אייל גבאי על המשבר בדואר: "אם תשובה היה נוהג כמו המדינה, היו תולים אותו"

המשקיף מטעם בית המשפט: "ראה שאין הפנמה אצל ארגון העובדים על המצוקה ועל השינוי הנדרש"

אמיתי זיו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אני רוצה לדמיין מה היו עושים לתשובה אם היה עושה דבר כזה באחת מהחברות שלו. בכיכר העיר היו תולים אותו", כך תקף היום (א')  בדיון בבית המשפט המשקיף, אייל גבאי, את התנהלות המהמדינה במשבר של דואר ישראל.

הדיון התקיים על רקע החשש כי החברה לא תוכל לשלם חוב של  300 מיליון שקל לבעלי האג"ח שלה באפריל 2015.

גבאי הלין כי המדינה מתנהלת בניגוד לכללי ממשל תאגידי תקינים: "הם (המדינה, א"ז) מנהלים את המו"מ ומנחים את הנהלת הדואר. אני מבין את הצורך של המדינה, אבל הליך כזה של חברה שהיא על סף חדלות פירעון, אני לא חושב שהיינו מקבלים התנהלות כזו מצד כל בעל שליטה אחר. היינו מעלים על הדעת שמי שאין לו שום תפקיד בממשל התאגידי ינהל משא ומתן מעל הנהלת החברה?"

באשר לעובדים אמר גבאי: "כפי שאני למד על התנהלות המדינה, ההסתדרות, ארגון העובדים והחברה, אנחנו הולכים צעד קדימה ושניים אחורה. דברים בסיסיים שסוכמו במסמך העקרונות (מתווה תוכנית ההבראה, א"ז) נפתחים לאחור. נראה שאין הפנמה אצל ארגון העובדים על המצוקה ועל השינוי הנדרש כי צריך להבין שהדואר עבר מסביבה של מונופול לסביבה תחרותית, וזה שונה בכל הקשור ביכולת לכסות על הפסדים ועל התנהלות לא יעילה. רשימת הפורשים זה לא מספר. לשמות יש רלוונטיות גדולה לשאלה האם כוח האדם שישאר הוא כזה שיוכל לשרת את השירותים החדשים (אליהם רוצה להיכנס החברה, א"ז)".

צילום: גיל כהן-מגן

לגבי הנהלת החברה, אמר גבאי: "מנכ"ל הדואר הודיע על עזיבת הדואר, ואנחנו נמצאים בתקופת מעבר. כולם מסתכלים על היום שאחרי, והמסר, ואני מכיר את זה בתור מי שעזב אי אלו מקומות, 'אתה עוזב - אל תלחם'".

השופט בדיון, דוד מינץ, טרם מסר החלטה והיא צפויה להגיע ממש בימים הקרובים. השופט עשוי לאפשר ארכה לדואר ולמדינה לחתום על הסכם הבראה בחברה, או לחילופין, לקבוע שאין טעם בעוד משיכת זמן, וימנה נאמן לחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker