המדען הראשי רוצה להתקדם: יהפוך לקרן השקעות שתחזיק במניות סטארט אפים - TechNation - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדען הראשי רוצה להתקדם: יהפוך לקרן השקעות שתחזיק במניות סטארט אפים

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, מסביר מדוע יש צורך לשנות את החוק ולתת למדען כלי השקעה חדישים: "לא רוצים שהמדען יהפוך לרשות ציבורית מסורבלת הסובלת ממינוי מקורבים כמו רשות השידור"

16תגובות

"המדען הראשי הוא אחת היחידות הטובות ביותר בשירות המדינה. הרצון שלנו הוא לקחת אותה צעד קדימה כדי לא לאבד את ההובלה העולמית. אנחנו חייבים להתאים את עצמנו למציאות המשתנה - מה שהיה נכון ל–20 השנים האחרונות לא בהכרח מתאים ל–20 השנים הבאות", אמר אתמול מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג.

לנג התייחס בדבריו לחשיפת TheMarker, שלפיה בכוונת שר הכלכלה, נפתלי בנט, להקים רשות ממשלתית חדשה שתוביל את המעורבות הממשלתית בתעשיית ההיי־טק. לנג מעריך שהתיקון בניסוח חוק המחקר והפיתוח (מו"פ) שנדרש כדי להוציא לפועל את התוכנית הממשלתית, יושלם בשבועות הקרובים ושינויי החקיקה יעברו בחודשים הקרובים. "אני מקווה שב–2015 נתחיל לבנות את הגוף החדש, לאחר השלמת החקיקה", אמר לנג.

אוליבייה פיטוסי

לדבריו, לפי שעה לא נקבע באופן סופי מבנה הפעילות של הרשות החדשה שתוקם. בפרסום הראשון של התוכנית אתמול מסר משרד הכלכלה כי לא תוקם רשות סטטוטורית עצמאית למדען הראשי. לאחר הפרסום הוסיף לנג פרטים נוספים: "אני לא יודע אם רשות היא שם נכון. אנחנו מקימים יצור שאין כיום משהו כמוהו. לא מדובר ברשות עצמאית, אלא בגוף שיהיה קשור למשרד הכלכלה בטבורו, אך בו בזמן יהיה עצמאי יותר מכפי שהוא כיום. אנחנו לא רוצים להוציא את היחידה הזו מהממשלה".

מיטאפ: 'המשקיעות הראשונות שלי'. 21/5 רעננה
להרשמה

לנג הוסיף כי משרד המשפטים שותף לגיבוש מבנה הפעילות. גורם ממשלתי בכיר המקורב לתוכנית העריך כי הכוונה היא כן להקים רשות סטטוטורית.

"להקים קרן 
בתוך שבועיים"

לגוף החדש שיוקם יהיה מבנה פעילות ייחודי, שיורכב משכבה מקצועית שתהיה חלק ממשרד הכלכלה וגוף ביצועי עצמאי שיפעל לצדה. לנג הסביר שהמדען הראשי וצוות נוסף שיעסוק במדיניות, מחקר, אסטרטגיה וקביעת עקרונות עבודה יישארו עובדי משרד הכלכלה. הביצוע של עבודת השטח, שכיום נעשית על ידי אנשי המדען הראשי, תועבר לגוף הביצועי החדש שיהיה אחראי בין היתר על הקצאת כסף, בקרה על השקעות ובדיקת החברות שמגישות בקשות לתמיכה. כדי לאפשר לגוף גמישות ניהולית ולתת לו יכולת לקבל החלטות ולהחיל שינויים במהרה, לגוף יהיה יועץ משפטי וחשב משלו וכן מנגנוני בקרה ואיזונים.

לנג מציין שהשליטה בגוף החדש שיוקם תהיה של הממשלה ושל משרד הכלכלה. נציגים של משרדי הכלכלה והאוצר יהיו חלק מהמועצה שתלווה את הגוף החדש. גם משרד המשפטים מעורב במהלך. לנג ציין שהגוף ימומן בתקציב ממשלתי, בדומה לפעילות המדען הראשי, אך טען כי למהלך אין משמעויות תקציביות. "התקציב עדיין יהיה תקציב ממשלתי. אנחנו לא הולכים לכיוון של רשות עצמאית עם הכנסות משלה. אני רוצה להאמין, שהתוכנית תהיה כר להוספת תקציבים, אבל זו אינה המטרה המרכזית", אמר לנג.

לנג מסביר כי מטרת המהלך שמוביל בנט היא להתאים ולעדכן את כלי התמיכה הממשלתיים לצרכים המשתנים של תעשיית ההיי־טק - בלי להיות כבולים לשינויי חקיקה אטיים, כפי שמחייב המצב כיום. כלומר, להמשיך לשרת את המטרות הממשלתיות שלשמן הוקם המדען הראשי, אך בכלים חדשים. בין היתר, הממשלה תשיק כלי תמיכה חדשים כמו מודל להשקעות משותפות לשוק הפרטי והמגזר הממשלתי במודל, שיהיה דומה במהותו לקרן הון סיכון ממשלתית, הקמת פאנד אוף פאנדס (קרן שמשקיעה בקרנות הון סיכון) או גיוס אג"ח.

אוליבייה פיטוסי

עם זאת, לנג מציין כי האפשרות שיגויס אג"ח למימון פעילות הרשות החדשה נמצאת כרגע בעדיפות נמוכה יחסית. כמו כן, למודל הפעילות מול החברות ישתנה ותתווסף אפשרות של אקוויטי. כיום המדען הראשי במשרד הכלכלה מעניק מענקים לחברות והן מחזירות למדינה תמלוגים מהמכירות שלהן. בעקבות השינוי, המדינה תעניק סיוע בתמורה לאחזקות (אקוויטי) נמוכות בחברות.

אחת הדוגמאות הבולטות לחוסר היכולת של המדען הראשי כיום להתאים תוכניות היא חוק האנג'לים, שנועד לעודד השקעה של משקיעים פרטיים בסטארט־אפים. ואולם ניסוח החוק הפך את יישומו לבלתי אפשרי ולא נעשה בו שימוש.

"מו"פ וחדשנות מקבלים מקום משמעותי הרבה יותר מאשר בעבר בתעשייה בכלל, ולא רק בתעשיית ההיי־טק. לדוגמה, חברת סודה סטרים. אנחנו רוצים להתאים את הכלים שלנו במדען הראשי. כיום אי־אפשר להקים למשל קרן או פעילות משותפת - הדרך להגיע לשם היא מאוד ביורוקרטית. אנחנו רוצים להגיע למצב שנוכל לצאת תוך שבועיים לשוק עם כלי ולאפשר יותר גמישות בדרך שבה החברות המוטבות מחזירות את המענקים, למשל באקוויטי שניתן להמרה. משם נובע ההיגיון של המהלך", אמר לנג. הוא מציין שכיום יצירת תוכניות חדשות או התאמת תוכניות אורכת שנה והמטרה היא להוריד טווח זמן זה למספר שבועות או חודשים.

"המטרה: להגדיל את סיכויי ההצלחה"

התגובות בתעשיית ההיי־טק ליוזמה להקים רשות מו"פ וחדשנות היו מעורבות. לצד קולות התמיכה בהתאמת התוכנית הוותיקה למציאות בשטח, בכירים בתעשייה הביעו התנגדות לכך שיבוצע שינוי מהותי בפעילות המדען הראשי - בלי בחינת המטרות וכשלי השוק שבהם צריכה לטפל הרשות החדשה.

כמו כן, הצביעו בתעשייה על כך שכיום בפעילות המדען הראשי והתוכניות השונות שהוא מפעיל יש בעיה במדידה, למשל בתוכנית החממות - תוכנית של המדען הראשי לתמיכה והשקעה בחברות בשלבים צעירים בחממות של זכיינים, שנבחרים במכרז; המדינה מממנת 85% מפעילות החממה והיתר ממומן על ידי הזכיין. לפיהם, תוכניות כאלו לא נמדדות בפרמטרים כלכליים כמו מספר מקומות עבודה שהן יוצרות או השפעה ישירה על התוצר. החשש בתעשייה הוא שבדומה לרשויות ציבוריות אחרות, דוגמת רשות השידור, המדען הראשי, שידוע כיחידה ממשלתית יעילה - יהפוך לגוף מסורבל ויפתח פתח למינוי מקורבים.

"המטרה היא להגדיל את סיכויי ההצלחה של התעשייה הזו - שיותר חברות יוכלו לקבל מענה ממה שהן מקבלות כיום, במגוון גדול יותר של כלים. למרות הפעילות המבורכת של המדען, באותו כסף שיש לנו היינו יכולים לקבל תוצאות טובות יותר לו היו לנו מנגנונים אחרים. היינו רוצים לראות סיכויי הצלחה גדולים יותר ואנחנו מאמינים, שבמגוון הכלים החדש שיעור החברות המצליחות יגדל. אותו מספר חברות יקבלו אותו תקציב, אבל במגוון כלים מתאים אולי נצליח יותר כי הבחירה בחברות תהיה טובה יותר", הסביר לנג.

זוהי אינה הפעם הראשונה שמקודמת יוזמה להקים רשות עצמאית למדען הראשי. לנג מציין כי הניסיון הקודם, לפני העברת חוק ההסדרים, היה להקים יחידה נפרדת ממשרד הכלכלה שהיתה מוציאה ממנו את השליטה על המשרד והוא לא זכה לתמיכת בנט. התוכנית צפויה להיתקל בהתנגדויות מבית ומחוץ במערכת הפוליטית עד שיושלם שינוי החקיקה. בין היתר, אחת הסוגיות היא מעמד עובדי לשכת המדען הראשי, שלאחר הקמת הרשות החדשה לא יהיו עובדי מדינה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#