תופסים תאוצה

לאחרונה הוצגה תוכנית שמטרתה שדרוג טכנולוגי של מפעלי התעשיות המסורתיות והטבת מצבם התחרותי בשוק

משה רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה רותם

תעשיית ההיי-טק נחשבת בשנים האחרונות לקטר שיוציא את הכלכלה מהבוץ. רבות דובר על כך שעיקר כוח העבודה התעשייתי בישראל עוסק בתעשייה המסורתית ולא בהיי-טק ואינו זוכה להתייחסות מקבילה. בנושא זה רבות דיברו אך עשו מעט מאד.

לאחרונה נראה כי חל שינוי מגמה וביוזמה משותפת לאיגוד התעשייה הקיבוצית, התאחדות התעשיינים ולשכת המדען הראשי במשרד התעשייה, הוצגה תוכנית (ניסיונית בשלב זה) שמטרתה שדרוג טכנולוגי של מפעלי התעשיות המסורתיות והטבת מצבם התחרותי בשוק.

התוכנית זכתה לשם "תוכנית תאוצה" והיא תעודד את המפעלים לשדרג עצמם טכנולוגית, תוך ניצול הידע וכוח האדם הטכנולוגי הזמין כיום בארץ. באמצעות סיוע כספי, מעודדת התוכנית את המפעלים לפתח מוצר חדש או להשביח באופן מהותי מוצר קיים, אשר ישיגו למפעל יתרון עסקי משמעותי.

התוכנית החדשה מנצלת את המבנה הקיים של תוכנית "תנופה" לאישור תקציב סיוע ראשוני עד 210 אלף שקל, אשר מחציתם יוחזרו למפעל על פי הוצאות התוכנית. שלב זה הינו ראשוני ויהווה הבסיס לתוכנית פיתוח במסלולים הרגילים של המדען הראשי.

התחשבות מיוחדת ניתנה במסגרת זו לקושי בהכנת תוכנית שדרוג טכנולוגי הקיים במרבית מפעלי התעשייה המסורתית. נושא זה נפתר על ידי הקצאת סיוע מיוחד בגובה 75% מהעלות, לצורכי הפעלת מומחים חיצוניים, אשר יסייעו למפעלים בתכנון, הגדרת עבודת השדרוג והתקציב לכך.

מתימו"פ הינו הגוף המלווה את התוכנית ומפעיל אותה, ומניסיוני כיועץ עסקי במפעלים מסורתיים, נוכחתי כי הגישה החיובית למפעלים בתוכנית זו מלווה ברצון רב לסייע תוך הסרת מפגעי ביורוקרטיה ומענה מהיר וענייני.

מגמה זו, אם תתפוס תאוצה, תשפיע על רווחיותם וגידולם של מפעלי תעשייה רבים, חלקם מפעלים קיבוציים וחלקם אורבניים, תמנע סגירת חלק מהם ואף תגרום לגיוס עובדים חדשים לתעשייה.

הכותב הוא יועץ תעשייתי בכיר בחברת SunRise Projects Ltd

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker