טאבלט ניישן: כך מתאוששת פינלנד מקריסת 
נוקיה

בכנס הסטארט־אפים סלאש, שהתקיים בשבוע שעבר בהלסינקי, הכריזה נוקיה על השקת טאבלט מבוסס אנדרואיד, וחברת יולה השיקה טאבלט משלה ■ האם הפינים חוזרים לזירת הטכנולוגיה? עדיין לא, אך ממשלת פינלנד עושה מאמצים לעודד חדשנות וליצור מקומות עבודה טכנולוגיים

ענבל אורפז
הלסינקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז
הלסינקי

בפינלנד לא אוהבים את נובמבר. קר, חשוך, והשלג עוד לא נערם על המדרכות. השלג הרטוב שמעורבב בגשם, המאפיין את התקופה הזאת, נקרא סלאש (Slush), והוא בעיקר מפריע לפינים.

כדי לחמם את האווירה ולשפר את מצב הרוח הלאומי, זכה כנס הסטארט־אפים השנתי המתקיים מדי שנה בנובמבר לשם סלאש. במשך כמה ימים בשבוע שעבר אפשר היה לחשוב שפינלנד היא המקום הכי חם בעולם בכל מה שקשור לסטארט־אפים, חדשנות וטאבלטים חדשים.

מתכנני סלאש לא תיארו לעצמם שהשנה, שבה נערך הכנס בפעם השביעית, במת האירוע שלהם תיהפך ליעד אטרקטיבי לשתי הכרזות מעניינות בתחום האלקטרוניקה הצרכנית, ממש כמו בכנסים הגדולים של עולם הטכנולוגיה בלאס וגאס, בברצלונה ובברלין. נוקיה ויולה (Jolla), שתי יצרניות פיניות, הכריזו על טאבלטים חדשים מתוצרתן. ההכרזות הדגישו בעיקר את ההבדל בגישות של שתי החברות - הוותיקה והחדשה. האם הפינים יעוררו את זירת הטאבלטים המנומנמת?

ביום שלישי בבוקר, בשעות הראשונות לקיום האירוע, הכריז סבסטיאן ניסטרום, מנהל מוצר בנוקיה טכנולוגיות, על השקת נוקיה N1 - טאבלט מבוסס אנדרואיד בגודל 7.9 אינץ' שיצא לשוק בתחילת 2015 עם תג מחיר של 250 דולר. מבחינת עולם הטכנולוגיה אין מדובר במכשיר מהפכני, והוא מזכיר בעיקר את המיני אייפד של אפל. עם זאת, מבחינת נוקיה זוהי אבן דרך משמעותית שמסמנת את חזרתה כחברה עצמאית לעולם המכשירים.

נוקיה, שהובילה את שוק הטלפונים הסלולריים בשנות ה–90 ובתחילת שנות ה–2000, נשארה מאחור ולא הצליחה להיכנס בזמן לעולם הסמארטפונים. ראש הממשלה הפיני, אלכסנדר סטוב, האשים באחרונה את אפל במצבה של נוקיה. בכלל, נראה שלכל פיני יש הסבר לשקיעתה של ספינת הדגל המקומית: הנהלה שחצנית, סרבול ארגוני או ביורוקרטיה מוגזמת.

ראש ממשלת פינלנד, אלכסנדר סטוב, בפתיחת סלאשצילום: ענבל אורפז

בספטמבר 2013 רכשה מיקרוסופט את חטיבת המכשירים והשירותים של נוקיה בעסקה בסך 7.2 מיליארד דולר. שנה לאחר מכן, בספטמבר האחרון, ולאחר שלא הצליחה להפוך את המותג הפיני להצלחה כלכלית, הודיעה מיקרוסופט שתפסיק להשתמש בשם של נוקיה במכשירים עתידיים.

אבל נוקיה הפינית מסרבת לוותר על המותג הוותיק. "הם אמרו שנוקיה מתה. הם אפילו אמרו שנוקיה תנוח על משכבה בשלום. אני אומר שהם טועים", אמר ניסטרום על במת סלאש, תוך כדי שהוא מציג כותרות מהשנים האחרונות בהן נכתב על מותה של נוקיה. "זה היה שינוי גדול, להיפרד מחטיבת המכשירים במאי השנה, אבל זו גם הזדמנות גדולה. הייתי בצוות שהתפקיד שלו היה לחשוב מה העתיד של נוקיה במישור הצרכני - להחליט האם יהיו עוד מוצרים צרכניים. שאלנו את עצמנו אם אחרי מה שעברנו האם אנחנו בכלל רוצים להיות בתחום הצרכני", סיפר ניסטרום.

"אנחנו לא מנסים לבנות עוד מסך או עוד טאבלט - העולם לא צריך את זה. אנשים צריכים מוצרים טובים יותר וחוויות טובות יותר, וזה אחד הדברים שאנחנו עושים", אמר ניסטרום - והציג את N1.

טאבלט בקוד פתוח במימון המונים

יולה (Jolla), שהוקמה על ידי יוצאי נוקיה, הפתיעה את הנוכחים וניצלה את במת האירוע למחרת כדי להכריז גם היא על טאבלט חדש שמעוצב ומפותח בפינלנד. יולה היא חברה מיוחדת בנוף הטכנולוגי - לפני שנה הוציאה לשוק סמארטפון שמתחרה במכשירים של אפל וסמסונג. החברה שמה דגש על פרטיות המשתמש ועל ביצוע כמה משימות בו זמנית, באמצעות מערכת הפעלה שפיתחה שנקראת Sailfish, ויכולה להריץ אפליקציות לאנדרואיד. הטאבלט שעליו הכריזה יולה בסלאש יריץ גם הוא את מערכת ההפעלה של החברה, המבוססת על קוד פתוח.

אנגרי בירדס בכנס הסטארט אפים בפינלנדצילום: ענבל אורפז

כחלק מהתפישה השיתופית של החברה, האירוע בסלאש סימן את יריית הפתיחה לקמפיין ייחודי מסוגו לגיוס מימון־המונים לטובת ייצור הטאבלט החדש. במסגרת הקמפיין הטאבלט נמכר במחיר אטרקטיבי של 189 דולר לתומכים הראשונים, שיקבלו אותו ביוני 2015. כשעתיים אחר מכן כבר סיפרו בדוכן הצנוע של יולה כי יעד הגיוס - 380 אלף דולר, כלומר 2,000 יחידות - הושלם. התומכים במימון הטאבלט ישתתפו גם בקבלת החלטות בנוגע למוצר.

"היה לנו טבעי מאוד להשתמש במימון־המונים, כי אנחנו משתמשים בחוכמת המונים (קראוד סורסינג) מפני שזו מערכת הפעלה בקוד פתוח - הרבה מפתחים מבחוץ תורמים", הסבירה מנהלת המכירות ביולה, טרו אאלטו.

לדבריה, ההשקות הסמוכות של שני הטאבלטים הפיניים היו מקריות. לחלק מהפינים היתה תקווה רומנטית שנוקיה תרכוש את יולה וכך תחזור לזירת הסמארטפונים. לפי שעה, נראה שעסקה כזו לא עומדת על הפרק. "המיצוב שלנו בשוק שונה מאוד - אנחנו פונים למשתמשים אחרים, כאלה שפתוחים לדברים חדשים, מחפשים חדשנות, מעריכים עיצוב פיני וחשובה להם הפרטיות. אנחנו לא אוספים מידע על המשתמשים. זו פלטפורמת קוד פתוח, אז כולם יכולים לדעת מה יש בפנים ומה קורה", הוסיפה אאלטו.

שקיעת נוקיה הולידה דור חדש של יזמים

עבור פינלנד, נוקיה היתה עמוד תווך משמעותי בכלכלה. החברה, שנוסדה ב-1865 - עוד לפני קום המדינה הפינית - העסיקה 24 אלף עובדים במדינה ועוד 36 אלף מחוץ למדינה בתקופת השיא בשנת 2000, אך מאז מספרם הצטמק. הרכישה של מיקרוסופט הביאה לגל פיטורים נוסף בחברה שהסתכם בכ–1,500 איש, בעיקר ממפעלי הייצור בעיר הפינית אספו. אבל דווקא הנפילה של נוקיה יצרה דור חדש של יזמים שכבר לא חולמים לעבוד בתאגיד הגדול אלא רוצים לפתח את ה"אנגרי בירדס" הבא.

כנס הסטארט אפים בפינלנדצילום: ענבל אורפז

סלאש הוא קודם כל חגיגה של אותם סטארט־אפים קטנים שמשתייכים לדור שאחרי נוקיה. הכנס הוא אירוע הסטארט־אפים הגדול ביותר שמתקיים במדינות הנורדיות ואחד המרכזיים באירופה.

"יש מספר אחד שאני נרגש ממנו במיוחד - 26%. זהו שיעור האקזיטים באירופה שיצאו מהמדינות הנורדיות בחמש השנים האחרונות, ואנחנו בסך הכל 4% מאוכלוסיית אירופה", אמר במפגש עם התקשורת לפני פתיחת האירוע מיקי קוסי, המנהל של סלאש.

בכנס, שנמשך יומיים, השתתפו יותר מ–13 אלף איש מ–79 מדינות. לכנס הגיעו 3,500 חברות, בעיקר מאירופה ואסיה ו–750 משקיעים. קוסי סיפר בהתלהבות שבכנס הראשון לפני שבע שנים מספר המשתתפים היה נמוך ממספר הנואמים שהגיעו השנה לאירוע. בכנס התנדבו כ–1,000 צעירים, חלקם בגיל התיכון ואחרים סטודנטים, שסייעו למשתתפים בכל צורכיהם באנגלית מושלמת. הם מכירים את סיפורי ההצלחה החדשים של המדינה ומקווים להצטרף גם הם לסצנת הסטארט־אפים. קוסי עצמו הוא דוגמה טובה לדור הפיני החדש - הוא בן 25 וייסד את הכנס כשהיה סטודנט.

סטארט־אפים הם חלק מהמודל העסקי החדש שהממשלה הפינית מעודדת. המדינה, שמתמודדת עם שיעורי אבטלה אשר בחודשים מסוימים כבר חצו את רף ה–9% (8.7% נרשמו בספטמבר), מחפשת דרכים ליצור מקומות עבודה חדשים. הממשלה מאמינה שמהעסקים הקטנים והבינוניים, ובהם הסטארט־אפים, תבוא הצמיחה המיוחלת.

בתחילת הכנס אמר ראש הממשלה הפינית, אלכסנדר סטוב, "אני מאמין בהתחדשות. חברות באות והולכות. נוקיה היתה אחת מחברות הטלפונים הגדולות בעולם. היום היא כבר לא מוכרת טלפונים אבל היא אחת מחברות התקשורת החדשות. הם התחדשו".

החברות הפיניות שהציגו בתערוכה משתלבות בטרנדים החמים בעולם הטכנולוגיה. חלק מהחברות הציגו שילוב בין חיישנים מתוחכמים ורגישים לבין רובד של ניתוח הנתונים המתקבלים מהם במוצרים ושירותים בתחום האינטרנט של הדברים (IoT). כך למשל, חברת Enevo מציעה חיישנים שמותקנים בפחי אשפה ומשמשים רשויות לניהול איסוף חכם ויעיל של הזבל, חברת Pulseon הציגה שעון חכם למדידת דופק לב, וחברת BeddIt הציגה חיישן שמתחבר למיטה ומנטר את איכות השינה. בנוסף השתתפו בכנס חברות תוכנה ארגונית, קלינטק, בריאות דיגיטלית וטכנולוגיות בתחום החינוך.

הטרנד המרכזי בשנים האחרונות בפינלנד, שבלט גם בסלאש, הוא הקמת חברות גיימינג. הדוגמה המפורסמת ביותר היא חברת רוביו, שעומדת מאחורי המשחק שובר הקופות "אנגרי בירדס". הציפורים הזועמות הן גיבורות תרבות במדינה וניתן למצוא פריטי לבוש, מזון ואזכור של הדמויות המוכרות בכל מקום. גם לרוביו היתה הכרזה במהלך הכנס, אך דווקא שקשורה לתלבושת אחידה לגנים כחלק מתוכנית צמיחה שלה בתחום החינוך.

רוביו לא לבד. יותר מ–200 חברות גיימינג פועלות בפינלנד וגילגלו מחזור שמוערך ב–900 מיליון יורו ב–2013 - בהשוואה ל–105 מיליון יורו ב–2010. סופטבנק היפני רכש בשנה שעברה אחזקות בחברת המשחקים הפינית סופרסל (Supercell) לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר. תעשייה זו, שקיבלה מקום של כבוד בסלאש, צומחת במהירות ומהווה מקור גאווה למדינה, גם אם היא מעסיקה מספר מצומצם יחסית של עובדים - 2,400 איש.

ביום שישי, אחרי שננעל כנס סלאש והאורחים מחו"ל החלו לעזוב את המדינה, הפינים נשמו לרווחה כשהשלג, שחששו שלא יגיע בזמן לחג המולד, החל לרדת. בתוך פחות משעה נצבעה הלסינקי בלבן, בדיוק בזמן לפתיחת עונת החגים. כעת ברור לכולם שהסלאש נגמר.

הכותבת היתה אורחת של ממשלת פינלנד לכנס Slush

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker