DLD

"העולם הערבי מחכה לאקזיט ראשון"

עבדול מליכ ג'אבר, יו"ר ומייסד MENA Apps: "ב-3-2 השנים הקרובות נלך לעידן של אקזיטים של 100 מיליון דולר"

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

"המיליארדר האסייתי לי קאשינג השקיע כבר ב-27 סטארט-אפים ישראלים בשלוש השנים האחרונות. לי קאשינג החליט לתרום שליש מהונו לטובת העולם. התרומה האחרונה היתה 130 מיליון דולר לטכניון. הפכנו מנוע ליצירת הון ללי קאשינג פאונד יישן", כך אמר הבוקר גלעד נוביק, סמנכ"ל הטכנולוגיות בקרן ההשקעות של קאשינג Horizonz Ventures, במושב בכנס החדשנות DLD בת"א.

המושב עסק בשאלה איך להצמיח סטארט-אפ והשתתפו בו משקיעים הון סיכון מקרנות פרטיות ותאגידיות. מרקוס בטיסטי, שותף מנהל באינטל קפיטל, זרוע ההשקעות התאגידית של ענקית השבבים טען כי התחומים החמים להשקעות בסטארט-אפים הם ביג דאטה ואחסון, אבטחה ואינטרנט של הדברים. נוביק ציין כתחומים נוספים מעניינים להשקעות בשנה האחרונה סייבר, מציאות רבודה ואינטליגנציה מלאכותית.

המשתתפים במושב נתנו טיפים ליזמים שמקימים סטארט-אפים ורוצים להפוך אותם לגדולים. "אני חושב שצריך לחשוב מראש שרוצים למכור חברה. כדי להגיע לאקזיט צריך לחשוב מה רוצים. קונגלומרטים מתעניינים בחברות שיוצרות ערך" אמר דניאל רקנאטי מקרן רודיום שמשקיעה בסטארט-אפים בישראל ובעולם. "ברמה האנושית – צריך לבחור בחכמה את השותפים הנכונים. הנושא השני הוא פוקוס כשחושבים על צמיחה, צריך לחשוב אם צריך כסף כדי להיכנס לשוק ספציפי או לצאת באסטרטגיה גלובלית" ציין נוביק.

צילום: עופר וקנין

המושב עסק גם ביחסים בין קרנות וחברות והערך שהמשקיעים מספקים לחברות. "כשאתה משקיע זה רק תחילת התהליך. בהמשך יש עבודה על ממשק, אסטרטגיה, הכוונה לכיוון הנכון, להביא יועצים שמכירים את התחום בצורה הכי טובה. זה משנה את הסיכוי של החברות. השוק הישראלי כל כך קטן, העולם מגיע למקום הזה. הוא נהיה יותר קטן. יותר קל לשווק. מוסרים חסמי שפה." אמר רקנאטי.

בפאנל השתתף עבדול מליכ ג'אבר, יו"ר ומייסד MENA Apps, שמקימה אקסלרטורים במדינות ערב, והתייחס ליזמות הצומחת בהן. "לפני שלוש שנים היו אפס אקסלרטורים בעולם הערבי. היחיד היה ברמאללה והוקם על ידי ארה"ב. עכשיו יש יותר חממות ואקסלטורים. יש 3-4 קרנות הון סיכון וכמה מיקרו קרנות. יש יותר משקיעי אנג'לים"' סיפר מליכ ג'אבר.

הוא ציין מספר יוזמות ממשלתיות, כגון קרן יזמות של 7 מיליארד דולר ליזמות של ממשלת כווית. בלבנון הבנק המרכזי מגבה קרנות הון סיכון. "לדעתי כולם מחכים שיודיעו לאקזיט הראשון. מתחילים לראות את הכסף הגדול שמושקע" אמר מליכ ג'אביר.

"העולם הערבי שונה מהאקו סיסטם בישראל, צפון אמריקה או אירופה. לפני כמה שנים חווינו את האביב הערבי. יש במדינות האלה מספרים אדירים של צעירים. שיעורי הכי גבוהים הם בקרב המשכילים. ירדן ומצרים לא יכולות לפתור את הבעיה דרך המגזר הציבורי. במדינות הנפט 95% הם עובדי ממשלה. אז צריך גישה חדשה. לכן רואים אקסלרטורים וקרנות אנג'לים, ב-3-2 השנים הקרובות נלך לעידן של אקזיטים של 100 מיליון דולר" צפה מליכ ג'אבר.

"השוק הערבי גדול כמו אירופה או צפון אמריקה. אם מסתכלים על התוכן באינטרנט, רואים שהשוק הערבי נמוך מחלקו. לא נשקיע בשום סטארט-אפ שפונה ברמה המינימלית לשוק הערבי. יש כאלה שפונים לשוק הגלובלי", אמר מליכ ג'אבר.

אתמול נערך סמינר בנושא מקומן של קרנות ההון סיכון בעולם החדשנות שעסק בסוגיות דומות. "ההון סיכון הוא לא מה שהיה לפני עשר שנים - השתנות הטכנולוגיה וכניסתם של סוגים שונים של מכניזם של גיוס,כגון גיוס המונים, שינה גם את התפקיד של הקרנות. עם זאת, אני עדיין מאמין שהסטארט אפ ניישן מבוסס על 2 מרכיבים - ההון האנושי וההון סיכון. הון סיכון לא ייעלם, אלא פשוט יצטרך להשתנות. הוא משרת צורך שאין לו תחליף. לכן ראוי היום, יותר מתמיד, לדבר על המודלים הבאים שלו. זו היתה גם חלק מהמוטיבציה להקמת הרשות הלאומית לחדשנות. עם השינויים שעוברים על השוק היום, הרגשנו שאנחנו לא יכולים להישאר עם המודל הקיים" אמר אתמול אבי חסון המדען הראשי במשרד הכלכלה בהתייחס לרפורמה במבנה פעילות משרדו.

את האירוע ארגנה נציגות האיחוד האירופי בישראל בשיתוף איגוד התעשיות המתקדמות IATI ו-ISERD, המינהלת הישראלית למו"פ האירופי הפועלת מלשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה. ​באירוע השתתפו נציגים מ-15 מדינות אירופאיות בהן פינלנד, ספרד, הולנד, אירלנד ויוון לצד נציגים מתעשיית ההון סיכון הישראלית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker