לכלכו עליכם בסיקרט? התלוננו לקו החם

איגוד האינטרנט הישראלי מפעיל קו פתוח שהוכר על ידי המחלקה המשפטית של הנהלת סיקרט ■ המרכז יקבל צילומי מסך של פוסטים פוגעניים, ידריך הנפגע כיצד לפעול ויטפל בבקשה גם בכלים משפטיים

ענבל אורפז

בעקבות העלייה בפופולריות של אפליקציית שיתוף הסודות סיקרט (Secret), איגוד האינטרנט הישראלי הודיע על פתיחת קו חם להעברת בקשות להסרת תכנים פוגעניים שפורסמו באפליקציה. המרכז לאינטרנט בטוח, קו פתוח לפגיעות באינטרנט שמפעיל האיגוד, הוכר על ידי הצוות המשפטי של סיקרט כגורם מוסמך להעברת בקשות ישירות להסרת תכנים פוגעניים. ניתן לפנות לקוח החם דרך האתר, בו מופיעים גם מספר טלפון וכתובת מייל. הנהלת סיקרט הבטיחה למרכז לאינטרנט בטוח שמלבד הסרת הפוסט הפוגעני, המפרסם שלו יקבל אזהרה ובמקרה חוזר - חשבונו ייסגר.

בשבועות האחרונים אפליקציית שיתוף הסודות האנונימית סיקרט הפכה לפופולרית בישראל. מהר מאוד התגלו גם הצדדים השליליים והמסוכנים הנלווים לפרסום תוכן אנונימי ברשת חברתית, כמו למשל פרסום בו נטען על אדם בריא שהוא חולה באיידס שגרר תגובות רבות. כך עלה הצורך גם למצוא פתרון להסיר תכנים פוגעניים ושקריים שפורסמו על ידי משתמשים, במקרים רבים בני נוער. לפי הודעה שהוציא היום (ב') איגוד האינטרנט הישראלי, משתמש שחש נפגע מפוסט שהופנה כנגדו בסיקרט יוכל לפנות למרכז לאינטרנט בטוח עם צילום מסך של הפוסט ושם ידריכו אותו כיצד לפעול, ובקשתו תטופל בצורה היעילה ביותר.

סגנון פוסטים פופולרי בסיקרטצילום: סיקרט

אורנה היילינגר, מנהלת המרכז לאינטרנט בטוח מסרה: "האנונימיות בסיקרט מזמנת תכנים פוגעניים בהרבה ממה שהכרנו עד היום. במקרים קיצוניים ניתן להתחקות אחרי המשתמש בסיקרט. לאחר מספר מקרים מזעזעים בהם טיפלנו להסרת תכנים נוצר קשר עם המחלקה המשפטית של האפליקציה שהפגינה נכונות לשיתוף פעולה וכך למדנו את מאפייניה על מנת שנאפשר חווית גלישה בטוחה יותר וטיפול ממי שנפגע בעת השימוש בגלישה"

מה נחשב ללשון הרע ואסור בפרסום בסיקרט?

"לשון הרע זה לא אמירת דעה ולא אמירה חווייתית. למשל המשפט "אני חושב שזו הייתה הופעה תת רמה" זו דעה. לעומת זאת, לשון הרע זה אמירות שטוענות טענה עובדתית כוזבת", מסביר עו"ד חגי אשלגי, שותף וראש מחלקת ליטיגציה במשרד אשלגי אשל רוזנט ושות', המתמחה בתביעות דיבה. לדבריו, פרסומים בסיקרט אינם שונים במהותם מטוקבקים אנונימיים שמפרסמים גולשים באתרי אינטרנט. עם זאת, הוא מציין כי הגבול בין אמירות שנחשבות ללשון הרע לבין אמירות לגיטימיות לעיתים מטושטש. העונש הכספי על עבירות לשון הרע, ללא הוכחת נזק, הוא כ-70 אלף שקל במקרים בהם לא הייתה כוונה לפגוע, או סכום כפול אם הייתה כוונה לפגוע. "ברגע שחברה מפעילה תכנים בישראל והם נותנים שירות למשתמשים ישראלים, הם לא יוכלו לטעון שהם לא כפופים לדין הישראלי. לכן, זה לא שונה מכל טוקבק בעיתון. אם סיקרט היו יושבים בתל אביב, בית המשפט היה מורה לה לחשוף את שם המשתמש" אומר אשלגי. לדבריו, משתמש שירצה להגיש תביעת דיבה יוכל לבקש מבית המשפט לחשוף את הפרטים של המשתמש האנונימי, בטענה שנעשו כלפיו עוולות אזרחיות או עבירות פליליות, כפי שניתן לפעול נגד תכנים אנונימיים שמתפרסמים באתרי תוכן ישראלים.

מייסדי סיקרט
מייסדי סיקרט, כריס ביידר ודייויד ביטואוצילום: בלומברג

כללי השימוש ההולם בסיקרט (כפי שהם מוגדרים בתנאי השימוש של האפליקציה):

עשה

1. הקפידו על אנונימיות ברוח טובה - אל תנצלו אותה לרעה

2. שתפו בפתיחות ובכנות

3. הפגינו אדיבות וכבוד הדדי

4. דווח על התנהגות לא מקובלת

5. תהנו

אל תעשה

1. אל תפרסמו איומים

2. אל תפרסמו או תעודדו פגיעה עצמית

3. אל תתעללו או תטרידו אחרים

4. אל תפרסמו ביטוי שנאה

5. אל תפרסמו תוכן בוטה- תוכן גראפי, אלימות חסרת הצדקה, נוזלי גוף או צרכי הגוף

6. אל תפרסמו גסות או פורנוגרפיה

7. אל תפרסמו מידע אישי על אחרים

8. אל תפרסמו מידע שאינו שייך לכם- הקפידו על זכויות יוצרים

9. אל תפיצו ספאם או תוכן בלתי חוקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker