אמיתי זיו

משרד התקשורת מפרסם כעת שימוע לפני רפורמה שנועדה להוזיל משמעותית את מחירי השימוש בסלולר בחו"ל: שיחות וגלישה.

בבסיס הרפורמה 3 מהלכים:

א. היום חברות הסלולר מחייבות לקוחות בחו"ל על ידי עיגול למעלה: שנייה של שיחה מחוייבת כמו דקה וקילו-בייט של גלישה מחוייב כמו מגה. הרפורמה תבקש לקבוע כי החיוב יהיה על בסיס שנייה וקילו בייט.

ב. חברות הסלולר מונות היום שיחה החל מרגע נסיון החיוג. על פי הרפורמה, החיוב יחל רק בעת מענה ממקבל השיחה.

ג. לקוח יוכל לבחור את הספק שלו בחו"ל. למשל, לקוח סלקום יוכל לבחור כי דווקא פרטנר היא ספק השירותים שלו בחו"ל, הרי ממילא מדובר בהסכמי נדידה ואין לחברות הסלולר תשתית פיזית מעבר לים. הדבר יאפשר לספקים נוספים, כולל חברות השיחות לחו"ל, להציע ללקוח חבילת שיחות, סמס וגלישה בחו"ל והלקוח יוכל לבחור את הספק הזול ביותר מבין ההצעות.

צילום: דרימסטיים

ממשרד התקשורת נמסר כי "משרד התקשורת מפרסם היום שימוע לאספקת שרותי נדידה בינלאומיים שימנע את תופעת הלקוח השבוי בחו"ל. הלקוחות יישארו עם מספר הנייד שלהם בארץ, אך יוכלו לרכוש שיחות מחו"ל גם מספקים אחרים. המטרה בשימוע היא לאפשר לכל מנוי לגלוש או להתקשר מהנייד בחו"ל לארץ גם באמצעות ספק אחר לפי בחירתו, ולא לחייב אותו להתקשר רק באמצעות המפעיל הסלולרי המקומי שבו הוא מנוי".

שר התקשורת, גלעד ארדן, הוסיף כי "הלקוחות משלמים כיום מחירי עושק על שרות וגלישה בחו"ל. המצב הזה חייב להיפסק ופתיחת השוק לתחרות תגרום להוזלת מחירים משמעותית."

נראה כי חברות רבות הולכות להרים את הכפפה שזרק להן ארדן, ומנהלים של חברות שיחות לחו"ל וספקיות של כרטיסי סים לחו"ל בירכו על הרפורמה: אפי שפורן, מנכ"ל הלו 015, אמר כי "אנחנו מוכנים טכנולוגית לפתיחת השוק בתחום השיחות לנוסעים לחו"ל (רומינג). גם כאן כמו בשיחות מהארץ לחו"ל, נוזיל משמעותית את העלויות לתושבי ישראל. אין סיבה שזה יהיה היוקר של השירות".

דוד פריסקו, מנכ"ל סים זול: "כמי שמספק היום סימים לחו"ל, אנחנו בהחלט נבחן את הרפורמה וכיצד ניתן להשתלב בה. הרבה תלוי בשיטה הטכנית שבה הדברים יבוצעו. אני לא מכיר אף דוגמה בעולם למה שמנסים לעשות כאן - שחבילת החו"ל תהיה פתוחה גם למפעילים בינלאומיים אחרים שיוכלו להיכנס לתחרות.

"נושא ביטול עיגול השנייה לדקה והקילו למגה חשוב גם הוא. הוא בעיקר חשוב למי שעושה שימוש בחו"ל במקטעי דאטה קטנים, כמו למשל שולח הודעות ווטסאפ, ואז העיגול פועל לרעתו. נראה כי ירוויחו מהרפורמה גם תיירים נכנסים לישראל שרוכשים כרטיסי טוקמן וביג-טוק, וסובלים גם הם מנושא של עיגול דקות".

מוקדם יותר השנה נכנסה לתוקפה רפורמה נוספת שנוגעת לחיובים בחו"ל, וקבעה כי לקוח יהיה "חסום" לגלישה בחו"ל אלא אם ביקש במפורש להיות פתוח לשירות, וזאת לאחר שלקוחות הגיעו לחיובים של מאות שקלים על גלישה בנדידה למשך שניות ספורות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker