גם כשיש תחרות, הצרכן חייב לעמוד על המשמר

הדרך הכי זולה - להכניס ליומן תזכורת על מועד סיום המבצע

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

היכן נגמרת האחריות של הצרכן בשוק התקשורת — והיכן מתחילה האחריות של הרגולטור, שאמור להגן עלינו מפני ניצול לרעה של כוחן של החברות הפועלות בשוק?

גם בשווקים שבהם הרגולטור הוא הכי אקטיבי בעולם, וגם במקומות שבהם מתקיימת תחרות חזקה ובריאה, אף אחד לא ייטול מהצרכן את האחריות להגן על עצמו. לאחר שהתחוללה מהפכת תחרות בשוק הסלולר הישראלי, מתקיימת בו תחרות שוקקת, שהרבה מדינות בעולם יכולות לקנא בה. עם זאת, גם בשוק תחרותי זה נשאר מקום רב לעוולות צרכניות, והעיקרית שבהן היא הקפצת מחיר בתום תקופת מבצע. אפילו גולן טלקום, שנחשבת רובין הוד של שוק התקשורת, משתמשת בטריק כזה — וכמותה חברות האינטרנט (ראו כתבה בעמ' 28). אך האם יש כאן מקום למעורבות של הרגולטור?

משרד התקשורת נלחם בשני החסמים העיקריים שחנקו את התחרות בשוק התקשורת: הוא הנמיך את חסמי הכניסה שעמדו בפני מתחרים חדשים, וצימצם את חסמי המעבר שמנעו מהצרכנים מעבר קל בין חברות. כחלק מכך, הוא פעל כדי להגביר את השקיפות, כלומר לתת לצרכן את הכלים להבין על מה בדיוק הוא משלם וכמה.

ברור שיש למשרד התקשורת עוד עבודה רבה, והתחרות במקטעים שלמים בשוק התקשורת עדיין נמוכה מדי — אך המשרד אינו יכול למלא לחלוטין את תפקידו של הצרכן. גם לצרכן יש אחריות, ומודעות צרכנית היא תנאי הכרחי להורדת יוקר המחיה. הטלת האחריות על הרגולטור היא הדרך הקלה והיקרה. הרבה יותר זול להכניס ליומן תזכורת על מועד סיום המבצע. הכוח שבידי הצרכן אינו רלוונטי אם לא יידע לנצלו.

שר התקשורת, גלעד ארדן, ביוניצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker