סקיוריטי ביומטריקס לא תרכוש את חברת וונדרנט מקיבוץ גבעת השלושה

חילוקי דעות על מחיר הרכישה הקפיאו את העסקה; החלטת ביומטריקס לרכוש חברה אמריקאית בתחום דומה קברה אותה סופית

גלית ימיני

חברת התוכנה האמריקאית Security Biometrics לא תרכוש בסופו של דבר את חברת WonderNet הישראלית מקיבוץ גבעת השלושה - כך דיווח מנכ"ל וונדרנט שי וייזל. מחיר הרכישה היה אמור להיות כ-15 מיליון דולר, כ-50% במזומן ו-50% בהחלפת מניות. חילוקי הדעות סביב מחיר הרכישה נבעו מכך שוונדרנט זכתה לפני כמה שבועות בחוזה אסטרטגי עם בנק לאומי (לאומי :ת"א), לפיו תקים וונדרנט עבור הבנק מאגר ממוחשב לחתימות של לקוחות הבנק, כדי לצמצם את היקפי זיופי הצ'קים של לקוחות פרטיים ועסקיים. העסקה כוללת אופציה להשקעה של לאומי בחברת וונדרנט, ולמרות ששני הצדדים סירבו למסור פרטים על היקפי העסקה, ההערכות בשוק הן שהעסקה היתה אמורה להניב לוונדרנט הכנסות של כמה מיליוני דולרים מדי שנה. מדובר בקפיצה משמעותית בהכנסות, שכן עד לאותו חוזה הסתכמו הכנסות החברה בכ-1.5 מיליון דולר לשנה.

סקיוריטי ביומטריקס תמשיך לשווק את מוצרי וונדרנט בארה"ב ולשלבם במוצריה, כפי שהיא עושה כבר שנים. לפני חודשים מספר הרחיבו שתי החברות את שיתוף הפעולה ביניהן ואף חתמו על מכתב כוונות לרכישה, וערכו בדיקת נאותות. השלמת העסקה היתה צפויה בתחילת מארס, אך העסקה הוקפאה בעקבות עזיבת מנכ"ל סקיוריטי ביומטריקס מישל ברטי, וחילוקי דעות על שוויה של החברה - לקראת חתימת החוזה עם בנק לאומי. מאז ההקפאה בחרה סקיוריטי ביומטריקס לרכוש חברה אחרת, Analytics Sivault האמריקאית, שעוסקת במרשמים רפואיים אלקטרוניים המאובטחים בצורה שקשה לזייף אותה. זהו תחום עיסוק הדומה לזה של וונדרנט, אם כי בחברה האמריקאית לא משתמשים בזיהוי ביומטרי (לפי תווי גוף) עבור החתימה על המרשמים.

וונדרנט שנוסדה ב-98' פיתחה טכנולוגיה ייחודית לזיהוי ביומטרי של חתימה רגילה הנעשית בכתב יד. החתימה מתבצעת על גבי צג מחשב, והתוכנה בצג המחשב מאפשרת לזהות את החותם באמצעות הצורה בה הוא חותם: קצב הכתיבה, הלחץ שהוא מפעיל על העט והצג, והסימנים הפיסיים הייחודיים לחתימתו. החתימה מאפשרת 'לנעול' מסמכים אלקטרוניים בצורה שלא תאפשר לערוך בהם שינויים לאחר חתימתם.

בין מחזיקי המניות בחברה נמצאים קבוצת המייסדים, שי וייזל ואורן גרוזוביק - 50%, בנק הפועלים, המשתמש בטכנולוגיה של וונדרנט לזיהוי לקוחותיו מחזיק ב-5%, קבוצת משקיעים ישראלים פרטיים מחזיקים בעוד כ-40% ממניות החברה, ואילו ענקית הטכנולוגיה היפאנית Wacom מחזיקה בעוד כ-5% ממניות החברה. ואקום, המייצרת את החומרה על גביה פועלת הטכנולוגיה של וונדרנט, החזיקה בעבר בכמעט 40% ממניות החברה והשקיעה בה כמיליון דולר, אך סירבה להשתתף בסבב ההשקעה האחרון בחברה, ולכן מניותיה דוללו.

וונדרנט זכתה באחרונה בעוד חוזה משמעותי עם אחת משלוש חברות הסלולר הישראליות. "לאור החוזים שזכינו להם לאחרונה חשבנו שהמחיר שהוצע לנו אינו משקף את פוטנציאל הטכנולוגיה וההכנסות שלנו", אומר שי וייזל, "וכרגע הכוונה היא להשקיע מאמצי שיווק גדולים, ובעתיד אולי לצאת לסבב גיוס הון נוסף.

"כמובן שאם יציעו לנו מחיר שלא נוכל לעמוד בו, נסכים למכירה, אבל לא בתנאים שהוצעו לנו עד כה".

וונדרנט

* עיסוק: חתימה אלקטרונית על מסמכים באמצעות זיהוי ביומטרי (לפי תווי גוף)

* שנת הקמה: 98'

* מייסדים: שי וייזל ואורן גרוזוביק

* מספר עובדים: כ-20

* משקיעים: תאגיד וואקום היפאני, בנק הפועלים, משקיעים פרטיים והמייסדים

* היקף הכנסות שנתי: כמה מיליוני דולרים

* לקוחות עיקריים: בנק הפועלים, בנק לאומי, חברת סלולר גדולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker