רגע לפני עזיבת המשרד: גלעד ארדן יחייב את HOT להגיע לכל ישוב בישראל

HOT אינה מגיעה לכחמישית מהבתים בישראל ואותם משקי בית סובלים מחוסר תחרות כיוון שהם חייבים לבחור ספק אחד לתשתית האינטרנט והטלוויזיה (בזק ו-yes) ■ מדובר בנושא שנגרר במשרד התקשורת כבר שנים, אך ארדן החליט לשים עליו את כל כובד משקלו.

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו

שר התקשורת, גלעד ארדן, ממהר לסיים מספר רפרומות חשובות לפני עזיבתו את המשרד באופן רשמי בעוד יומיים. הבוקר (א') חתם ארדן על החלטה הסופית, לפיה חברת הכבלים תתצטרך להגיע לכל יישוב בישראל, ושלח את ההחלטה ל-HOT. מדובר בנושא שנגרר במשרד התקשורת כבר שנים, אך ארדן החליט לשים עליו את כל כובד משקלו.

HOT אינה מגיעה לכחמישית מהבתים בישראל (390 אלף במספר) ואותם משקי בית סובלים מחוסר תחרות כיוון שהם חייבים לבחור ספק אחד לתשתית האינטרנט והטלוויזיה (בזק ו-yes). ארדן הקים ועדה שתטפל בנושא ותמפה את הישובים אליהם HOT אינה פורשת תשתית. הוא זימן את HOT לשימוע בנושא והמשרד אף ביצע עבודה כלכלית שמצאה כי HOT תצטרך להשקיע כ-800 מיליון שקל על מנת לסגור את פערי התשתית. למרות טענות ומענות מצד HOT, ארדן קיבל החלטה לחייב אותה להגיע לכל יישוב חוקי בישראל. מעניין יהיה לראות כיצד החברה תיישם את ההחלטה.

גלעד ארדןצילום: אורן נחשון

ככל הנראה, ארדן יספיק לסיים עוד שתי רפורמות טרם עזיבתו את המשרד. הראשונה מטפלת בשינוי משטר הרישיונות בשוק התקשורת הישראלי ומכונה "רפורמת הרישיון האחוד". הרפורמה קובעת כי חברת תקשורת קטנה בעלת רישיון לשירות מסויים, נאמר שיחות לחו"ל, יכולה להתחיל לספק גם שירותי תקשורת אחרים, למשל שירות סלולר וירטואלי, בלי צורך להקים עוד חברה, להוציא עוד רישיון ולהעמיד ערבות בנקאית חדשה. הרפורמה גם תכלול הפחתה בעלות הערבות הבנקאית, שכפי הנראה תרד מסכום של 10 מיליון שקל ל-5 מיליון שקל. נשקל גם סכום עוד יותר נמוך מזה.

לבסוף, ביום שני בוועדת הכלכלה יגיע ארדן לתקן את חוק הדואר כך שדבר דואר רשום יגיע עם ציון שם השולח עליו.

מ-HOT נמסר בתגובה: "קיבלנו את החלטת השר ואנו לומדים אותה. HOT ממלאת לאורך השנים את חובת הפריסה האוניברסלית ומספקת את שירותיה ברוב מוחלט של המדינה. חשוב לציין כי היקף ההשקעות של HOT לאורך השנים בתשתיות גדול בהרבה מההשקעה של כלל חברות התקשורת האחרות בשוק והיא שמקדמת את התחרות בשוק התשתיות.

"חשוב  להבהיר כי מרביתם של האזורים הלא מרושתים יסודם בהתנגדות של התושבים והרשויות לפריסה ,או לחלופין היעדר ביקוש לשירותי החברה. בחלק מהישובים החברה אף החלה בפריסה תשתיות ונבלמה בעקבות התנגדות התושבים. מכל מקום, ראוי כי המשרד ישלים בדחיפות את הסדרת השימוש בתשתיות חברת בזק (צנרת, עמודים), לצורך הרחבת הפריסה ללא חפירות נוספות וגרימת מטרד ציבורי מיותר".

בהודעה לבורסה כתבה החברה כי "השר החליט לאמץ את המלצות הוועדה באשר לרשימת היישובים שהועדה המליצה שלגביהם תקוים חובת האוניברסליות בשלב הראשון, המצורפת כנספח ג' להחלטה, וזאת בפרק זמן של עד 24 חודשים ממועד אימוץ המלצות הועדה. עוד נקבע בהחלטה, כי בהתאם לאמור בדו"ח הועדה, אחת לשנה תיערך בדיקה של קצב יישום חובת האוניברסאליות על-ידי HOT... כמו כן נקבע, כי הועדה תגבש את רשימת היישובים לשלב הפריסה הבא ותמליץ עליה בפני שר התקשורת".

רשימת הישובים לשלב הראשון כוללת לא פחות מ-61 יישובים בהם: אור הנר, בית הילל, בית ג'אן, גבעת חיים איחוד, דגניה א, דלית אל כרמל, דפנה, חורפיש, חניתה, חספין, טירת צבי, יד מרדכי, יובלים, ירכא, כפר קאסם, כפר תבור, עין גב, עין גדי, רהט, רמת השופט, שומרייה ושעלבים".

עוד עולה מהודעת HOT לבורסה כי בכוונת ארדן לחייב את החברה להגיע גם לישובים מחוץ לתחום הריבונות של מדינת ישראל: "הנחה השר את משרד התקשורת להתקין תקנות אשר יחילו על חברת השידורים את החובה להציע את שירותיה בשטחי יהודה ושומרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker