מהירה, נוחה ובזבזנית יותר: האם לשדרג למערכת ההפעלה החדשה של אנדרואיד?

לוליפופ גרסה 5.0 של אנדרואיד מביאה עמה את השינוי הגדול ביותר עד כה במערכת ההפעלה של גוגל, השולטת ב-80% מהמכשירים הניידים הנמכרים בעולם ■ רגע לפני שמעדכנים גרסה - היתרונות והחסרונות של הגרסה החדשה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

בשבועות האחרונים, מקבלים בעלי מכשיר אנדרואיד הזדמנות לשדרג את גרסת מערכת ההפעלה שלהם (לא כולם כבר משתתפים בחגיגה - ראו סעיף 6). הגרסה החדשה, אנדרואיד 5.0, מכונה לוליפופ (סוכרייה על מקל), והיא מחליפה את גרסת הקושחה הקודמת של אנדרואיד - 4.4, שמכונה קיטקט. לוליפופ היא השינוי הגדול ביותר שגוגל עשתה במערכת ההפעלה הסלולרית שלה, ומכיוון שגוגל חולשת על 80% משוק הסמארטפונים העולמי - מדובר בדרמה של ממש. מהי לוליפופ, מהם היתרונות ומהם החסרונות?

1. מהי 
לוליפופ?

לוליפופ היא הגרסה העדכנית והחדשה של מערכת ההפעלה הסלולרית אנדרואיד. כמו שאר הגרסאות של מערכת ההפעלה הזאת, גם זאת קרויה על שם ממתק. כאמור, מדובר במתיחת הפנים הגדולה ביותר שעברה מערכת ההפעלה והיא כוללת שינוי משמעותי בפונקציונליות ובממשק המשתמש.

משרדי גוגלצילום: Giuseppe Milo

2. מה 
השינוי?

בלוליפופ גוגל הציגה לעולם שפת עיצוב חדשה - Material שמה. למעשה, מדובר בשפת עיצוב חדשה שעוברת כחוט השני בכל מוצרי גוגל. היא משפיעה על המראה של ממשק שירותי גוגל ב–web, אפליקציות של החברה וכן, כמובן, גרסת האנדרואיד החדשה.

שפת העיצוב החדשה של גוגל מזכירה ערימה של קלפים שהמתמש רואה את חלקם העליון ויכול לדפדף בהם, מעלה־מטה, והם נעים כמו בקרוסלה. כל עמוד כשלעצמו הוא שטוח ודו־ממדי, אבל גוגל משתמשת בהצללה כדי ליצור תחושה שהקלפים עצמם מרחפים. אלמנט עיצובי שני במטיריאל הוא שימוש בצבעוניות עזה, וזאת מול גרסאות אנדרואיד הקודמות, שהיו די מונוכרומטיות.

אם נכנסים למשל ליישום המסנג'ר החדש (אפליקציית SMS) אפשר לראות שכל משתמש מקבל צבע אחר. אני מצאתי את החידוש הזה נעים ונוח.

אלמנט שלישי בעיצוב החדש הוא אנימציה. הכל זז בלוליפופ, הכל דינמי. אין סיכוי שהמשתמש יתהה אם הוא לחץ או לא לחץ על כפתור מפני שיש תגובה לכל פעולה. בנוסף, שונה הרקע: אנדרואיד נוטשת את הרקע השחור לטובת רקע לבן.

לבסוף, גוגל הוסיפה אלמנט של "כפתור פעולה". הכפתור מרחף בצד ימין למטה של אפליקציות שונות - קרוב לבוהן, ומאפשר לבצע את הפעולה המרכזית בכל יישום: ביומן - יצירת פגישה; במסנג'ר - יצירת הודעה חדשה; וכדומה.

3. הכיף בגרסה החדשה

זה עניין של טעם, אבל אפשר לומר שמרבית המשתמשים שהתנסו בלוליפופ, אוהבים אותה. הממשק צבעוני, נוח ומהיר. אם אנדרואיד נתפשה בתור מערכת הפעלה לגיקים, מסורבלת מעט, באה לוליפופ והכניסה כיף לאנדרואיד. זו הגרסה הראשונה של אנדרואיד שמשתמשים ותיקים באייפון יכולים לאהוב. יש בה חן.

מבין השיפורים השימושיים, המשמעותי ביותר הוא מערכת ההתראות — שמופיעות מעכשיו על מסך הבית גם בעת נעילה. בעת קבלת שיחה, או SMS, יורדת התראה קטנה מלמעלה שמאפשרת לקבל את השיחה או לדחות אותה, אך אינה משתלטת על כל המסך. אם אתם באמצע צ'אט סוער בווטסאפ, אפשר פשוט להמשיך.

4. הדברים 
המרגיזים

ובכל זאת, מצאנו שורה של שינויים מרגיזים שהתווספו לחיינו עם לוליפופ. נמנה את חלקם.

מי שרצה להפעיל את הטלפון בעבר, היה צריך לעשות שתי פעולות: ללחוץ על מקש Power ואז להחליק את המסך (או לצייר את קוד הנעילה). עכשיו נדרשות שלוש פעולות: נוספה החלקה של סמליל מנעול מלמטה למעלה. באנדרואיד 4.4 וקודמיו, מספיק היה ללחוץ על מקש הווליום למטה כדי להשתיק את הטלפון. עכשיו פעולה זאת מעט יותר מורכבת. לוחצים על ה–Power ואז על כפתור ווליום ואז בוחרים None עבור השתקה של המכשיר. אלא שגם זה לא מושלם, כי במצב None לא ניתן לשמוע את השעון המעורר.

בנוסף, מי שיעדכן לאנדרואיד 5.0 יגלה שגוגל גנבה לו את הגלריה. כנראה שגוגל רוצה לדחוף משתמשים להשתמש ביישום התמונות שלה — יש לזה פתרון, להוריד אפליקציית גלריה חיצונית כמו QuickPic. עוד יותר מרגיז שגוגל כופה על המשתמשים איחוד של אפליקציות מייל: ה–Gmail עם אפליקציית Email של אנדרואיד. מי חשק בזה? גם על זה ניתן להתגבר על ידי התקנת אפליקציית מייל חיצונית כמו CloudMagic המעולה או MailWise הישראלית.

ברשת, וגם בקרב משתמשים, עולה עוד טענה, חמורה יש לומר, שעם השדרוג זמן הסוללה מתקצר ושזמן הטעינה מתארך. גוגל הודתה כי אכן היתה בעיה קלה בצריכת הסוללה, ספציפית במכשירי נקסוס 5 (קשורה לרכיב ה–WiFi במכשיר), אך היא תוקנה. צריך לדעת שבגרסה הנוכחית אפשר להפעיל את החיפוש הקולי במכשיר גם כשהוא כבוי באמצעות אמירת הפקודה Ok Google. מדובר ביישום לא הכרחי ולכן, מי שרוצה לחסוך בסוללה, יכול לכבות אותו. לבסוף, מרגיז שגוגל דוחפת את חלון החיפוש שלה לכל עמוד במסך הפתיחה, בלי אפשרות להסיר אותו משם.

5. האם כדאי 
לשדרג?

כשמסכמים את היתרונות והחסרונות, השורה התחתונה היא: כן. כדאי לשדרג ללוליפופ. היופי, המהירות, האינטואיטיביות והשימושיות, מנצחים את הבאגים ואת ההסתגלות. למי שיכול, אנחנו ממליצים ללחוץ על מקש העדכון, כשתקבלו התראה כזו בשורת ההתראות. העדכון מצריך לפנות 500 מגה־בייט של זיכרון במכשיר, וכדאי לעשות אותו תחת WiFi וכשהמכשיר מחובר לחשמל.

6. מי יכול לשדרג, ומתי?

אחד החסרונות הכי גדולים של אנדרואיד מול iOS, ויש שיאמרו הגדול מכולם, הוא הפרגמנטציה. כל יצרנית מכשירים לוקחת את האנדרואיד לכיוונים שלה ואין מערכת הפעלה אחידה בשוק. כשיש עדכון ל–iOS, כל המשתמשים באייפון ובאייפד בעולם יכולים בלחיצת כפתור לשדרג עליו. משתמשי אנדרואיד תלויים ביצרנית המכשירים, שתיקח את עדכון הקושחה, תתאים אותו לממשק שלה (TouchWiz של סמסונג, Sense של HTC וכדומה) ורק אז תוציא בהדרגה עדכונים לחלק מדגמי המכשירים שלה.

מי שנהנה ראשון מאנדרואיד 5.0 הם מחזיקי מכשירי נקסוס. נקסוס 6 החדש ונקסוס 10 שיוצאים לשוק - מגיעים מהקופסה עם לוליפופ, כך גם הטאבלט החדש מבית נוקיה. המכונה N1. בעלי דגמי נקסוס ישנים קיבלו או יקבלו מאוד בקרוב עדכון: נקסוס 4, נקסוס 5 ונקסוס 7 - כבר שם.

לגבי שאר היצרנית, דיווח בביזנס אינסיידר מסכם את מועדי העדכון הצפויים: מכשירי S5 של סמסונג יקבלו עדכון לוליפופ בדצמבר. מכשירים נוספים של סמסונג ייהנו מהשדרוג במועד סמוך הם S4 וגם דגמי 3 ו–4 מסדרת Note.

LG החלה כבר בשדרוג דגמי G3 ללוליפופ ועל פי השמועה, בתחילת 2015 יגיע העדכון גם למכשיר הדגל הקודם, G2. לגבי HTC, מחזיקי M8 ו–M7 צפויים לקבל הזמנה לעדכון קושחה בחודשיים הקרובים. ואם יש כאלו בין קוראינו, אז גם מחזיקי Moto X ו–Moto G של מוטורולה, עתידים ליהנות מעדכון מערכת ההפעלה. כל סדרת Z של סוני צפויה לקבל עדכון לוליפופ, אך לא ידוע המועד.

7. ואם אני לא ברשימה?

לא נורא. שפת העיצוב מטיריאל כבר מוטמעת באפליקציות גוגל רבות שניתן להתקין כבר היום וליהנות מחווית הסוכרייה על מקל גם בלי לעדכן את מערכת ההפעלה. ה-Calendar הרשמי של גוגל כבר זמין להורדה, המסנג'ר החדש גם כן, הג'ימייל עבר מתיחת פנים וכך גם אפליקציית ה- Inbox החדשה. גם אפליקציות שאינן גוגליות כבר מאמצות את הקווים המנחים של שפת מטיריאל והופכות לוליפופיות אחרי עדכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker