זכה בתביעה נגד ספאמרים - ומסביר איך לעשות זאת נכון

החברה אותה תבע ארטיום דשינסקי העדיפה שלא להגיע לבית משפט, אך שילמה לו את כל הסכום הקבוע בחוק, בתמורה לכך שלא יפרסם את שמה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

ארטיום דשינסקי אינו משפטן או עורך דין, אלא מעצב ומייסד של סטודיו לחווית משתמש. למרות זאת, פוסט שפירסם דישנסקי בפייסבוק מכה כעת גלים. בפוסט הוא מסביר איך כל אחד, בפשטות, להתמודד עם ספאמרים. דשינסקי החליט לתבוע חברה מסחרית שהספימה אותו וזכה ב-1,000 שקל. כעת הוא מייעץ לכולם לעשות כמוהו.

בשיחה עם TheMarker מסר: "כמו כולם אני מקבל כמה הודעות בשבוע מגופים מסחריים שונים שבחיים לא ביקשתי לקבל מהם הודעות, וגם אם אני מנסה להסיר את עצמי מהרשימות זה לא תמיד עוזר. שמעתי על הדבר הזה שמכונה חוק הספאם אבל לא פגשתי אף אחד שניצל אותו ובאמת הגיש תביעה. אמרתי, יש לי קצת זמן פנוי, אני רוצה לחקור את הנושא, ואולי זה יעזור גם לאנשים אחרים".

הספאם הספציפי שהקפיץ את דשינסקי הגיע ב-SMS אך הפרקטיקה שהוא מציע נוגעת לדואר מסחרי בכל ערוץ שהוא, כולל שיחות קוליות ומייל. החברה אותה תבע דשינסקי העדיפה שלא להגיע לבית משפט, אך שילמה לו את כל הסכום הקבוע בחוק, בתמורה לכך שלא יפרסם את שמה. "בדקתי קודם וראיתי שזו חברה מפוקפקת עם מנכ"ל שנחקר בכל מיני חשדות, חברה כאלו שמגיע להם…", הוא אומר.

בפוסט שלו בפייסבוק הוא מסביר: "בטח שמעתם על התיקון לחוק התקשורת שמאפשר לתבוע את המפרסם וללא הוכחת נזק לקבל פיצוי של עד 1,000 שקל לכל הודעה/ שיחה. אולי אפילו שקלתם לעשות את זה ואז ויתרתם כי לא היה לכם זמן או כוח. אז אני עשיתי את זה ורוצה שתפסיקו לקטר ותעשו את זה גם, ככה כולנו נקבל פחות פרסום זבל בעתיד". בפוסט הוא מלנקק לטמפלט תביעה, ככה שיהיה יותר קל.

חוק הספאם מ-2008 הוא נסיון מעניין להעביר את אחריות האכיפה לציבור על ידי מנגנון של תביעה אזרחית. הנסיון נחשב לכשלון עד כה, כפי שמסביר בפוסט מהימים האחרונים עו"ד יהונתן קלינגר: "מאז חקיקת תיקון 40 לחוק התקשורת היה ברור כי לא יעיל כלכלית לאכוף את החוק ולמפרים היה מזור. בעוד שחקיקת החוק לוותה בפאניקה של מפרסמים שניסו להפעיל כישורים פוליטיים כדי להגביל את כניסת החוק לתוק הרי שבפועל הסתבר כי לשלוח ספאם משתלם. בארבע השנים הראשונות לחקיקת החוק נפסקו כמיליון שקל פיצויים…. הפרקטיקה והפיצוי הבעייתי יצרה מספר שחקנים חוזרים (או "תובעים מקצועיים"), אבל גם הם לא תומרצו בצורה שמצדיקה זאת".

דשינסקי מסכם: "כל הסיפור לקח לי בערך 8 שעות, אבל בפעם הבאה זה יקח פחות. מהבוקר אני רק סביב זה. את הטמפלט לתביעה הורידו כבר 5000 אנשים ואני מקבל שיחות מכל מיני אנשים לייעץ להם איך לעשות את זה נכון". את הכסף אגב, הוא החליט לתרום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker