בעקבות סכסוך בין המנכ"ל למשקיעים: היישום של CallApp יוצע למכירה

המנכ"ל עודד וולוביץ מאשים את גיזה כי דחפה את החברה לפירוק כדי להשתלט עליה ■ בגיזה טוענים כי וולוביץ נכשל בניהול וניסה לבצע מחטף ולהשתלט בעצמו על CallApp ■ בית המשפט הוציא צו הקפאת הליכים למשך 60 יום

ענבל אורפז

סכסוך משפטי בין מייסד הסטארט־אפ CallApp, עודד וולוביץ, למשקיעים בחברה, הוביל לכך שהחברה הועמדה אתמול למכירה במכרז. בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא צו הקפאת הליכים למשך 60 יום לחברה, שבמהלכם יוכלו גופים שמעוניינים בכך להציע הצעות לרכישת החברה, שמאז הקמתה הושקעו בה 1.6 מיליון דולר, והיא העסיקה עד לאחרונה שישה עובדים.

מאחורי ההליך המשפטי עומד מאבק בין מייסד הסטארט־אפ והמנכ"ל שעומד בראשו, וולוביץ, למשקיעים בחברה, ובראשם קרן ההון סיכון גיזה. משקיעים נוספים בחברה הם משה ליכטמן, שניהל את מיקרוסופט ישראל ונהפך למשקיע, וסער וילף, שמכר את Fraud Sciences לפייפאל והשבוע היה המשקיע שהרוויח ממכירת הסטארט־אפ קלאריטיריי ליאהו. וולוביץ טוען שהמשקיעים סיכלו הצעות רכישה והשקעה לפי שווי של עשרות מיליוני שקלים, שאותן קיבלה החברה והובילו אותה לחדלות פירעון. המשקיעים מצדם אומרים שהחברה מעולם לא קיבלה הצעות כאלה.

ב–2012 הציגה CallApp את האפליקציה שלה, שמחברת בין מספרי טלפון לפרופילי משתמשים מרשתות חברתיות ולהתכתבויות קודמות עם בעלי המספרים האלה. החברה הצעירה השתתפה בתחרויות סטארט־אפים כמו טק קראנץ' דיסרפט וזכתה לחשיפה עולמית. בבקשת הפירוק שהוגשה לבית המשפט נטען כי CallApp הגיעה לכמות הורדות חודשית שכמעט הכפילה את עצמה מדי חודש, והגיעה לשיאה במאי האחרון, שבו כמות המשתמשים שהורידו את האפליקציה היתה 50 אלף משתמשים ביום, ועלתה על כמות ההורדות היומיות של אפליקציית Waze בארה"ב.

החברה, שפועלת בתחום שהתחמם בשנה האחרונה עם רכישות גדולות של אפליקציות בתחום התקשורת והמסרים המיידיים כמו וואסטאפ ווייבר, חוזרה בחודשים האחרונים על ידי משקיעים פוטנציאליים - כך לטענת וולוביץ. בין ההצעות שמופיעות במסמכים שהוגשו לבית המשפט, מצוינת השקעה על ידי קרן Leta Capital והשקעה על ידי מנכ"ל סקייפ לשעבר - שתיהן לפי שווי חברה של 14 מיליון דולר. השקעה נוספת עם אופציה לרכישה לפי שווי של 21 מיליון דולר ועד 150 מיליון דולר שמצוינת, ניתנה על ידי AVG.

צוות חברת CALLAPP

"רצו לרכוש את החברה בנזיד עדשים"

טענת וולוביץ היא שהקרן סיכלה ניסיונות רכישה והשקעה שקיבלה, והביאה את החברה לבקשת פירוק לאחר שנגמר הכסף בקופתה. לפי השתלשלות האירועים שמתאר וולוביץ, בשמו ובשם עובדי החברה בפני בית המשפט, המשקיעים סיכלו הצעת השקעה ש–CallApp קיבלה לפני שלושה חודשים, לפי שווי חברה של 14 מיליון דולר; והצעת רכישה לפי שווי של 21 מיליון דולר ועד 150 מיליון דולר (בהתאם עמידה באבני דרך). גיזה מצדה הציעה לבית המשפט לשלם את חובות CallApp, שמסתכמים ב–400 אלף דולר, ולקנות את מלוא האחזקות בחברה.

"התנהלות זו נבעה מרצון גיזה ומי מהמשיבים להשתלט על החברה ולרכוש את החברה בנזיד עדשים, וזאת בעסקה סיבובית שמחד מביאה את החברה לכדי חדלות פירעון ומסכלת השקעות אפשריות בחברה, ומאידך מבקשת להשתלט על החברה באמצעות כיסוי חובותיה בלבד", נכתב במסמך שהוגש לבית המשפט.

לטענת וולוביץ, המשקיעים הביאו את החברה לחדלות פירעון לאחר שדחו וסיכלו כל הצעת השקעה או רכישה שהחברה קיבלה, לפי שווי של עשרות מיליוני שקלים, וכעת הם מנסים לקנות אותה בערך נמוך פי 35, לאחר שהגיעה לחדלות פירעון. לעומת זאת, המשקיעים טוענים כי החברה לא הצליחה להתרומם ושלא התקבלו הצעות הרכישה וההשקעה המתוארות במסמכים שהוגשו לבית המשפט.

אייל ניב, שותף מנהל בקרן גיזה שמחזיקה בכ–10% ממניות CallApp, מסר בתגובה כי "יש חילוקי דעות בין כל המשקיעים, כולל גיזה, לוולוביץ לגבי צורת הניהול ועתיד החברה. החברה בניהולו של וולוביץ נכשלה. נוצר גם קרע עמוק בינו לשותפו עמית און. בנוסף, וולוביץ ניסה לבצע מחטף ולהשתלט על החברה והגיש בתחילת אוגוסט בקשה לבית המשפט במעמד צד אחד למינוי מפרק זמני מטעמו".

ניב הביע את אמונו בעמית און, שותף מייסד שהצטרף לוולוביץ כמייסד בחברה והוביל את פיתוח הטכנולוגיה בו. "המשקיעים, כולל גיזה, מאמינים בחברה, בעמית און, בעובדים ובלקוחות. אנו מאמינים שהחברה יכולה להצליח בהובלתו של און. בהתאם לכך, הגשנו לבית המשפט בקשת התנגדות לפירוק שהתקבלה במלואה על ידי בית המשפט. המשך פעילות החברה ועתידה תלויים בהחלטת בית המשפט, שלפניו יובאו הצעת הצדדים לגבי המשך תפעולה כעסק חי. המשקיעים, כולל גיזה, מוכנים להשקיע סכומים נוספים ניכרים בחברה, ולהפעילה כעסק חי - זאת בתנאי שאון ימונה למנכ"ל במקום וולוביץ ויפעלו בהמשך במסגרת בית המשפט לממש את זכויותיהם".

לפי החלטת השופטת תמר אברהמי, הוצא לחברה צו הקפאת הליכים למשך 60 יום. עו"ד ארז חבר, ממשרד עמית פולק מטלון ושות', שמייצג את וולוביץ, ועו"ד אמיר פלמר, ממשרד אמיר פלמר ושות', מונו יחדיו כנאמנים לחברה. בתוך 14 יום תפורסם הזמנה להציע הצעות לרכישת החברה. בתקופה זו וולוביץ ואון ימשיכו לעבוד בחברה ללא שכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker