ורטקס גייסה 50 מיליון דולר - לנובו בחוץ

קרן ההון סיכון הישראלית ביצעה סגירה ראשונה לקרן הרביעית שלה ■ בניגוד לדיווחים קודמים יצרנית ציוד האלקטרוניקה הסינית לא בין המשקיעים בקרן בגלל התנגדות משקיעים סינגפוריים ■ השותף אהוד לוי עזב את הקרן

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

קרן ההון סיכון הישראלית ורטקס (Vertex) ביצעה החודש סגירה ראשונה של 50 מיליון דולר לקרן הרביעית שלה, כך נודע ל-TheMarker. הסכום נמוך משמעותית מהסכום שהתכוונה אליו מלכתחילה, שנאמד ב-150 מיליון דולר ובהמשך ב-100 מיליון דולר. לאחר הסגירה הראשונה תעמוד לרשות ורטקס שנה להמשיך לגייס הון לקרן.

"יש לנו עוד שנה להמשיך לגייס", אומר יורם אורון, מייסד ושותף מנהל בורטקס. "בכל הקרנות הקודמות סגרנו יותר ממה שאמרנו בתשקיפים. המשקיעים חוזרים אלינו מקרן לקרן, גם אם התהליך היה יותר ארוך".

בנוסף, נודע כי יצרנית המחשבים ומכשירי המובייל הסינית לנובו לא השקיעה בסופו של דבר בורטקס. בפברואר 2012 דיווחה לנובו כי היא משקיעה בקרן סכום שהוערך ב-15 מיליון דולר במטרה להיחשף לחברות טכנולוגיה ישראליות. אולם, בעקבות התנגדות של משקיעים קודמים בחברה שהתנגדו למתן זכויות עודפות ללנובו בקרן, בסופו של דבר החברה אינה נמנית על המשקיעים.

יורם אורוןצילום: דורון גולן/ג'יני

כמו כן, בתקופה האחרונה עזבו את ורטקס שותפים שמילאו בה תפקידים בכירים בשנים האחרונות. אהוד לוי, שותף מנהל בורטקס ומי שהוביל את ההשקעה בוייז מטעמה, עזב לאחר שהיה חלק ממנה 7 שנים, במטרה להקים מיזם עצמאי. יפעת אורון, שהייתה שותפה בורטקס, עזבה את הקרן וכיום היא מנהלת את פעילות לאומיטק של בנק לאומי בתחום ההיי-טק. נותרו בקרן ארבעה שותפים שמלווים אותה מעל לעשור: יורם אורון, מייסד ושותף מנהל בקרן, דוד הלר, רן גרטנברג ועמנואל טימור. בקרוב עתידה הקרן להכריז על מינוי שותף בכיר נוסף.

ורטקס, שהוקמה ב-1997, ניהלה מאז הקמתה 600 מיליון דולר ב-3 קרנות שגייסה. ב-2005 גייסה את הקרן האחרונה שלה שתחת ניהולה היו 174 מיליון דולר. האקזיט הבולט ביותר בקרן זו היה ההשקעה בווייז - שנמכרה לגוגל במיליארד דולר. חברה נוספת מקרן זו היא פרסלו שנרכשה על ידי ברודקום ב-86 מיליון דולר ודי בי מושן שנרכשה על ידי אולסקריפט ב-235 מיליון דולר. השקעה נוספת מקרן זו היא בחברת האבטחה סייבר ארק.

למרות שבסופו של דבר לנובו לא השקיעה בורטקס, עדיין יש בקרן נוכחות בולטת של משקיעים אסייתיים. בין המשקיעים בקרנות הקודמות של ורטקס היו 5 גופי השקעה סינגפורים ו-12 יפנים. בנוסף מושקעים בה 14 גופים מוסדיים ישראלים וכמו כן משקיעים אירופאים ואמריקאים.

בהתייחס למצב תעשיית ההיי-טק בישראל אמר אורון כי "נראה שזו תהיה אחת התקופות היותר טובות להשקיע בישראל בטכנולוגיה בשלבים מוקדמים. אני רואה בעולם ובישראל חזרה להשקעות להון סיכון אחרי המשבר הגדול של 2008".

הקרן החדשה תשמש להשקעות בחברות ישראליות בשלבי ביניים אשר מפתחות טכנולוגיות בתחומים תקשורת, מובייל, אפליקציות מדיה דיגיטלית, תוכנה ותשתיות IT ארגוניות וקלינטק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker