בדרך למיליארד? חברת האינטרנט גיגיה גייסה הון לפי שווי של כ–300 מיליון דולר

"אנחנו רק בתחילת הדרך, ויכולים להיות חברה של מיליארד דולר", אומר רולי אליעזרוב, נשיא גיגיה, שמנתחת עבור אתרי תוכן גדולים את פעילות הגולשים שלהם ■ החברה מתכננת לצרף 100 עובדים חדשים בשנה הקרובה, ובאופק כבר רואים שם את ההנפקה בוול סטריט

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

עד תחילת השנה עוד ישבו אנשי אי.די.בי של נוחי דנקנר בקומה ה–43 בבניין המשולש של מגדלי עזריאלי בתל אביב, אבל עם העברת השליטה לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, תפסה חברת ההיי־טק הישראלית גיגיה (Gigya) את הקומה. יהיו מי שימצאו סימבוליות למצב המשק בחילופי השטחים: חברות ההיי־טק מייצרות הערך צומחות ומתרחבות על חשבון טייקונים משמידי ערך, ששוקעים.

היום מודיעה גיגיה על השלמת סבב גיוס הון של 35 מיליון דולר, שאותו מובילה זרוע ההשקעות אינטל קפיטל, מה שמגדיל את סך ההשקעות בחברה ל–104 מיליון דולר. בגיגיה מקווים שעם התמשכות המגמה, היא תתרחב בקרוב גם לקומות 44 ו–45 במגדל, שעדיין משמשות את אי.די.בי.

גיגיה היא אחת מחברות ההיי־טק המבטיחות בישראל, ואם תמשיך לצמוח לפי תוכניותיה, היא תצטרף בשנים הקרובות למועדון החברות ששוות מיליארד דולר לפחות. החברה מציעה מערכת לניהול משתמשים עבור אתרי אינטרנט, ובהם גופי מדיה, אתרי מסחר מקוון ואתרי מותגים. בעוד כשנה וחצי שואפים בחברה להיכנס בשערי וול סטריט ולהנפיק מניות לציבור.

הכנסותיה השנתיות של החברה מסתכמות בעשרות מיליוני דולרים, והיא מעדיפה לצמוח באגרסיביות מבלי להציג רווחיות בשלב זה. גיגיה לא חשפה את שווי החברה שלפיו גייסה בסבב הנוכחי, אך לפי הערכות היא מגיעה לשווי של כ–300 מיליון דולר. בשנה הקרובה, החברה, שמעסיקה כבר 320 עובדים, מתכננת להגדיל את מצבת כוח האדם ב–100 עובדים נוספים, ושני שלישים מהם יגויסו בישראל. גיגיה מעסיקה 85 עובדים במרכז הישראלי, שעוסק בפיתוח ובאסטרטגיית מוצר, ומחפש כאן מומחים בתחום הביג־דאטה.

לפני עשור שימשו שלושת מייסדי גיגיה - אייל מגן (סמנכ"ל אסטרטגיה), ערן קוטנר (סמנכ"ל טכנולוגיות) ורולי אליעזרוב (נשיא החברה) - סגני נשיא בחברת האינטרנט הישראלית הוטבאר, מחלוצות חברות הטולברים, שמהן נולד עמק ההורדות הישראלי. ב–2006 החליטו השלושה להקים חברה, וזיהו בשלב מוקדם שתי מגמות שנהפכו לדומיננטיות לאחר מכן: צמיחת הרשתות החברתיות, עוד לפני השיא של מייספייס וכמה רגעים לפני מהפכת פייסבוק; והתפתחות אקוסיסטם באינטרנט שימנף את כוחן של הרשתות החברתיות. השלושה רצו להיות הכוח שיחבר בין אלפי האתרים לרשתות החברתיות.

בשנים שלאחר מכן, עם צמיחת פייסבוק, טוויטר, לינקדאין ורשתות חברתיות נישתיות יותר, התברר הפוטנציאל שעומד בפני אתרים שמשלבים מידע מרשתות חברתיות להעשרת השימוש בהם. בגיגיה הבינו שניתן למנף את זהות המשתמשים ברשתות חברתיות, כולל מידע דמוגרפי ותחומי עניין או מידת השפעה על המעגלים החברתיים - לטובת בעלי אתרים.

אחרי ארבע שנים בארה"ב שבהן הקים שם את מטה החברה, חזר אליעזרוב לישראל וכיום שלושת המייסדים עובדים מהמשרדים בתל אביב. כהכנה למעבר לחברה גלובלית, מינתה גיגיה את המנכ"ל האמריקאי פטריק סלייר ב–2011 והעבירה את הנהלתה לעמק הסיליקון. בנוסף למשרדים בכמה מוקדים בארה"ב, מפעילה גיגיה מרכזים בבריטניה, בצרפת, בסינגפור ובאוסטרליה, ובסך הכל מחזיקה שבעה משרדים בעולם.

מיליארד כניסות למערכת ב–2014

המוצר המרכזי של גיגיה הוא מערכת לניהול של בסיס משתמשים לאתרים גדולים בעלי מיליוני משתמשים. לחברה יש כ–750 לקוחות, בהם "פורבס", טויוטה, פפסי, רד בול, דל, NBC וטומי הילפיגר.

מבחינת המשתמשים, הכניסה לאתרים אלה נעשית כרגיל, אך למעשה הם מתחברים למערכת של גיגיה. המוצר משלב בין מידע אודות המשתמש שמגיע מרשתות חברתיות, למידע שנאסף במאגרים של האתר עצמו על משתמשים.

מספר הכניסות של משתמשים לאתרים דרך המערכת של גיגיה יסתכם במיליארד ב–2014. "בשלוש השנים האחרונות אנחנו מנהלים את המשתמשים עבור האתרים בצורה חדשנית, כלומר בעזרת רשתות חברתיות. האתרים יכולים להשתמש במידע כדי לספק שירותים או טובים יותר או תכנים מותאמים יותר", אומר אליעזרוב.

באמצעות גיגיה ניתן, למשל, להתאים את התוכן באתר להעדפות הגולש, להתאים את אופן הטיפול בלקוח הפונה למוקד לקוחות, או להציע למשתמש מוצרים רלוונטיים יותר למכירה. חברת התעופה KLM משתמשת במערכת של גיגיה כדי לשלב מידע מרשתות החברתיות ולאפשר לנוסעים לבחור מושבים בטיסה, למשל ליד אנשים שעובדים בענפים דומים, כדי לנצל את זמן הטיסה ליצירת קשרים. דוגמה נוספת היא מאתר ה-NBA, שיודע את תאריך הלידה של המשתמש ואיזו קבוצה הוא אוהד, וכך ביום ההולדת שלו נשלח לו מייל עם הצעה לרכוש חולצה של הקבוצה בהנחה גדולה. כמו כן, המידע המעמיק על המשתמשים מאפשר להתאים להם את הפרסום ברמת דיוק גבוהה יותר, ולכן האתר יכול לגבות עבורו מחיר גבוה יותר.

גיגיה משתמשת ביכולת שמציעות הרשתות החברתיות הגדולות כדי להתחבר (כלומר לעשות Log In) לאתרים באמצעות המשתמש ברשתות החברתיות. באופן זה, ההתחברות של המשתמש לאתר קלה, והוא לא נדרש לספק מידע ופרטים, למעט אלה שהוא מתיר לשתף מהרשת החברתית.

ממבחינת האתרים, הם מקבלים גישה - אם המשתמש מאפשר להם - למידע מעמיק אודות הגולש, מה שמאפשר התאמה גבוהה יותר אליו.

לא מעבירים פרטי משתמש בין חברות

אחד המדדים המעניינים שגיגיה מייצרת על המשתמשים הוא דירוג ההשפעה שלהם, לפי מספר הלייקים והתגובות שפעילויות שלהם מקבלות ברשתות חברתיות. באופן זה, חברות ומותגים יכולים להתאים שירותים שונים למשתמשים, ולתת עדיפות לבעלי השפעה רבה ברשתות החברתיות שעלולים לגרום להן נזק אם לא יהיו מרוצים, או לחילופין לתרום להן.

"אנחנו מסוגלים לזהות את הלקוח שפונה למרכז השירות הטלפוני ולהתאים את הפיצוי שיקבל לרמת ההשפעה שלו ברשת. אם יש לו, למשל, 50 אלף עוקבים בטוויטר, אז החברה מעדיפה שהוא יהיה שמח ואולי יוחלט לשדרג לו את התנאים", אומר אליעזרוב.

כחברה שמחזיקה במאגריה כמויות גדולות של מידע על משתמשים, גיגיה מתמודדת עם סוגיות בתחום השמירה על פרטיותם. המידע נמצא בבעלות הלקוחות של גיגיה, והיא אינה מעבירה מידע על משתמש כשהוא עובר בין אתרים שונים שהם לקוחות שלה.

"כשאני מתאר לאנשים את המוצר, חושבים שזה כמו 'האח הגדול'", אומר אליעזרוב. "אבל אנחנו חושבים שזה לא כשר כשמידע על משתמש והיסטוריית החיפושים שלו עוברים מיד ליד. אנחנו לא מציעים לאסוף מידע על המשתמש בלי שהוא יהיה מודע לכך, אלא ליצור אתו מערכת יחסים. יבקשו ממנו לתרום מידע מרצונו ויסבירו לו מתי ישתמשו בזה".

אליעזרוב מתאר תהליך הרשמה מתקדם לאתרים, שמתחיל באיסוף של מידע מינימלי על המשתמש ואחר כך איסוף הדרגתי של מידע נוסף בכניסות עתידיות לאתר. כך למשל, משתמש יתבקש להגדיר את תחומי העניין שלו כדי לקבל ניוזלטר שמתאים להעדפות שלו.

מערך מכירות של חברה מסורתית

המודל של גיגיה הוא מכירת תוכנה כשירות ללקוחות (SaaS), כלומר מכירת מנויים, וגודלה של עסקה ממוצעת הוא כמה מאות אלפי דולרים בשנה. אף שהיא חברת אינטרנט, מערך המכירות של גיגיה מזכיר חברות מסורתיות עם מערך מכירות שמן. גיגיה מעסיקה 150 אנשי מכירות שפונים לארגונים גדולים בעולם.

הגיוס החדש ישמש את החברה להגדלת מערך המכירות והפיתוח. את סבב הגיוס הובילה אינטל קפיטל, זרוע ההשקעות של ענקית השבבים. כמו כן, הצטרפו למשקיעות הקרנות וינטג' הישראלית וקומון פאנד קפיטל. בנוסף השתתפו המשקיעות הקיימות בחברה: בנצ'מרק קפיטל, DAG ונצ'רס, אדובי גרינספרינג אסוסיטיז, אדוואנס פאבליקיישנס ומייפילד פאנד. בדומה לסבבי הגיוס הקודמים של החברה, גם סבב זה נעשה לפי הערכת שווי עולה.

הבחירה של אינטל קפיטל להוביל השקעה בחברת אינטרנט אינה טריוויאלית. אליעזרוב מספר שלאורך השנים אינטל התעניינה בגיגיה, והפעם ההשקעה יצאה לפועל על רקע שיתוף פעולה ביניהן בפיתוח מוצר, שבשלב זה לא ניתן לפרסם פרטים לגביו. "התחלנו לעבוד עם אינטל בלי קשר להשקעה. מקאפי, חברת האבטחה שאינטל רכשה, הבינה שהענן אסטרטגי לאבטחה. ב–2015 יצא המוצר לשוק. זה דחף את המשקיעים להתעניין בנו ולתת הצעה", אומר אליעזרוב.

"אנחנו רק בתחילת הדרך, ואנחנו יכולים להיות חברה של מיליארד דולר. כשאני מדמיין את גיגיה חמש שנים קדימה, אני רואה בסיס משתמשים של קרוב למיליארד. אנחנו רואים את הטרנד מבחינת החברות שמשתמשות בשירות שלנו - זה התחיל עם חברות המדיה שהכי מתנסות בדברים חדשים, עבר למסחר מקוון, לתיירות, ועכשיו אפילו לחברות ביטוח. אנחנו לא מודאגים מבחינת גודל השוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker