איתן כספי

בימים אלה, כאשר "המצב" עוד לא החליט מה הוא רוצה להיות (חוץ ממלחיץ ומדכא) כדאי לראות זווית קצת אופטימית ומפתיעה - כיצד ההיי-טק שומר עלינו.

כיום, בניגוד לשנים קודמות בהן היינו בעימות צבאי מול מדינות ערב, יש לנו בעלי ברית נוספים העומדים לצידנו - המשקיעים מחו"ל.

מארץ מחוסרת משאבים טבעיים משמעותיים (חוץ מצרות) - הצלחנו לפתח תעשייה שלמה, שגדלה כל הזמן - הנסמכת על ידע, יצירתיות וחוכמה.

בישראל כיום יש מגוון רחב של פעילויות היי-טק - מרמת חברות ה-Seed, דרך מרכזי מחקר ופיתוח ועד למפעלי אינטל וטאואר. גם חברות בעלות שם עולמי מושקעות כאן: מיקרוסופט, IBM ,CA ועוד.

ההשקעות העצומות שנעשו עד היום בתחומי ההיי-טק השונים בישראל והרווחים שהופקו בחלק מהמקרים, ביססו את מעמדה של ישראל כשנייה רק לסיליקון ואלי שבקליפורניה.

מצב זה מכריח את המשקיעים והחברות לעקוב באופן רצוף אחר המתרחש בכלכלה ובפוליטיקה הישראלית, וכעת - גם במצב הבטחוני.

אין לי ספק שכל מי שהמליץ ללקוחות שלו או לחברה שלו לבצע השקעות בישראל בעת שיחות השלום עם הרשות הפלשתינית - נע כעת באי-נוחות בכסאו.
למה אינטל לא הקימה מפעל בצפון אירלנד? אני משער שכל מי שהשקיע בשנים האחרונות בהיי-טק הישראלי הדחיק במידה מסוימת את הרקע של הסכסוך הישראלי-ערבי לטובת תקוות השלום והשגשוג.

אינטל ~10003622-MRQ~ , למשל, לקחה על עצמה סיכון עצום בהקמת מפעל מעבדים בישראל (שלא לדבר על שאר השקעותיה בארץ. מצורף קישור למפה של השקעות אינטל בישראל): רק חסר שהמצב יידרדר עוד במעט בכדי לעצור את פעילות המפעל ו/או את יצוא המעבדים אל מחוץ לישראל.

שלא לדבר על מצב לוחמה שיכול לפגוע במפעל - פגיעה לטווח ארוך. נוכל גם לשאול למה אינטל הקימה מפעל באירלנד ולא בצפון-אירלנד? - רמז: IRA.

תארו לכם מה תהיה השפעת מצב שכזה על התחזיות העסקיות של החברה, על ההתחייבויות שלה, המניות והמוניטין שלה. הדימיון מתחיל להשתולל.

המלה "בועה" שוב עולה. אופטימיות מוקדמת מדי של המשקיעים לגבי הסטטוס הגיאו-פוליטי של המזרח התיכון גרמה להם לשפוך עלינו כסף, בלי ערבונות של ממש מצד השכנים או הוכחת יציבות לאורך תקופה נאותה.

דבר מעניין נוסף הוא שאם בעבר לא היה איזון באינטרסים הכלכליים של העולם במזרח התיכון, בין ישראל למדינות ערב - הרי שכעת יש איזון.

בעבר, וגם היום, נשארו הנפט ותוצריו חומרי גלם חשובים לתעשיית האנרגיה העולמית - ורובו של הנפט עדיין מופק במזרח התיכון, כולל העתודות העולמיות.
יכולת מצומצמת להגן על השקעות לאחרונה התחילו דיבורים באיפ"ק (איחוד המדינות הערביות המפיקות נפט) על שימוש ב"נשק הנפט" - האמברגו, כמו בשנות ה-70 העליזות.

מזל שיש חברות מתונות בארגון, כמו מצרים, המזכירות כי לכל נשק יש תחמושת, המתבזבזת בעת השימוש בנשק, וכאשר לא מוכרים - לא נכנס כסף, ובכלל להסתבך עם ארה"ב זה לא ממש בריא.

אולם, כיום לישראל יש משקל נגד משמעותי המגולם על ידי המשאב האנושי המצוין (והמצומצם) שלנו המביא למכירות היי-טק.

העולם, ובעיקר ארה"ב, צריכים לשמר את המזרח התיכון במצב יציב בכדי להחזיק את המקל בשני קצותיו - להמשיך ולקנות נפט במחיר סביר וגם לטפח את חממת המו"פ של ישראל.

יש כאן בהחלט קונפליקט מעניין בין "עולם ישן" ל"עולם חדש" (ניתן בהחלט להחליף את המלה עולם ב"כלכלה"), בין שני הפכים של הכלכלה העולמית, והכל אצלנו - רק במזרח התיכון, רק היום.

כל מי שיש לו יד ודולר בישראל - מעוניין כיום לשמור על השקעותיו. הבעיה היא שרבות מן ההשקעות לא ניתנות למשיכה. הן מגולמות בעיקר בכוח אדם איכותי (שאינו מעוניין או אינו יכול לעבור מיידית לחו"ל) ובמפעלי ייצור בסדרי גודל שונים.

היכולת של המשקיעים להגן על השקעתם כיום היא מצומצמת למדי (טלפון לבשאר? אימייל לחתאמי?) והפעולות העומדות לרשותם יכולות להתמקד במגרש הביתי שלהם על ידי השפעה על מקבלי ההחלטות בארצם - לטובת הרגעת המצב באופן ישיר ולטובת ישראל באופן עקיף.

במידה שחס וחלילה יידרדר המצב לעימות צבאי, טוב לדעת שיש לנו ידידים שירצו לעזור לנו, ולו בגלל שהם יודעים באיזה צד של פרוסת הסיליקון מרוחה החמאה.

איתן כספי הינו מנהל רשת ומחשבים בבנק למשכנתאות. הכותב או החברה בה הוא עובד קונים ומוכרים לעתים ניירות ערך המוזכרים בטור זה. המידע המובא בטור אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker