"השבב המהיר של ווילוסיטי 
הישראלית יגיע לכל סמארטפון בעולם"

השלמת הרכישה של ווילוסיטי על ידי קוואלקום היא הישג נוסף לתעשיית השבבים הישראלית, אך בתעשייה חוששים כי היעדר השקעות חדשות מדלל את מאגר החברות בתחום שבו מצטיינת ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא בכל יום נמכרת חברת שבבים בישראל. התחום החשוב הזה, שריכז בעבר חלק ניכר מההשקעות וכוח האדם המקומי, סובל בשנים האחרונות מירידה הדרגתית ברמת העניין, כך שעסקת הרכישה של ווילוסיטי עוררה תקוות מחודשת בקרב אנשי התעשייה המקומית.

בחמישי בבוקר הודיעה קוואלקום כי השלימה את רכישת חברת ווילוסיטי הישראלית. סכום העסקה מוערך בכ–400 מיליון דולר (1.3 מיליארד שקל), כולל סכום של כ–35 מיליון דולר שהחברה גייסה בסבב הגיוס האחרון שלה ולא השתמשה בו.

קוואלקום האמריקאית, שהיא מובילה גלובלית בפיתוח וייצור מעבדים למכשירים ניידים, דיווחה כי הרכישה היא צעד משמעותי "בסיוע לקידום התעשייה לעבר רשת אלחוטית בקצב של מיליארדי סיביות לשנייה עם טכנולוגיית ‎‎‎60 GHz עבור מכשירים ניידים, מחשבים ורשתות".

עובדי ווילוסיטיצילום: Chen de-Goede

העסקה בין הצדדים נחתמה בחודש מאי, אך עתה הגיעה לסגירה סופית. הפעילות של ווילוסיטי תשולב בחטיבת Qualcomm Atheros, המנוהלת על ידי הישראלי אמיר פיינטוך. ווילוסיטי מעסיקה כ–60 עובדים, רובם בישראל. עובדים אלה יעברו עמה לקוואלקום, שלה מרכז פיתוח גדול בהוד השרון ומרכז נוסף בחיפה.

קוואלקום היתה בין המשקיעות הראשונות בווילוסיטי, ובין שתי החברות קיים שיתוף פעולה בפיתוח מוצרים לשבבים של קוואלקום, שכוללים את האינטרנט האלחוטי המהיר של ווילוסיטי, שמפתחת שבבים התומכים בגלישה אלחוטית מהירה מאוד באמצעות טכנולוגיה בשם WiGig.

מנכ"ל ווילוסיטי, טל תמיר, מסר בהודעה שאישרה את העסקה כי "לקוואלקום ולווילוסיטי יש היסטוריה מוצלחת של שיתוף פעולה והן חולקות תרבות משותפת של המצאתיות. הצוות של ווילוסיטי יתבסס על החוזקות של קוואלקום ועמדתה המובילה כדי לספק יחד טכנולוגיית אלחוט חדשנית עבור לקוחות של מכשירים ניידים, מחשבים ורשתות, שתענה על צרכים של עולם שנהפך למקושר יותר ויותר".

האתגר שפיצחה ווילוסיטי

מאחורי האקזיט יש גם סיפור טכנולוגי מרשים. עדיין אין טכנולוגיה שמאפשרת להעביר שידור חי מהסמארטפון או מהמחשב לטלוויזיה בסלון. ככל הנראה, ווילוסיטי פיצחה את האתגר הזה, ולכן נרכשה בסכום כה גדול.

אמיר פיינטוך, קוואלקוםצילום: קוואלקום סן דיאגו

החברה מקיסריה פיתחה שבב לטכנולוגיית WiFi עתידית, שתצא לשוק ב–2015, ותוכל להעביר תקשורת קצרת טווח בקצב מהיר פי 25 מהתקן הקיים - עד 7 ג'יגה־ביט לשנייה. בקוואלקום זיהו את הפוטנציאל ורכשו את ווילוסיטי כדי להביא את בשורת ה–WiFi המהיר לכל סמארטפון.

אמיר פיינטוך, נשיא קוואלקום את'רוס, שניצח על העסקה מצד הרוכשת, מסביר: "ההישג של תמיר והצוות שלו מווילוסיטי הוא אדיר. היו ניסיונות רבים להעביר קצבים במהירות גבוהה ברשת הפרטית, כולל של חברות ישראליות כמו ויזאר ואמימון, אך רובן נכשלו. למעשה, מאז הבלוטות' לא היתה טכנולוגיה שהצליחה לתפוס נפח בתקשורת האלחוטית הביתית. הזירה הופקרה ל–WiFi, אבל ה–WiFi הקיים לא מספק קצבים מספיק מהירים, ובכך ווילוסיטי הצליחה".

בשבב ה–WiGig יש הוספה של תחום תדר נוסף ל–WiFi. אם ה–WiFi הביתי עובד על תדר 2.4 גי'גה ו–5 ג'יגה, בתקן החדש נוסף תחום תדר חדש ב–60 ג'יגה. זהו תקן קצר טווח, שאינו חודר 
קירות, אך מספק מהירויות גלישה מדהימות.

קוואלקום רכשה את החברה לא רק כדי לאפשר העברת תכנים ממחשבים לטלוויזיות, אלא אלא בעיקר עבור עולם המובייל. "ווילוסוטי התחילה עם הלפטופים של דל והציגה את היכולות של הטכנולוגיה. עולם המחשוב הוא תמיד הבסיס, אולם הכוונה שלנו היא להרחיב את הפוטנציאל לעולם הסמארטפונים, ואז ייפתחו שימושים חדשים, בהם תקשורת מהירה בין סמארטפון לסמארטפון", אמר פיינטוך.

לדבריו, "ה–WiGig ישולב בפלטפורמת השבבים העתידית שלנו, Snapdragon 810. אני לא רוצה לדבר בשם יצרניות טלפונים, אבל מכשירים כאלה יגיעו לשוק להערכתי כבר במחצית השנייה של 2015. ה–WiGig, שימשיך להיות מפותח מישראל, יגיע בהדרגה לכל סמארטפון חדש בעולם, עם השפעה עולמית לעבודה של כל מהנדס ומהנדס, וזה משהו שבהחלט צריך לחמם את הלב לכל ישראלי. נראה את הטכנולוגיה החדשה גם במחשבים, בראוטרים, בטלוויזיות חכמות ובמוצרי צריכה אלקטרוניים נוספים".

קוואלקום מכירה את ווילוסיטי היטב והיא משקיעה בה כבר מתחילת הדרך, אלא שלא שם נגמרים היחסים: "לעזור לחברה בהשקעות, בכסף, זה הקטע הקל", אומר פיינטוך. "האתגר היה להפוך את הטכנולוגיה של ווילוסיטי לקבילה גם במובייל. ה–WiGig היא טכנולוגיה עם אתגרים רבים, כמו לוודא שהאות לא נחלש, ובמעבר למובייל צריך למזער את השבב ככל האפשר ולוודא שצריכת החשמל היא אופטימלית, כדי שלא תיגמר לך הסוללה בסמארטפון בתוך חצי שעה. עבדנו בצמוד עם החברה על שינויים מהותיים במוצר. זו עבודה קשה, אבל גם 
כיפית. אנחנו חברה שנהנית מאתגרים כאלה".

מנכ"ל קוואלקום ישראל, אריק מימרן, אמר: "זו דוגמה קלאסית לאיך שאנחנו פועלים בישראל - מזהים טכנולוגיה מסקרנת, יוצרים שיתופי פעולה, נכנסים עד לרמת התכנון המשותף וכשהסיטואציה בשלה, עושים את הצעד הנוסף ורוכשים. ווילוסיטי עשתה את הבלתי ייאמן - היא מובילה עולמית של התחום, וקוואלקום תספק מנוף אדיר לטכנולוגיה".

ישראל כבר לא מעצמת שבבים

ווילוסיטי מצטרפת לקבוצה מכובדת של חברות שבבים ישראליות שקמו בעשורים האחרונים וייצרו שווי של מיליארדי דולרים למשקיעים בהן. אלא שעם כל אקזיט בקנה מידה שכזה, מידלל מאגר המועמדות הבאות להיהפך לחברות השבבים המובילות בעולם הסיבה לכך היא התמעטות מספר חברות השבבים שקמו בשנים האחרונות.

"אנחנו מאמינים שתחום השבבים חשוב מאוד למדינת ישראל", אומר חיים סדגר, שותף בקרן סקויה ישראל, שהשקיעה בווילוסיטי, ומהנדס חשמל בהכשרתו שמגיע מעולם השבבים. "אם מסתכלים היסטורית, זה התחום הכי מצליח בחדשנות בישראל. קמו בישראל חברות כמו גלילאו (שנרכשה על ידי מארוול ב–2.7 מיליארד דולר ב–2000) ומלאנוקס", מוסיף סדגר.

מגוון סיבות גרמו להתמעטות החברות שקמות בישראל בתחום. אחת המרכזיות שבהן היא ההשקעות הכבדות הנדרשות לבניית חברת שבבים - עשרות רבות של מיליוני דולרים - ובשל כך חוסר נכונות של המשקיעים לתמוך בחברות בתחום זה. האטרקטיביות של ההשקעה בתחום ירדה ביחס ישר לעלייה המתמדת בהשקעות בחברות מובייל, אינטרנט וניו מדיה, שבהם ההשקעה נמוכה מהותית, ופוטנציאל השוק הוא לעתים גדול בהרבה. "המשקיעים והיזמים בעולם נרתעים כיום מתחום השבבים, מכיוון שהוא דורש אורך רוח ועבודה קשה", אומר סדגר.

הוא מספר על הפגישה עם הראשונה עם מייסדי ווילוסיטי: "החדשנות והרעיונות שהיזמים, תמיר ודני רטיג, הגיעו עמם לא היו קיימים בעמק הסיליקון. נדיר למצוא כאלה. הם השקיעו שנים של עבודה קשה. יש אנשים שאוהבים 'לעשות את זה' בתוך שנתיים או שלוש, אך בתחום השבבים זה לא קורה".

סדגר סבור שהבעיה מתחילה עוד לפני המשקיעים - במחסור ביזמים שפונים לתחום. "מבין עסקות ההשקעה שמגיעות אלינו, בודדות ההצעות של חברות שבבים - אולי עסקה אחת מ–1,000", אומר סדגר. "נשמח להשקיע בחברות בתחום. השקעתי בווילוסיטי ביום שהחברה הוקמה, הכרתי את החבר'ה עוד לפני ההקמה, ואני מוכן לעשות את זה עם אנשים חזקים בתחום. סקויה מוכנה לחזור על החוויה הזו בשמחה", הוא מסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker