הכירו את היזמים הישראלים שהשתלטו על סצינת הסטארט אפ של ניו יורק

עמק הסיליקון, שהיה במשך שנים מוקד משיכה לסטארטאפיסטים ישראלים, מפנה בשנים האחרונות מקום בקדמת הבמה גם לניו יורק ■ בתחילת 2013 פעלו בעיר כ-60 סטארטאפים ישראלים, וכיום פעילים בה למעלה מ-200 ■ תחומי הפעילות הבולטים בתפוח הגדול: וידאו ופרסום

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

רבים מהיזמים הישראלים מעדיפים לממש את חזונם באמריקה ולהקים את הסטארטאפים שלהם מעבר לים. במשך שנים היה עמק הסיליקון בסן פרנסיסקו המקום המועדף עליהם, כאשר בוסטון ומדינת מסצ'וסטס היו מבחינתם בעדיפות שנייה. ואולם בשנים האחרונות הצטרפה העיר ניו יורק לרשימה הקצרה של הערים המועדפות על היזמים הישראלים.

איכות החיים הגבוהה, האפשרות להגיע אליה מישראל בטיסה ישירה והסמיכות לתעשיית הפרסום והתוכן, משכו את היזמים לתפוח הגדול. כעת מתברר כי בשנה וחצי האחרונות חלה עלייה חדה במספר הסטארטאפים הישראלים שפועלים בעיר.

בינואר 2013 העלה לאוויר גיא פרנקלין מפה אינטראקטיבית, הממקמת את הסטארטאפים הישראליים על מפת העיר. פרנקלין עובד כרואה חשבון בארנסט אנד יאנג בניו יורק. מהנתונים שהוא אסף עולה כי בתחילת 2013 פעלו בניו יורק כ-60 סטארטאפים ישראלים, וכיום פעילים בה למעלה מ-200. בנוסף לזה, הצטרפו לרשימה עוד 20 גופים נוספים ובהם חללי עבודה משותפים ואקסלטורים שנפתחו על ידי יזמים ישראלים. באחרונה הפיק פרנקלין סרטון שבו מופיעים יזמים ישראלים רבים שעוזרים לו לקדם את האתר שלו.  

מנתונים שהוא מסר עולה כי בהמהלך התקופה הזו נסגרו כ-15 סטארטאפים לאחר שלא הצליחו לגייס הון מעבר לכספי הסיד (seed). עוד עולה מהנתונים שאסף כי שלוש חברות ישראליות הפעילות בניו יורק יצאו להנפקה ובהן ויקס, ורוניס ובורדר פרי. נוסף על כך, מספר חברות נרכשו ובהן וייז, אדפטיבי, בוקסי, וובקולאז'. עוד עולה כי שני סטארט אפים ישראליים ביצעו רכישות בחודשים האחרונים - קלטורה רכשה את טיוינצי וטאבולה רכשה בתחילת אוגוסט את הסטארט אפ אמריקאי Perfect Market. ניתוח תחומי הפעילות של החברות הישראליות בניו יורק מצביע כי שני התחומים הבולטים הם וידאו ופרסום ולמעט חברה אחת או שתיים, אין בניו יורק חברות ביו-מדיקל ישראליות.

מבט על המפה של פרנקלין מראה כי הישראלים מעדיפים למקם את החברות שלהם באזור דרום מנהטן, בין הרחובות 13 ל-27 וכן באזור הסוהו, כך שבאזורים אלו נוצרה תחושה של קהילה בין הסטארטאפיסטים הרבים. פרנקלין מציין כי רק חברה אחת בחרה למקם את משרדיה באפר איסט סייד, אזור יקר יחסית של העיר המשמש בעיקר למגורים. ברשימה שהוא גיבש ישנן רק עשר חברות שהמייסדים שלהן הן נשים.

מעדיפים את דרום מנהטן: המפה שתעשה לכם סדר בסצינת הסטארט אפ הישראלית בניו יורק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker