מנכ"לית פייסבוק ישראל: "הקירבה לחברות המקומיות היא נכס ענק מבחינתנו"

עדי סופר תאני מספרת לראשונה על יעדי הפעילות הישראלית של ענקית הרשתות החברתיות ■ "יש כאן זירת אינטרנט ומובייל שוקקת, 
של חברות הרוצות להפוך למותגים גלובליים", היא אומרת, "סטארט־אפים כמו גט טקסי ומובאיט זקוקים לנו כדי להגיע למשתמשים בכל העולם"

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

הרבה לפני שהחליטה הרשת החברתית הגדולה בעולם לפתוח פעילות בישראל, היא כבר נגסה בנתח ענק משוק הפרסום המקומי. ההערכות הן כי פייסבוק שנייה רק לגוגל בנתח הפרסום הדיגיטלי שמפנים אליה המפרסמים הישראלים. עתה החליטה פייסבוק להעביר את ארבעת עובדיה המטפלים בשוק הישראלי מדבלין לישראל ולפתוח כאן נציגות מסחרית רשמית, שבראשה תעמוד המנכ"לית עדי סופר תאני.

סופר תאני אינה חדשה לשוק האינטרנט המקומי. לפני שמונתה לתפקיד בפייסבוק שימשה יו"ר חברת ג'ינג'ר, אחת מחברות התוכנה החינמיות שפועלות בישראל, ולפני כן כיהנה כמנהלת חטיבת ה–B2C בחברת 888 ומנכ"לית חברת קידום. לאחר כמה חודשי התנסות, החליטה פייסבוק לחשוף את זהות המנכ"לית ואת המטרות לשמן הוקמה הפעילות המקומית.

"חלק גדול מהעובדה שאנחנו כאן הוא הרצון להיות קרובים לזירת הסטארט־אפים המקומית. היזמים, קרנות ההון סיכון והאנג'לים רואים בנו שותפים לצמיחה של חברות הפורטפוליו שלהם. אנחנו עובדים עם כולם. התפקיד שלנו הוא לייצג את פייסבוק בזירה הזאת, על כל הממשקים שלה", אומרת סופר תאני.

מדבריה ניתן ללמוד כי קהל המפרסמים המרכזי שרואה פייסבוק בישראל, כלומר אלה שיבחרו בפרסום בפייסבוק, הם אינם בהכרח חברות צרכניות ישראליות כמו שטראוס או תנובה, אלא סטארט־אפים גלובליים כמו חברות הגיימינג פלאריום ופלייטיקה, חברות הימורים כמו 888, חברות הפצת תוכנות כמו איירון סורס וחברות מובייל כמו גט טקסי ומובאיט. חברות אלה, הפעולות מישראל, משקיעות לא מעט מתקציבי הפרסום שלהן בפייסבוק, במטרה להגיע למשתמשים בכל העולם.

לדברי סופר תאני, "ישראל היא שוק מעניין מאוד עבור פייסבוק. יש כאן זירת אינטרנט ומובייל שוקקת, אך בניגוד לעבר, לא מדובר רק בחברות טכנולוגיה. חברות האינטרנט הישראליות לא עוצרות בפיתוח טכנולוגיה או מוצר, אלא רוצות להיות מותגים גלובליים. לשם כך הן צריכות להגיע למשתמשים בכל העולם. המשימה שלנו היא לתת מענה לחברות האלה ולהצמיח אותן באמצעות הפלטפורמה הפרסומית של פייסבוק.

עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראלצילום: עופר וקנין

"זה קהל שונה מהמפרסמים במקומות אחרים בעולם. עבור החברות המסורתיות כמו תנובה ושטראוס לא חייבים צוות מקומי, אך עבור חברות האינטרנט הגלובליות שקמו בישראל, ועוד צפויות לקום, פייסבוק צריכה כאן פעילות. בגלל זה הגענו לישראל בעיתוי הנוכחי. הקירבה לחברות האינטרנט המקומיות היא נכס ענק מבחינת פייסבוק".

הדברים עולים בקנה אחד עם האסטרטגיה הגלובלית של פייסבוק להפוך לפלטפורמת ההפצה העיקרית לאפליקציות מובייל. סופר תאני מבהירה כי פייסבוק ישראל תתמוך בכל הפעילויות המסחריות של החברה, כולל אלה של הזרועות שנרכשו, וואטסאפ ואינסטגרם.

קהל יעד נוסף שרואה פייסבוק בישראל הוא עסקים קטנים ובינוניים, שעד לפני כמה שנים השקיעו את מירב תקציבי הפרסום הדיגיטלי שלהם בגוגל. לטענת סופר תאני, עסקים קטנים ישראליים דווקא פעילים יחסית בפייסבוק לעומת מקומות אחרים בעולם. "אנחנו רואים קשר ישיר בין הפעילות העסקית בפייסבוק לבין הפעילות הפרסונלית של בעל העסק. אנחנו חושבים שעסקים קטנים ישראליים דווקא מעורבים מאוד בפייסבוק.

"עבור חלקם, פייסבוק הוא זירת השיווק היחידה, שכן אין להם את המשאבים לפרסם בעיתונות או בטלוויזיה. היכולת שלנו למקד עבורם את הפרסום, אם זה פנייה ממוקדת לקהל באזור גיאוגרפי מסוים או לאנשים הרלוונטיים לשירות שלהם, מאפשרת להם להוזיל את הפרסום. זה מוריד מהותית את רף הכניסה לתחום הפרסום", אומרת סופר תאני ומקווה כי הדבר יאפשר לכל עוגת הפרסום המקומית לצמוח.

כיום נמצאת פעילות הפיתוח של פייסבוק ברמת גן, שם ממוקמים משרדי אונבו, שנרכשה על ידי פייסבוק באוקטובר 2013. סופר תאני מציינת כי בכוונת החברה לעבור ממשרדים אלה בקרוב ולקבוע את מקום מושבה בתל אביב. "נרצה לעצב את סביבת העבודה שלנו בישראל ברוח של פייסבוק", היא מבהירה.

כאשר סופר תאני נשאלת לגבי מדיניות המס של פייסבוק, ומדוע לקוחותיה הישראלים אינם משלמים מע"מ בישראל, היא עונה את התשובה הסטנדרטית שחוזרת על עצמה בכל פעם שחברה גלובלית נשאלת על הנושא: "אנחנו פועלים בהתאם לחוק. אנחנו מנהלים קשר עם רשויות המס ונעמוד במגבלות החוק". יותר מזה היא לא הסכימה לפרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker