כיצד תממן אינטל ישראל את הקמת המפעל החדש?

בשנתיים האחרונות בחרה אינטל לשלם בישראל מס על דיווידנד ולהוציא לחו"ל חלק ניכר מרווחיה

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

מלבד מיליארד השקלים שצפויה אינטל ישראל לקבל כמענק מהמדינה, תצטרך הפעילות המקומית של ענקית השבבים לגייס כ–19 מיליארד שקל נוספים לחידוש המפעלים בקרית גת. מרבית הציוד למפעל יירכש בחו"ל, וסביר להניח שאינטל העולמית תממנו. ההוצאה העיקרית שתישאר בישראל היא הבינוי, כלומר הסבת שני המבנים (28 Fab ו–Fab 18) לצורכי הטכנולוגיה החדשה. לא ברור מה יהיה ההיקף הכספי של הבינוי, אך לפי הערכות מדובר בעלות נמוכה בהרבה ממיליארד שקל.

אינטל ישראל אמנם לא מדווחת על תוצאותיה המלאות, אך ב–2013 הסתכמו המכירות הפנימיות שלה (המכירות לאינטל העולמית) בכ-3.8 מיליארד דולר, לאחר שב–2012 הגיעו לשיא של 4.6 מיליארד דולר. מאחר שאינטל עצמה קובעת את מחירי ההעברה (המחירים שבהם נרכשים המוצרים של אינטל ישראל בידי סניפי החברה במדינות אחרות), יכולה החברה לקבוע במידה רבה היכן יצטבר הרווח שלה - בישראל או בארה"ב. החלטה זו תלויה בשיעור המס בכל מדינה, אך גם באופק ההשקעה של החברה: אינטל תבחר להשאיר בישראל את הרווחים שאותם היא מייעדת להשקעות המשך בישראל.

אף שאינטל צפויה לבצע השקעה ניכרת בקרית גת, בשנתיים האחרונות היא בוחרת להוציא מישראל כמעט את כל הרווחים שנצברו כאן. ב–2012 היא הוציאה מישראל רווחים בסך של כ–10.5 מיליארד שקל, שבגינם שילמה מס דיווידנד של 15%, 1.6 מיליארד שקל. ב–2013 עשתה זאת שוב והוציאה מישראל כ–6.5 מיליארד שקל, שעליהם שילמה מס דיווידנד בסך כמיליארד שקל. כפי הנראה, הפעילות המקומית רווחית מספיק כדי לממן את ההשקעה בשדרוג המפעל בקרית גת מבלי להשתמש ברווחים הצבורים משנים קודמות.

אינטלצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום