כבר לא דואופול: סלקום תתחרה ב-HOT וב-yes ותציע שירותי טלוויזיה

מנכ"ל סלקום: "כניסה לשוק חדש ורווי תצריך השקעות והוצאות נוספות כדי לייצר הכנסות עתידיות" ■ פרטנר וגולן טלקום צפויות להיכנס אף הן לתחום ■ ההשקה הצפויה בתוך חודשים בודדים ■ לפי הערכות, מחיר חבילת הבסיס יירד ב-30% לפחות

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

לאחר שנים רבות של היערכות ודחיות, הודיעה היום סלקום באופן רשמי כי היא נכנסת לתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית. החברה תתחרה ב–HOT וב–yes מקבוצת בזק, ותציע שירותי טלוויזיה המבוססים על תשתית האינטרנט (OTT).

בהודעה לבורסה מסר מנכ"ל החברה, ניר שטרן, כי "סלקום תיכנס לתחום פעילות חדש ותציע שירותי טלוויזיה על גבי האינטרנט. כניסה לשוק חדש ורווי תצריך השקעות ותוספת הוצאות תפעוליות כדי לייצר הכנסות עתידיות. שירותי הטלוויזיה על גבי האינטרנט הם סינרגטיים ומשלימים לליבת הפעילות של החברה, יסייעו בשימור לקוחות ויחזקו את מעמדנו כקבוצת תקשורת מובילה בישראל".

ההחלטה להיכנס לשוק הטלוויזיה ולבצע את השקעה הנדרשת אושרה סופית בדירקטוריון סלקום שלשום. סלקום אומנם לא פירטה לוחות זמנים, אך הודעתה הרשמית מעידה כי החברה מוכנה להשקת השירות בתוך חודשים ספורים. שירותי הטלוויזיה של סלקום ישתמשו בתשתיות טכנולוגיות של אריקסון וממירים של חברת ADB. התשתיות האלה מוכנות כבר שנתיים, אך סלקום דחתה את השקת השירות, בתקווה ששוק הסלולר יתייצב.

ניר שטרן, מנכ"ל סלקוםצילום: דרור ארצי

סלקום תציע ללקוחותיה ממיר שיקלוט את שידורי הטלוויזיה החינמיים (DTT) וכן ערוצים משלה ותוכני VOD, שיוזרמו לממיר על בסיס רשת האינטרנט (OTT).

סלקום אינה צפוי להיות החברה היחידה שתכנס לזירת הטלוויזיה. מאחר שחסמי הכניסה לתחום ירדו מאוד בשנים האחרונות, בעקבות האצת מהירויות הגלישה באינטרנט, שהפכה את הרשת לאמצעי הפצה נוח לשידורי טלוויזיה — צפויות להכנס לתחום גם פרטנר, גולן טלקום וחברות נוספות. זירה זו צפויה להיהפך לשוקקת תחרות, והתקווה היא שרמות המחירים בתחום יצנחו. עם זאת, קשה להניח כי הצניחה תהיה בשיעור דומה לזו שהתרחשה בתחום הסלולר. בתחום הטלוויזיה קיימת הוצאה גדולה וקשיחה בגין רכישת תוכן. חברת הכבלים HOT, למשל, מוציאה מדי שנה כ–600–700 מיליון שקל לרכישת תוכן ויצירתו, דבר שמגביל מאוד את הרווחיות שלה בתחום.

הרווחיות הנמוכה אמנם תקשה על הורדת מחירים מהותית, אך בשוק מעריכים כי שירותי הטלוויזיה שיציעו השחקנים החדשים בתחום צפויים להיות זולים מאלה של בזק ו–HOT בכ–30% לפחות. בנוסף צפויות סלקום, פרטנר וגולן טלקום לכרוך בין כמה שירותים, ולמכור חבילות הכוללות שירותי טלוויזיה, אינטרנט וטלפון סלולרי.

פרטנר תיכנס רק אם תהיה ודאות בתחום

שר התקשורת גלעד ארדן, וגם קודמו בתפקיד, משה כחלון, הפעילו לחצים רבים על חברות הסלולר, במטרה לשכנע אותן להיכנס לתחום הטלוויזיה. ארדן דוחף בימים אלה את רפורמת השוק הסיטוני, שצפויה להקל על כניסה של מתחרים נוספים לתחום התקשורת הקווית, ובכלל זה לתחום שירותי הטלוויזיה.

בימים הקרובים צפוי ארדן להגיש תזכיר חוק שיאפשר העברה של הערוצים החינמיים של עידן פלוס גם באמצעות רשת האינטרנט. הדבר יקל על השחקנים החדשים בתחום הטלוויזיה להציע שירותים המבוססים ברשת. בתגובה להודעה של סלקום מסר ארדן כי "המהלך יקדם את התחרות בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית בישראל, ויסייע להורדת המחיר הגבוה שמשלם הצרכן הישראלי עבור שירותי טלוויזיה. אנו נסייע ככל האפשר בעידוד ובקידום התחרות בתחום".

שתי חברות הסלולר הגדולות, סלקום ופרטנר, בוחנות כניסה לתחום הטלוויזיה מאז 2008 - הרבה לפני שהתחרות בענף הסלולר הגיעה לשיאה. סלקום בחנה את רכישת מיזם הטלוויזיה של בלוקבאסטר בישראל ופרטנר נערכה לעשות זאת באמצעות שירותי Orange Time, בשילוב עם כניסתה לתחום שירותי האינטרנט. שתי החברות החליטו שלא לבצע את ההשקעה בתחום, שכן הן העדיפו להתמקד רק בתחום הסלולר הרווחי. כשתחום הסלולר איבד את מרווחי הרווח המונופוליסטיים ב–2011 ו–2012 הבינו החברות כי הן לא יוכלו להתמקד בשוק בודד לאורך זמן, ועליהן לגוון את תחומי ההכנסות שלהן גם לתחומים שנחשבו בעבר לרווחיים פחות, ובעלי סיכון גבוה יותר.

תחום השידורים באינטרנט עדיין לא נמצא תחת הסדרה של משרד התקשורת. לפי שעה יכולות החברות לפעול בתחום ללא צורך בקבלת רשיון ייחודי. בימים אלה יושבת על המדוכה ועדה שמינה ארדן, ובראשה עמית שכטר. מטרת הוועדה היא להמליץ על הסדרת התחום, ולגבש את החובות שיוטלו על החברות שיספקו שירותי טלוויזיה רב־ערוציים באמצעות האינטרנט. המדיניות שעליה תמליץ הוועדה מהווה גורם אי־ודאות עבור החברות, שכן ברור כי חברות שיספקו טלוויזיה רב־ערוצית באמצעות הרשת ייאלצו לשאת בחובות הדומים לאלה של HOT ו–yes, לפחות בכל הנוגע לחובות הפקה. גורם אי־ודאות נוסף הוא מדיניות השוק הסיטוני, שצפוי משרד התקשורת לגבש סופית בשבועות הקרובים. פרטנר הצהירה כמה פעמים כי ללא ודאות בתחום, היא לא תיכנס לתחום הטלוויזיה.

דרושים מותגי 
תוכן חזקים

בניגוד לפרטנר, סלקום אינה מתנה את הכניסתה לשוק הטלוויזיה בהסרה מלאה של גורמי אי־ודאות אלה. החברה מבינה כי יהיה עליה להיכנס לתחום בכל מקרה, וזאת בשל הערך האסטרטגי הניכר שהדבר מעניק לה. לפיכך מנסה החברה לנצל את גורם הראשוניות, ולנסות ולהכנס לתחום לפני פרטנר. באותה שעה מנסה פרטנר להשיג ממשרד התקשורת הקלות והטבות ינקוא, שיקלו עליה, ועל יתר המתחרים החדשים, את הכניסה לתחום.

חברות התקשורת הגדולות רואות בשנים האחרונות כיצד השירותים המסורתיים שלהן הופך לשירותים גנריים, כלומר שירותים שקשה לבדלם זה מזה. כתוצאה מכך, נהפך מחיר השירות לחזות הכל. מנגד, תחום התוכן נהפך לחשוב מאוד ככל שהצרכנים מגדילים את היקף צריכת התכנים שלהם.

חברות תקשורת מבינות כי עליהן להחזיק מותגי תוכן חזקים, שכן רק כך הן יוכלו לבדל עצמן זו מזו ולפתות משמשים לעבור לסלי השירותים שלהם, או למנוע את נטישתם. האסטרטגיה השיווקית של HOT היא דוגמה טובה לכך. החברה משתמשת בכוכבי התוכניות שלה כפרזנטורים, ומנסה לחבר בין המותג של החברה ובין מותגי התוכן החזקים שלה, כמו "זגורי אימפריה" ו"הבורר".

עוד על מנית סלקום? קרא ושתף עם חברים ומומחים ברשת החברתית לשוק ההון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker