתית 100 מגה וספק של 100 מגה במחיר של 99 שקל (כולל מע"מ כמובן). בשלב הבא נתחיל לספק גם שירותי טלפוניה (במספרים שלנו)".

מחיר זה מגלם הנחה משמעותית על מחיר השוק. בבזק, גם אם כוללים את החודש ראשון חינם ואת ההנחה על המחירון בשנה הראשון, המחיר ל–100 מגה הוא 115 שקל לחודש, ולכך יש להוסיף כ–30–40 שקל על הספקית. בסך הכל, נראה שוק מחירים שנמוכים בכ–30% ממחירי בזק כיום, כבר במארס.

בחברות הגדולות הדברים מסובכים יותר. לסלקום ופרטנר יש מחברת עבה של טענות, שאלות והבהרות על המודל, והן צריכות גם את הממשק האוטומטי. בכיר באחת החברות העריך שהחיבור האמיתי לבזק יתבצע רק לקראת סוף 2015. כך או כך, הרפורמה על האש.

זה לא רק אינטרנט: בעתיד הלא רחוק יהיו גם מוצרים אחרים שימכרו החברות על בסיס הקווים שירכשו מבזק, כמו מוצרי דאבל: אינטרנט וטלפון. סלקום יכולה גם להציע מוצר טריפל - אינטרנט, טלפון וטלוויזיה.

לגבי הנזק הצפוי, נזכיר כי בעבודה כלכלית גדולה של משרד התקשורת הוערך כי רפורמת השוק הסיטוני עלולה לגרוע מבזק עד 600 אלף לקוחות. עוד נכתב, כי הכנסות החברה צפויות לרדת ב–8% כבר ב–2015, ל–3.7 מיליארד שקל, וימשיכו לרדת כך גם בשנים הבאות, עד 2017.

בפברואר אמורה להיכנס לתוקף רפורמה נוספת בשוק הקווי, קטנה אך חשובה: רפורמת הרישיון האחוד. היא תקל על מפעילים בעלי רישיון כלשהו בשוק התקשורת לספק שירותים אחרים. למשל, אקספון, שלה רישיון לשיחות בינלאומיות, ביקשה במסגרת הרפורמה לקבל רישיון טלפוניה. בסך הכל הוגשו ארבע בקשות לאיחוד רישיונות. הבקשות הוגשו כבר ב–1 בינואר, והאישורים צריכים להתחיל להגיע למפעילות ב–5 בפברואר. המשמעות היא שיהיו בשוק עוד שחקניות קטנות עם הצעות נישה בתחומי הטלפוניה והאינטרנט. לא מדובר במהפכה - אבל, בחיבור עם השוק הסיטוני, יש פה עוד פוטנציאל תחרותי.

אגב, במריל לינץ' (בנק אוף אמריקה) מאמינים בבזק. הבנק שינה את ההמלצה שלו על מניית החברה מ"נייטרלי" ל"קנייה". זו המלצה אמיצה, נוכח הסערות הגדולות בשוק התקשורת הישראלי - הרבה בסלולר ומעט בטלוויזיה. במריל לינץ' הסבירו את ההמלצה בכך שהם לא מאמינים  תשלב הילוך לפני 2016, גם בגלל היעדר שר והתחלפות הממשלה הנוכחית.

לא ברור מדוע מריל לינץ' קבע לוח זמנים כזה לרפורמה - נוכח לוח הזמנים של הרגולציה. למעשה, כבר החודש, פברואר, ומארס שאחריו צפויים להיות סוערים בתחום הקווי.

סלקום TV תגיע לפלייסטיישן

צילום: עופר וקנין

מיזם סלקום TV מתכוון להתרחב. זה לא יקרה מיד, וכנראה לא בחצי השנה הקרובה, אבל החברה רוצה להתחיל לשדר על עוד פלטפורמות. החזון של החברה הוא לשדר ללקוחות גם בלי ממיר. הרי לא חייבים באמת ממיר של החברה בבית, וכמו שאפשר לצפות בסלקום TV באמצעות אפליקציה, החברה מתכוונת להתרחב לעוד פלטפורמות נטולות ממיר.

בעתיד יהיה אפשר לראות את סלקום TV גם בטלוויזיות חכמות, ובהמשך עשויים להצטרף עוד מכשירים, כמו Xbox, פלייסטיישן ואפל TV. סלקום רוצה להידמות לנטפליקס, חברת שידורים וירטואלית שזמינה במגוון מכשירים חכמים. החברה תחסוך את סבסוד הממיר ללקוח (כ–100 דולר ליחידה), מערך התיקונים של הממירים וכן ביקורי טכנאי. ועבור הלקוח? המחיר יהיה נמוך מזה שמשלם לקוח עם ממיר כיום, 99 שקל לחודש.

פרטנר מתחת לים

הנה ניחוש. ניחוש מושכל, אבל ניחוש: פרטנר תנסה לקנות את טמרס טלקום. היא תנסה לקנות אותה בעבור שני נכסים שלה - הכבל התת־ימי והאחזקה בחברת הסיבים IBC.

לגבי הכבל התת־ימי, ההסבר פשוט: המנכ"ל הנכנס, איציק בנבנישתי, הקים את פרויקט הכבל התת־ימי של בזק בינלאומי, הנחשב לפרויקט הדגל שלו ולהצלחה גדולה. בזק בינלאומי הצליחה בזכות הכבל ליצור בידול עסקי בשוק אספקת האינטרנט. כעת בנבנישתי מנהל ספקית מתחרה, 012 סמייל, וייתכן שירצה לחזור על ההצלחה.

לגבי מיזם הסיבים, חשיפת TheMarker ("פרטנר רוצה להשקיע במיזם הסיבים האופטיים IBC", 1 בינואר 2015) גילתה כי פרטנר מנסה פרואקטיבית להשקיע במיזם הסיבים חצי מיליארד שקל. בממשלה עוד לא החליטו אם לאשר זאת, אבל בהחלט לא שוללים את האפשרות כדי לסייע למיזם הסיבים, הסובל מקשיי התנעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker