אמיר טייג

זה קרה בדיוק לפני שנתיים. במאי 2012 השתנה שוק הסלולר הישראלי, כשגולן טלקום ו–HOT מובייל השיקו בהפרש של שעתיים חבילות סלולר ללא הגבלה (Unlimited).

היום הושק המותג אנלימיטד (Unlimited) - מיזם התקשורת של חברת החשמל ושותפיה - שעשוי לחולל שינוי גדול בשוק התקשורת הקווית - שינוי שני רק לזה שהתחולל בסלולר בשנתיים האחרונות. ואולם הבשורה של אנלימיטד לא טמונה במחיר. החברה אמנם תעודד את התחרות בתחום, שצפויה להפחית את המחירים, אך שיעור החיסכון שירגישו הצרכנים לא יתקרב לחיסכון שהתרחש בחשבון הסלולר שלהם.

עם זאת, המחיר אינו חזות הכל. המודל שמציעה אנלימיטד עשוי להפוך את בזק ו–HOT ל"צינורות טיפשים", שכל תפקידם יהיה להזרים לנו אינטרנט הביתה. יתר השירותים, ובעיקר שירותי תוכן וטלוויזיה, ייצאו משליטתן של חברות התשתית, ויעברו לחברות רבות, קטנות וגדולות, שיספקו שירותי תוכן על גבי התשתיות האלה.

כפי שגולן טלקום אימצה את המודל מהמותג הצרפתי Free, כך מביאה לישראל ויה אירופה, בעלת המניות השנייה בגודלה באנלימיטד, מודל מהפכני שבו חברת התשתיות אינה מנהלת מערכת יחסים ישירות מול הצרכנים. אנלימיטד תפרוש את התשתיות שלה לבתים ותציע להתחבר אליה באמצעות חברות תוכן שיתווכו בינה לבין הצרכנים.

לצרכנים יינתן החופש לבחור את החברה שבאמצעותה יגלשו על הרשת של אנלימיטד. הניתוק וההתחברות לשירות יהיו בידי המשתמשים, וייעשו רק באמצעות אתר החברה. ההמתנה המייגעת לנציג שירות טלפוני בחברות כמו נטוויז'ן או 012 סמייל אמורה להתחלף בלחיצת כפתור זריזה על המסך. חסמי המעבר של המשתמשים בין החברות שיספקו להם שירותים יהיו נמוכים מאוד עד לא קיימים.

ואולם ספקיות הגישה לאינטרנט (חברות ISP) הן רק שארית מהעבר הרחוק שעדיין רודף אחר הצרכנים הישראלים. את החברות האלה צפויות להחליף חברות תוכן שיציעו לצרכנים חבילות שירותים שיכללו גישה לאינטרנט, קו טלפון וחשוב מכל - שירותי תוכן וידאו. כל חברת תוכן ממותג תוכל להצטרף לפורטל של אנלימיטד ולהציע באמצעותו חבילת ערוצי טלוויזיה וספריות של VOD. הפורטל יהיה פתוח לתוכן של ספקי תוכן כמו מאקו, רשת, ערוץ 8, אמזון או נטפליקס.

הקשר ההיסטורי בין ספק התשתיות לספק התוכן צפוי להתפרק. עושר התוכן שיעמוד לפתחו של צרכן הטלוויזיה הישראלי צפוי לזנק ומודל התשלום הארכאי שעדיין קיים ב–HOT וב–yes יוחלף במודלים רבים ומגונים שמתאימים יותר להעדפות של כל משתמש.

מיזם אנלימיטד יהיה כוח שידחף את השוק הישראלי לכיוון הזה, אך השינוי האמיתי עדיין תלוי בבזק וב–HOT, שצפויות להמשיך להחזיק במרבית השוק הקווי עוד שנים. שתי החברות מחזיקות בפעילות תוכן גדולה, ולא צפויות לוותר עליה בקלות לטובת שחקנים קטנים שינסו להיכנס לענף. לפיכך, רפורמת השוק הסיטוני, שתחייב את בזק להשכיר את התשתיות שלה לספקי תוכן חיצוניים, חשובה כל כך. השילוב בין רפורמה זו לכניסתה לענף של אנלימיטד יכול לשנות את שוק התקשורת הישראלי במהירות מסחררת ולהפוך אותו לאחד המתקדמים בעולם.

גם בעבור חברות התוכן מדובר בהזדמנות גדולה. מסך הטלוויזיה עדיין לא עבר דיגיטציה מלאה, כך שהמדיום הזה צפוי להיות הקורבן הבא של המהפכה הדיגיטלית. ספקי תוכן חזקים וזריזים יוכלו להשתלט על המסך של הצופים, להציע להם חבילות תוכן ולנהל לראשונה יחסי חיוב ישירים מול הצופה. כך, למשל, מאקו של קשת יוכל להציע בפורטל של אנלימיטד ספריית תוכן VOD בתשלום. ההחלטה של שר התקשורת, גלעד ארדן, לאפשר לערוצים החינמיים הכלולים בעיד"ן פלוס לשדר על גבי תשתיות האינטרנט מקדמת אף היא אפשרות זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום