"התוכן המשתלם בעולם": העיתונים, אתרי האינטרנט וערוצי הטלוויזיה בישראל - פראיירים - TechNation - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"התוכן המשתלם בעולם": העיתונים, אתרי האינטרנט וערוצי הטלוויזיה בישראל - פראיירים

הערך המוסף שמקבלים הישראלים מהאינטרנט המקומי הוא הגבוה בעולם - כך עולה ממחקר של חברת הייעוץ BCG, במימון גוגל ■ מדוע? כי גופי התוכן בישראל לא גובים כסף עבור מרכולתם

11תגובות

אף אחד לא יופתע אם נטען שהישראלים מאמצים מהר מאוד שינויים טכנולוגיים. גם אם נספר שהצרכנים הישראלים אוהבים מאוד לצרוך תוכן מקומי, לא נחדש הרבה. מה שמפתיע הוא לגלות שגופי המדיה הישראליים בקושי מצליחים לנצל את התכונות הייחודיות האלה כדי לשרוד בעידן הדיגיטלי.

מדי תקופה עורכת גוגל ישראל מחקר שבוחן את האינטרנט הישראלי. הערך הגדול של המחקרים הוא ביכולתם לספק פרספקטיבה בינלאומית, ולהציג בפני משתמשי האינטרנט הישראלי והגופים העסקיים שאמורים להתפרנס מהמדיום הדיגיטלי את החוזקות והחולשות של הזירה המקומית. תובנות אלה יכולות לעזור לגופי תוכן רבים המחפשים את הדרך הנכונה מבחינתם לזנק מעל התהום הדיגיטלית - ולשרוד בעולם המדיה החדש.

עיתונים, אתרים, ערוצי טלוויזיה, הוצאות לאור וחברות המוסיקה בכל העולם ניצבים כיום מול דילמות הישרדותיות. בגלל הממדים המצומצמים של השוק הישראלי, הסיכונים שרואים גופי התוכן המקומיים גבוהים אף יותר.

המסקנה המעניינת ביותר של המחקר, שנערך על ידי חברת הייעוץ הגלובלית בוסטון קונסולטינג גרופ (BCG) מצביעה על כך שהערך המוסף (ראו מסגרת) שמייחס צרכן המדיה הישראלי לתוכן אינטרנטי, הוא הגבוה ביותר מבין צרכני המדיה במדינות שנבדקו. כלומר, הערך הנתפש שמספקת תעשיית התוכן הישראלית באמצעות ערוציה הדיגיטליים גבוה בהשוואה לכל המדינות שנבדקו באירופה, וכפול מזה שבארה"ב. על פי הערכת BCG, הערך המוסף לצרכן בישראל מצריכת מדיה באינטרנט הוא כ–2,150 דולר בשנה בממוצע, לעומת 1,300 דולר מצריכת מדיה באמצעים מסורתיים. ערך זה מורכב מסך הערך שמקבלים צרכני התוכן הישראלים, בניכוי העלויות המשולמות לרכישת תוכן — כמו מנוי חודשי לטלוויזיה בכבלים, עלות עיתון מודפס, עלות רכישת ספרים או אלבום מוסיקה.

המחקר מראה כי הביקוש למדיה דיגיטלית בישראל חזק מאוד, אך מי שמספק את ההיצע לא מצליח לנצל זאת כדי לייצר מודל עסקי בר קיימא. "כ–52% מהישראלים מעדיפים לצרוך מדיה באינטרנט, שם הם מוצאים מגוון תכנים איכותיים בעלות נמוכה, ולעתים ללא עלות. צריכת מדיה באינטרנט אחראית לכ–62% מכלל הערך המוסף לצרכן בתעשיית המדיה בישראל", כותבים ב–BCG. מנגד, הם מציגים את הכשל בצד ההיצע: "בו בזמן, המדיה הדיגיטלית מהווה פחות 6% מסך עלויות צריכת המדיה". במלים אחרות, הישראלים צורכים תוכן רב באמצעות האינטרנט — אך נדרשים לשלם תמורתו מחיר שולי יחסית.

לטענת מחברי הדו"ח, הפער בין הערך שמספקים גופי התוכן המקומיים באינטרנט לבין המחיר שהם מצליחים לגבות עבורו, מהווה הזדמנות עסקית עבור יצרני התוכן. "בישראל, 62% מהערך המוסף בצריכת מדיה מגיע מצריכה באינטרנט. זאת, בהשוואה ל–40% עד 60% בתשע מדינות אירופיות ו–52% בארה"ב. התופעה מוסברת בחלקה בכך שצרכנים מוצאים תוכן איכותי ומגוון יותר ברשת, בהשוואה לתכנים המוצעים באמצעי המדיה המסורתיים. ואולם הדבר נובע גם מהיעדר יחסי של שירותי מדיה בתשלום בישראל, כמו Amazon Prime ,Netflix ,Pandora אוSpotify", נכתב בדו"ח.

"בהיעדר שירותים כאלה והנוחות שהם מספקים, הישראלים מחפשים תוכניות טלוויזיה, סרטים ומוסיקה במקומות אחרים באינטרנט, והתכנים שהם מוצאים לרוב זמינים להם בעלות נמוכה מאוד או ללא עלות כלל", טוענת חברת הייעוץ. "כתוצאה, ההוצאות על מדיה באינטרנט בישראל הן הנמוכות ביותר מבין כל המדינות שסקרה BCG".

המפתח: תוכן מצוין

לדברי גילי גורדון, שותף בכיר וראש משרד BCG תל אביב, "שחקני המדיה בישראל ניצבים מול דילמות דומות מאוד לעולם. הם עוקבים רבות אחר הנעשה בעולם, מנסים ללמוד, וחלקם אף עושים ניסויים במודלים עסקיים דיגיטליים. הם מודעים לסכנות וחוששים מאוד. גופי התוכן האמריקאיים מגיבים לשינויים בזירת הדיגיטל מהר יותר מהאירופיים, למשל. אני לא יכול להגיד שגופי התוכן הישראליים נמצאים בפיגור, אם כי נראה שהם אינם עושים שינויים במהירות מספקת. בסופו של דבר, ההחלטות האסטרטגיות של גופי התוכן תלויות בעוצמת תחרות, בזמינות להון, ביכולות הניהול, ובכלל ברצון שלהם לזוז מהר קדימה".

שני סוגי יצרני התוכן המרכזיים שמושפעים מהסערה הדיגיטלית הם ערוצי הטלוויזיה המסחריים והמו"לים של העיתונים ואתרי התוכן. קבוצת החברות האלה, המורכבת מזכייני הטלוויזיה רשת, קשת וערוץ 10, לצד המו"לים "ידיעות אחרונות", "ישראל היום", "מעריב־סופהשבוע", "הארץ" ואחרים, אינם מצליחים לבסס הכנסות מהותיות מתחום הדיגיטל, בשעה שההכנסות מהתחום המסורתי נותרות יציבות, במקרה של הערוצים, או מידרדרות במהירות, במקרה של המו"לים.

"הנטייה של ישראלים לצרוך תוכן בעברית או תוכן עם כתוביות, לצד הממדים הקטנים של השוק, מהווים חסמי כניסה בפני שחקנים בינלאומיים. כך, שחקנים מקומיים, ותיקים וחדשים, נמצאים בעמדה טובה לפיתוח ההזדמנויות הטמונות במדיה החדשה", אומר גורדון.

לגבי חברות הטלוויזיה כותבים ב–BCG כי "הן צריכות לשמר את מעמדן באמצעות הסתמכות על נקודות החוזק שלהן: ערך המותג, קהל הצופים הקיים, איכות התכנים והקשרים שלהן עם מפרסמים. התובנה המרכזית שאותה עליהן להפנים היא כי 'התוכן הוא העיקר'. התוכן הוא הגורם שיבדל אותן ממתחריהן בשוק המשתנה, ועליהן להתאימו לסביבה החדשה והמתפתחת".

לגבי העיתונים בישראל, כותבים ב–BCG כי "המעבר לצריכת מדיה כתובה באינטרנט הוא אטי בהשוואה לשווקים אחרים. הדבר מאפשר למו"לים הישראלים ללמוד מניסיונם של מקביליהם במדינות אחרות, ולהתכונן לקראת המעבר הבלתי נמנע לאינטרנט. לעיתונים הישראליים יש שלושה יתרונות מרכזיים: איכות ומוניטין, נאמנות חזקה בקרב הקוראים ומערכת יחסים איתנה עם המפרסמים.

"כמו בטלוויזיה, שמירה על מעמד העיתון תלויה ביכולתו להמשיך ולהפיק תוכן מצוין, שהוא הגורם המבדל בין המותגים השונים. לאור העובדה שהמודלים המסורתיים עדיין מייצרים את עיקר ההכנסות, שאלה קריטית שהמו"לים חייבים לתת עליה את הדעת היא כיצד לאזן בין שתי מטרות שוות ערך בחשיבותן: שמירה על ביצועים בטווח הקצר, תוך עיצוב ויישום תוכניות לעתיד, שיהיה שונה בתכלית".

אנשי BCG מזהירים כי שכפול התוכן מהמדיות הישנות לחדשות אינו מספיק. לדבריהם, "ספקי מדיה צריכים לספק תוכן כך שיהיה נגיש ממגוון מכשירים ופלטפורמות וזמין לאורך כל היום. עליהם להציע 'יחידות צריכה' קטנות יותר, המתוכננות לצריכה בין פעילות אחת לאחרת, או אפילו במהלכן, כמו במהלך נסיעה באוטובוס.

"משתמשים אינם מסתפקים בתוכן נגיש וזמין, הם גם מבקשים להגיב. משתמשים מעריכים גם המלצות 'חכמות', המבוססות על העדפותיהם, שחברות כמו יוטיוב, Netflix ,Spotify 
ו–Pandora מציעות - ובכך עוזרות להם להתמודד מול ההיצע העצום, והמבלבל לעתים, שקיים באינטרנט. ספקי מדיה שיסתפקו בהעתקת החוויה הישנה אל תוך המחשב הנייד, הסמארטפון או הטאבלט, יגלו שקהל הצרכנים ממהר לאבד עניין".

הישראלים בשלים לתשלום על תוכן

אולי השאלה הקריטית ביותר שמולה נציבים יצרני התוכן בארץ היא "האם הגולשים הישראלים ישלמו על תוכן?" ב–BCG מציעים תשובה החלטית לשאלה זו: כן. "בעיני הצרכנים הישראלים, עלויות הצריכה של תוכן אינטרנטי נמוכות והערך גבוה. אנו מעריכים כי בישראל, כמו בשאר העולם, האתוס שלפיו כל התוכן באינטרנט אמור להיות בחינם ככל הנראה מופרז.

"ככל שהשוק ימשיך להתפתח, אנו צופים שגם נכונות הצרכנים לשלם על תוכן תגבר, כשהם ירגישו שהם מקבלים תמורה ראויה, כשהתוכן הוא ייחודי או אם הם יאמינו שמדובר בעסקה טובה. ברחבי העולם, חברות עיתונים ומגזינים מקדמות מודלים להכנסה שכוללים לא רק חומות תשלום - אלא גם שילוב בין מנויים מסורתיים ומנויים דיגיטליים וגבייה עבור תוכן מבוקש", מעריכים ב–BCG. הם מדגישים כי החינמיות הטוטאלית של תוכן ברשת נשחקת והולכת בכל העולם.

לסיכום כותבים בחברת הייעוץ כי "דבר אחד ברור - כל עוד הצרכנים נהנים מנגישות גוברת והולכת לתוכן איכותי יותר ברשת, הם ימשיכו לאמץ אל חיקם את חוויית הצריכה של מדיה באינטרנט. אין ערוץ או מודל יחידים שיוכתרו 'מנצחים'. חברות חכמות ישכילו לעשות שימוש רווחי בכמה שיותר מהם. חברות רבות אף צפויות להבין שהן זקוקות לשותפים בעלי יכולות שונות כדי להמשיך ולשמר את התחרותיות שלהן בשוק המדיה. חברות חכמות ישכילו להרים את הכפפה כעת".

כך נמדד השווי של שירותי האינטרנט

לפני שלוש שנים פירסמה גוגל ישראל מחקר גלובלי ראשון שערכה עבורה חברת הייעוץ מקינזי. למרות הניסיון הראשוני לעמעם מעט את התוצאות הבעייתיות, הראה הדו"ח כי קיים פער ענק בישראל בין אימוץ האינטרנט על ידי המשתמשים ובין אימוץ טכנולוגיות דיגיטליות על ידי גופים עסקיים ומוסדיים.

בעקבות כך ערכה חברת הייעוץ דלויט מחקר נוסף במימון גוגל, המצביע על הערך הענקי שיכולים גופים ממשלתיים ומוסדיים ישראלים להפיק - אם יאמצו את האינטרנט ככלי למגע עם הלקוחות שלהם, כלומר הציבור.

השנה התמקדה גוגל בבחינת מצב שוק התוכן הדיגיטלי בישראל. את המחקר ביצעה עבורה חברת הייעוץ הגלובלית BCG, שביצעה מחקר זהה בארה"ב ובתשע מדינות מפותחות נוספות באירופה. גילי גורדון, שותף בכיר וראש משרד BCG תל אביב, וטל רוזנבלום, מנהל בכיר בחברה, ריכזו את המחקר המקומי.

בדו"ח הנוכחי מנסה BCG להצמיד שווי כספי לערך המוסף שמפיקים המשתמשים הישראלים מצריכת מדיה בכלל, ומדיה דיגיטלית בפרט. הערך המוסף הוגדר כסכום הכסף שהצרכנים היו צריכים לקבל כדי להפיק את אותה הנאה שהם מפיקים מפעילות או מוצר מסוימים. כ–1,000 נסקרים ישראלים נשאלו מה סכום הכסף שיסכימו לקבל כדי לוותר למשך שנה על צריכת תוכן מסוים, למשל טלוויזיה, קריאת ספרים או האזנה למוסיקה. מתודולוגיה זהה שימשה את חוקרי BCG במחקרים שביצעו בארה"ב ואירופה, כך שהערך הגדול של המחקר הוא ביכולת להשוות בין תפישת המשתמשים הישראלים לעומת תפישות בעולם.

נציין כי גוגל היא בעלת עניין בתחום המדיה המקומי. החברה מניבה את הכנסותיה מפרסום ברשת, ומתחרה למעשה באתרי התוכן הגדולים. ככל שגופי התוכן המקומיים לחוצים יותר מבחינה פיננסית - כך גדל גם הלחץ על הרגולטורים להטיל מגבלות על פעילות גוגל בישראל.

מאז הרפורמה בסלולר הוכפל מספר הסמארטפונים בישראל

"שיעור חדירת הסמארטפון בישראל הכפיל את עצמו בשנתיים האחרונות ומתקרב במהירות ל–60% בקרב בני 18 עד 64. זאת, בין היתר הודות לרפורמה בשוק הסלולר, שהובילה להיצע נרחב של תוכניות גלישה במהירות גבוהה ובעלות נמוכה. צריכת מדיה באמצעות מכשירים ניידים יותר מהכפילה את עצמה בין השנים 2011–2013 והגיעה ל–93 דקות ביום, על פי מכון Shiluv Millward Brown" - כך נכתב במחקר של BCG, שחושף גם נתונים חדשים על היקף החדירה של מכשירים דיגיטליים לישראל, וכן את היקף השימוש בהם.

לפי המחקר, "הרבה מהמגמות המעודדות מעבר לצריכת מדיה באינטרנט במדינות מפותחות אחרות, נותנות אותותיהן גם בישראל, ובהיבטים מסוימים השפעתן בארץ מורגשת אף יותר. אחת מהמגמות האלה היא הריבוי במכשירים ניידים בעלי יכולת חיבור לאינטרנט, המאפשרים צריכה נוחה של מדיה".

עוד עולה מנתוני המחקר כי "לפני שלוש שנים צרכנים ישראלים החזיקו בשני מכשירים מחוברים לרשת (connected) בממוצע, וכעת הם מחזיקים בשלושה. במבט לעתיד, הם מצפים להחזיק בממוצע ב–3.9 מכשירים תוך שלוש שנים.

"המכשיר השני, השלישי והרביעי שרוכשים הישראלים הוא בדרך כלל מכשיר נייד, בעיקר סמארטפונים, אך גם טאבלטים ומחשבים ניידים. הבאים בתור הם מכשירים המיועדים לפעילות מסוימת או מכוונים לקטגוריה מסוימת, כמו טלוויזיות חכמות וקונסולות משחקים. בנוסף, מחקרנו העלה התאמה משמעותית בין הערך המופק מצריכת מדיה באינטרנט ומספר המכשירים שבבעלות המשתמש. הערך מזנק ב–33% כאשר בבעלות הצרכן הישראלי מכשיר שני, וב–33% נוספים כאשר בבעלותו מכשיר שלישי".

תובנות נוספות שעולות מהמחקר נוגעות לרמת הביטחון שחשים הישראלים בעת השימוש ברשת. 51% מהישראלים מרגישים בטוחים ובעלי יכולת להגן על עצמם ובני משפחותיהם מפני הסכנות שברשת. 60% טענו שהם יותר נלהבים מהיתרונות של הרשת מאשר חוששים מהסכנות בה. 60% אמרו שחשוב לשמור על הרשת פתוחה ללא מעורבות של הממשלה בתוכן. 70% מהישראלים הסכימו כי זו אחריות שלהם לוודא את נכונות המידע שהם מקבלים מהרשת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם