התחרות בסלולר נמשכת: רווחי בזק הצטמקו ב-4.7%

הרווח התפעולי ירד בכ-6.9% ל-671 מיליון שקל ■ הכנסות פלאפון ירדו ב-13% ל-824 מיליון שקל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

קבוצת בזק רשמה ברבעון השלישי ירידה בהכנסות, מדדי הרווח והתזרים, כך מעלים דו"חות החברה. הכנסות בזק ירדו בכ-7% ל-2.23 מיליארד שקל ביחס לתקופה המקבילה ב-2013. גם הרווח התפעולי ירד בכ-6.9% ל-671 מיליון שקל. ה-EBITDA ירד ב-5% ל-998 מיליון שקל.

הרווח; הנקי לבעלי המניות ירד ב-4.7% ל-428 מיליון שקל. התזרים החופשי ירד ב-20% לכ-700 מיליון שקל.

שתי המגמות המשפיעות על הדו"ח הן בעיקר התחרות בסלולר שפגעה בחברת פלאפון, ושינויירגולציה בהכנסות בזק מטלפון קווי והפחתת הקישוריות הקווית.

שאול אלוביץ', יו"ר בזק, ציין כי "קצב גיוס הלקוחות בתחום האינטרנט והטלוויזיה, ההתייצבות במצבת הטלפוניה הנייחת, ובלימת הירידה במצבת הלקוחות בפלאפון, ממחישים כי ההשקעות המסיביות של הקבוצה בתשתיות, בטכנולוגיה ובמוצרים מתקדמים, נושאות פרי, ומציבות את חברות הקבוצה כבחירה המועדפת של הצרכן הישראלי".

מנכ"ל פלאפון גיל שרוןצילום: עופר וקנין

דודו מזרחי, משנה למנכ"ל ומנהל כספים ראשי בבזק: "קבוצת בזק ממשיכה להציג תוצאות עסקיות חזקות ועומדת במתווה להשגת היעדים הפיננסיים השאפתניים שהציבה לעצמה עבור שנת 2014".

החברה מדווחת על גידול של 27 אלף מנויים אינטרנט - הרבה תודות לחולשת HOT המתחרה. עוד מדווחת החברה על השקעות בתשתית והרחבת הסיבים האופטיים שלה, בהיקף של 210 מיליון, שצימצמו את הכנסות  החברה בכ-20% .

הכנסות בזק קווי (טלפון ואינטרנט, א"ז) מטלפון קווי נשחקו ב-1% ל-1 מיליארד שקל ברבעון. בחברה מציינים כי "העלייה בהכנסות משירותי אינטרנט קיזזה בחלקה את הירידה בהכנסות משירותי טלפוניה, שהושפעה ברובה מההפחתה בתעריפי קישור גומלין לרשתות הנייחות".

ה-EBITDA של בזק קווי עלה ב-1% והסתכם ב-676 מיליון (שיעור ריווחיות של 62%, א"ז), ואילו הרווח הנקי של החברה ירד ב-10% ל-324 מיליון שקל בגלל "הוצאות מס", מסבירה החברה.

לחברה יש כעת 1.34 מיליון לקוחות אינטרנט ו-2.2 מיליון קווי טלפון, ונראה כי החברה הצליחה לעצור אפילו את נטישת מנויי הטלפון. מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, ציינה כי "האסטרטגיה העקבית של החברה המתמקדת בהשקעה בתשתיות מתקדמות ובמתן שירות ברמה הגבוהה ביותר, באה לידי ביטוי, בין היתר, בהצלחה לגייס מעל ל-100 אלף לקוחות אינטרנט במהלך השנה האחרונה".

קיזוז של 13% בהכנסות פלאפון

בפלאפון לעומת זאת, המלחמה נמשכת. החברה מדווחת על קיזוז של 13% בהכנסות ל-824 מיליון שקל. פלאפון נשחקה הן בהכנסות משירותים, שירדו ב-14% ל-610 מיליון שקל. הכנסות ממכירת ציוד ירדו ב-10% לעומת הרבעון המקביל ל-214 מיליון שקל. עם זאת, לעיתים לפני השקות משמעותיות, כמו האייפון 6, ישנה ירידה במכירות סמארטפונים אצל המפעילות.

פלאפון מדווחת גם על ירידה ב-EBITDA של 18% ביחס לרבעון המקביל אשתקד ל-231 מיליון שקל (28% מהכנסות החברה, א"ז). הרווח הנקי צנח ב-29% ל-100 מיליון שקל.

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון אמר היום כי: "על אף התחרות החריפה והמשך ירידת המחירים בשוק, הצלחנו ברבעון זה לשמור על רמת EBITDA כמו ברבעון הקודם. פלאפון בחרה כאסטרטגיה להתמקד בשימור לקוחות לצד מהלכי גיוס לקוחות חדשים. אנו החברה שהכי פחות ננטשה מבין החברות הוותיקות רבעון שלישי ברציפות, כאשר מתחילת השנה איבדנו 19 אלף מנויים נטו בלבד מול כ-91 אלף מנויים נטו שלילי בסלקום, וכ-76 אלף מנויים נטו שלילי בפרטנר".

שיא הכנסות לבזק בינלאומי

בזק בינלאומי, חברת האינטרנט והשיחות לחו"ל, ממשיכה, מנגד, לשגשג. החברה מדווחת על עלייה של 7% בהכנסות לשיא של 385 מיליון שקל ברבעון. החברה הצליחה גם בשירותי האינטגרציה שלה לעסקים, מגזר ה-ICT, ומדווחת על גידול בו של 32%. ה- EBITDA של החברה עלה ב-4% ל-92 מיליון שקל ומהכנסות של 24%. הרווח הנקי של בזק בינלאומי עמד על 42 מיליון שקל - התחזקות של 8%.

מהחברה נמסר: "בזק בינלאומי ממשיכה למנף את הכבל התת ימי ומציגה גידול של כ-3% בהכנסות משירותי האינטרנט של החברה וגידול של כ-8% במצבת הלקוחות,     לעומת הרבעון המקביל".

11 אלף מנויים חדשים ל-yes

גם בyes מציגה תוצאות מצוינות. החברה הודיעה על גיוס מרשים של 11 אלף צופים - וגם כאן ניכרת חולשת המתחרה האדומה.

הכנסות החברה גדלו ב-5% בהתאם לגידול המנויים ועמדו על 432 מיליון שקל. ה-EBITDA של החברה הסתכם ב-151 מיליון שקל, צמיחה של 9%' וכעת שיעור ה-EBITDA מההכנסות בחברה הוא 35% (גבוה מהסלולר).

הרווח של החברה (לפני הוצאות מימון בעלי מניות) עומד על 50 מיליון שקל, לעומת 16 מיליון שקל ברבעון המקביל. לקוח בחברה משלם ל-233 שקל בחודש לפני מע"מ.

רון אילון מנכ"ל החברה מסר: "אנו שמחים כי הקפדה על מתן שירות איכותי, הבאת התכנים הטלוויזיוניים המובילים בעולם ומתן ערכים מוספים ללקוחות כגון השקת ספריית הסרטים החינמית הגדולה ביותר בטלוויזיה הרב ערוצית באים לידי ביטוי ברמת שביעות הרצון של הלקוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker