אומת הסטארט אפ בשיא: כמעט 15 מיליארד דולר מאקזיטים ב-2014

פירמת רואי החשבון PwC: "ההנפקות השנה מראות לסקפטיים שבינינו, שישראלים רוצים ויכולים לבנות חברות רב-לאומיות גדולות"

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

תעשיית הסטארטאפים הישראלית הגיעה לשיא ב-2014 - כך לפי דו"ח שפירסמה פירמת רואי החשבון PwC העוקבת מעל לעשור וחצי אחרי תחום ההון סיכון הישראלי. "בשנה החולפת כל הכוכבים הסתדרו בדיוק נכון עבור ההיי-טק הישראלי, והביאו לשיא של כל הזמנים באקזיטים, עם כמעט 15 מיליארד דולר. 2014 היא, במרחק רב, שנת השיא של ההיי-טק הישראלי", כתבו ב-PwC.

ואכן, ב-2014 הונפקו 18 חברות ישראליות לראשונה, וגייסו סכום כולל של 9.8 מיליארד דולר, לעומת 1.2 מיליארד דולר אשתקד. מתוך סכום גיוס זה, גייסה חברת בודדת, מובילאיי, כ-890 מיליון דולר. גם בתחום המיזוגים והרכישות הגיעה הסכום לשיא, כאשר ב-2014 נמכרו חברות ישראליות המגובות בהון סיכון בסכום כולל של 5 מיליארד דולר.

ב-PwC מסבירים כי "18 הנפקות של חברות ישראליות מראות לסקפטיים שבינינו, שישראלים רוצים ויכולים לבנות חברות רב-לאומיות גדולות. זה גם מראה כמה ההיי-טק הישראלי התבגר - חברות שבעבר יכלו להימכר ולגרוף רווחים נאים למשקיעים, הלכו עד הסוף להנפקה ולבניית חברות גדולות", אמר רובי סולימן, ראש מגזר ההיי-טק בפירמת רואי החשבון.

הנפקת מובילאיי בוול סטריטצילום: אי־פי

"הגאות ב-2014 נגרמה בשל כמה גורמים שפעלו יחד באותה נקודת זמן - חלון הנפקות פתוח בארה"ב ובאנגליה; בגרות של חברות ישראליות רבות ושל המשקיעים, שבין היתר נובעת מ-3 שנים קודמות של אקזיטים גדולים; זמינות גדולה של כסף להיי-טק מצד רוכשים ומשקיעים, בין היתר, בשל חוסר אלטרנטיבות השקעה; ולבסוף, עוצמתו של ההיי-טק הישראלי שידע להמציא עצמו מחדש ולהתאים עצמו לזמנים", הוסיף סולימן.

לכאורה, חלה ירידה בהיקף הרכישות והמיזוגים, שכן ב-2013 עמד היקף זה על 6.5 מיליארד דולר. עם זאת, מסביר סולימן, כי הדבר אינו מצביע על חולשה. "הירידה בסך המיזוגים והרכישות נובעת גם מהעובדה שחברות בוגרות רבות בחרו בהנפקה על פני מכירה. 52 חברות נמכרו ב-2014 לעומת 39 ב-2013, כך שהפעילות סך הכל הוסיפה לגדול בעוד ששווי עסקה ממוצע ירד מ-165 מיליון דולר ל-97 מיליון דולר. ניכר בשוק שההצלחות בנתיב ההנפקה השנה הביאו חברות רבות נוספות להימנע ממכירה מוקדמת", הוא הוסיף.

לגבי העתיד הקרוב, סולימן מעריך כי יהיה קשה לחזור על השיא של 2014, אך הוא עדיין צופה ש-2015 תהיה שנה חזקה. "בעוד שאת השנה הזו ההיי-טק הישראלי יתקשה לשחזר, הרי שעדיין איננו רואים את הסוף של גל ההנפקות הנוכחי. ישנן לא מעט חברות עם היכולת והתיאבון להנפיק ולהפוך למובילות בתחומן. גם התיאבון של תאגידים למיזוגים ורכישות טכנולוגיה נותר גבוה, וניראה כי פעילות זו תוסיף להיות גבוהה מהרגיל. כנראה ש-2015 לא תעלה על קודמתה, אך אין ספק שעדיין צפויה שנה מרתקת להיי-טק הישראלי".

בטווח הארוך יותר, אמר סולימן כי "התחרות אל מול הסטרטאפים הישראלים שמגיעה משווקי המזרח ואפילו מאירופה תגבר, ויקומו מקומות נוספים שיכריזו על עצמם כעמקי סיליקון מקומיים. נקודת הפתיחה של השוק הישראלי היא ביתרון משמעותי. בכדי לשמר את היתרון בטווח הרחוק, ישראל חייבת להדביק ואף לעלות על ההשקעה העולמית בלימודים ובאקדמיות הטכנולוגיות - כדי לייצר את דורות העתיד של היזמים והעובדים בתחום ההיי-טק. אנו סבורים כי דו"ח זה מוכיח שזאת אחת ההשקעות המשתלמות ביותר שיכולה המדינה לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker