בית ההשקעות IBI: גולן טלקום מפסידה 100 מיליון שקל בשנה

דו"ח חדש של אנליסט התקשורת אורי ליכט מ-IBI מעריך את הפסדי החברה ב-100 מיליון שקל ב-2013 ■ "החברה אינה יכולה להישאר אדישה לנתונים הבדיוניים וההזויים שמופיעים בדו"ח", אומרים בגולן

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

התוצאות של גולן טלקום הן אחת התעלומות הגדולות של שוק התקשורת הישראלי. בניגוד לשאר מתחרותיה, גולן טלקום פרטית ואינה מדווחת לבורסה. ידוע כי החברה הפסדית, והדבר אושר על ידי המנכ"ל מיכאל גולן, אך עד כמה?

דו"ח חדש של אנליסט התקשורת אורי ליכט מ-IBI מעריך את הפסדי החברה ב-100 מיליון שקל ב-2013. גולן טוענת מנגד כי הנתונים שליכט מציג הזויים. "גולן טלקום העירה לפני מספר שבועות פעם נוספת את התחרות בענף הסלולר כאשר השיקה מבצע אגרסיבי חדש - 35 שקל בחודש למשך שנה לחבילות הכל כלול (עם 1 ג'יגה גלישה).

החברה, שברשותה כ-480 אלף מנויים, קיבלה חזרה את מלוא הפיקדון ממשרד התקשורת אך ממשיכה להוביל את הקו הלוחמני נגד חברות הסלולר הוותיקות", כותב ליכט בעבודה שקיבלה את הכותרת "ההיגיון שבשיגעון". ליכט מסביר: "בניתוח שעשינו מצאנו כי ב-2013 הפסידה גולן טלקום כ-100 מיליון שקל, אך מצאנו גם היגיון רב בדרך הפעולה בה בחר מנכ"ל החברה, מיכאל גולן".

מיכאל גולן בהשקת גולן טלקום, ב–2012צילום: תומר אפלבאום

ליכט מסביר כי עיקר המוטיבציה של גולן כרגע היא צבירת נתח שוק, בכל מחיר כמעט, על מנת להעלות את שווייה בעת המכירה, שווי שייגזר מבסיס המשתמשים שלה: "אנו שותפים לסברה שליוותה את גולן מאז הקמתה - שינוי מבני יוביל בסופו של דבר למכירה, לרכישת חברה מתחרה או למיזוג עם אחת מהחברות הוותיקות. במקרה כזה, נתח השוק ומספר הלקוחות יהוו את הבסיס העיקרי לתמחור העסקה".

ליכט מעריך את תוצאות גולן טלקום כך: הכנסות החברה עמדו על 160 מיליון שקל, על בסיס הערכה של 300 אלף משתמשים בממוצע ב-2013 (ממוצע של התחלת השנה עם סופה), והנחה של הכנסה ממנוי של 40 שקל לחודש, בנטרול מע"מ. ההוצאה העיקרית של גולן היא על אירוח ברשת סלקום, 156 מיליון שקל בשנה - מספר שנחשף באחרונה ב-TheMarker.

ליכט מעריך עוד סעיפי הוצאות של עשרות מיליוני שקלים בשנה כמו תמסורת ומחשוב (20 מיליון שקל), שכר עובדים (20 מיליון שקל) ועוד - ומגיע למסקנה כי החברה מגיע להפסד תפעולי שנתי של 100 מיליון שקל. ליכט מעריך כי גולן תצליח לצמצם הפסדים ולסיים את 2014 עם הפסד של 40 מיליון שקל בלבד.

הכנסות והוצאות גולן טלקום ב-2013, במיליונים

ב-IBI מוסיפים כי גולן מוציאה בשנה כ-28 מיליון שקל על אתרים סלולריים אך בעקבות הסכם שיתוף הרשתות שחתמה לאחרונה עם סלקום תוכל "לפרק את הרשת שלה" ולחסוך את ההוצאה הזו בשנים הבאות. ליכט אף מחשב את שווייה של גולן: הוא לוקח את שווי חברת סלקום, מחלק במספר המנויים ומגיע לשווי של מנוי בודד - 2,250 שקל.

מהמספר הזה הוא מוריד 30% כדי להגיע לשווי של מנוי גולן טלקום (מנוי נאמן פחות) ואת המספר מכפיל במספר המנויים החזוי של החברה. "אנו מעריכים את שוויו של מנוי גולן טלקום בכ-70% משוויו של מנוי סלקום (1,575 שקל למנוי). שווי זה גוזר לגולן טלקום שווי של 790 מיליון שקל בסוף 2014, גבוה משמעותית מכפי שהושקע עד כה בחברה", נכתב.

ליכט מסכם את העבודה ואומר כי "באמצעות החוזה שהשיג מול סלקום, מיכאל גולן הצליח לפתור את 2 הבעיות הגדולות ביותר שלו - הצורך לבצע השקעות ונטרול הקשר בין התשלום על הרשת ובין היקף השימוש של לקוחותיו. על הדרך הוא השיג הורדה בעלויות והרוויח זמן כדי להגדיל את נתח השוק שלו".

מגולן טלקום נמסר כי "חברת גולן טלקום הינה חברה פרטית וככזאת אינה נוהגת לפרט בערוצי התקשורת את נתוניה, אך עם זאת אינה יכולה להישאר אדישה לנתונים הבדיוניים וההזויים שמופיעים בדו"ח שפירסמה IBI. נתונים אלה אינם מגולן טלקום ואין קשר כלשהו בינם ובין המציאות. גולן טלקום תמשיך את המהפכה התקשורתית בזירת הסלולר ובקרוב גם בחבילת טריפל".

אורי ליכטצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker