בלעדי

פרטנר ו-HOT יקבלו אישור 
למזג רשתות - סלקום ופלאפון לא

הרשות להגבלים עסקיים צפויה בימים הקרובים להעביר לחברות הסלולר את החלטתה לגבי בקשותיהן למזג חמש רשתות לשתיים בלבד ■ ל-TheMarker נודע כי הרשות לא תאפשר פחות משלוש רשתות עצמאיות - ותאסור על מיזוג הרשתות של פלאפון וסלקום

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

רשות ההגבלים העסקיים צפויה לפרסם בימים הקרובים את החלטתה לגבי שלושת המיזוגים בשוק הסלולר הישראלי. 
ל–TheMarker נודע כי העיקרון המנחה את הרשות בהחלטתה יהיה לשמור על שלוש רשתות סלולר עצמאיות, כלומר לא לאפשר מיזוג של רשתות של חברות סלולר ותיקות.

הרשות צפויה לאשר לפרטנר ול–HOT למזג בין הרשתות הקיימות שלהן ולבנות יחד רשת דור רביעי. כמו כן, גולן טלקום צפויה לקבל אישור להמשיך לנדוד על רשת הדור שלישי של סלקום לחמש שנים נוספות. על שני המהלכים יוטלו מגבלות או תנאים, אך הם אינם צפויים למנוע מהצדדים להוציאם אל הפועל. מנגד, הרשות אינה צפויה לאשר - בשום תנאי - את מיזוג המוצע בין הרשתות של פלאפון וסלקום.

התנאים הסופיים למיזוג נידונו אתמול, בפגישה בין הנהלת פרטנר ובין הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, ואנשיו. בימים האחרונים, מאז תום חג הפסח, מנהלת רשות ההגבלים פגישות מרתוניות עם חברות הסלולר, בכוונה לפרסם החלטה בימים הקרובים. מרשות ההגבלים לא נמסרה תגובה.

בשלב הראשון צפויה הרשות להחליט בנוגע למיזוג הרשתות של HOT ופרטנר. הרשות אינה צפויה למנוע את המיזוג, אך בכוונתה להטיל מגבלות על שני הצדדים. ברשות שוקלים להחמיר עם הצדדים, ולקבוע בתנאי המיזוג כי במקרה שבו אחד המתחרים יצא מהענף, תוכל הרשות לכפות על החברות לפצל מחדש את התשתיות. ברשות חוששים כי נוכח התחרות הקשה בשוק הסלולר בשנתיים האחרונות, אחת החברות המחזיקות בתשתיות עצמאיות עשויה להיפלט מהענף, ולפיכך רוצה לשמור לעצמה את הזכות למנוע מצב שבו יהיו פחות משלוש תשתיות סלולר עצמאיות.

הדיונים בין פרטנר והרשות נסובים עתה סביב הבקשה של פרטנר שלא לקשור את גורל הרשת המשותפת במספר המתחרים בענף. לטענת חברת הסלולר, אין ביכולתה לקבל על עצמה מגבלה שאין לה שליטה עליה, כלומר היא אינה יכולה לתלות את גורל הרשת שלה בהחלטה של מתחרה אם לצאת מהשוק. פרטנר מבקשת מהרשות כי כל המגבלות שיוטלו על המיזוג יהיו בשליטת החברה, כלומר החברה תוכל לפעול עצמאית כדי לעמוד בתנאים שיידרשו ממנה.

בנוגע ל–HOT, הערכות הן כי הרשות תנסה להתנות את מיזוג תשתיות הסלולר שלה במגבלות שמטרתן להרחיב את התחרות בשוק הקווי.

הרשות צפויה לאשר לגולן טלקום למזג את רשת הדור השלישי שלה עם זו של סלקום, כך שהדבר יחסוך לגולן את עיקר ההשקעה בהקמת רשת סלולר עצמאית. גולן אמנם מקים בשנתיים האחרונות רשת עצמאית, אך עושה זאת בקצב נמוך מאוד, מתוך הנחה שיצליח לחסוך לעצמו את ההשקעה הנדרשת אם וכאשר יצליח להיכנס להסכם שיתוף רשתות עם אחד ממתחריו.

האישור לגולן: לדור שלישי בלבד

עם זאת, האישור לגולן צפוי להינתן רק לגבי רשת הדור השלישי. גולן יידרש להקים בעצמו את הרשת העתידית שלו - כלומר רשת הדור הרביעי - או להתחיל הליך למיזוג רשתות נפרד מול אחת מחברות הסלולר, שידרוש אישור נוסף של הממונה.

גולן צפוי להמשיך לנדוד על רשת הדור שלישי של סלקום. במקביל, הוא צפוי לנסות לכרות הסכם חדש לגבי הקמה משותפת של רשת דור רביעי. הוא יוכל לעשות זאת עם סלקום, אך גם עם כל אחת מחברות הסלולר האחרות. בכל מקרה, הוא יידרש להשקיע כמה מאות מיליוני שקלים בהקמת הרשת, ולהחזיק חלק מהבעלות עליה. הערכות הן כי רשות ההגבלים לא תאפשר לו להמשיך ליישם בטוח הארוך מודל של נדידה פנים־ארצית, כלומר שימוש ברשת המתחרים ללא החזקה בבעלות על רשת.

רשתות הסלולר מתמזגות

בנובמבר 2013 הודיעו פרטנר ו–HOT כי הגיעו להסכים ביניהן, שלפיו יקימו יחד רשת דור רביעי (טכנולוגיית LTE), במקום להקים רשתות נפרדות. שיתוף הפעולה יחסוך לכל אחת מהחברות מאות מיליוני שקלים. על פי ההסכם, הבעלות על הרשת המשותפת תתחלק בשווה בין החברות, ותתבסס בעיקרה על התשתית הנוכחית של פרטנר. HOT תידרש לשלם לפרטנר כמה מאות מיליוני שקלים כדי לרכוש את חלקה ברשת.

כמה שבועות לאחר מכן הודיעו סלקום, פלאפון וגולן טלקום כי חתמו הסכם דומה, שלפיו יקימו שלוש החברות רשת דור רביעי משותפת, שהבעלות בה תתחלק בשווה בין החברות. במקביל הודיעו גולן וסלקום כי חתמו על הסכם להארכת הסכם הנדידה הפנים ארצי של לקוחות גולן על רשת הדור שלישי של סלקום. בריתות אלה אינן מהוות מיזוג, אך הרציונל העסקי שלהן דומה - צמצום מספר התשתיות המתחרות וחיסכון ניכר בעלויות. אמנם בצד השיווק והמותג החברות ימשיכו להתחרות זו בזו, אך חלק ניכר ממערך הייצור שלהן, כלומר מערך האנטנות והתדרים, יהיה בבעלות משותפת.

מאז ההכרזה על מיזוגי הרשתות, בחברות הסלולר מנסים למזער את החשש מפני הפגיעה התחרותית, ומציינים כי ללא מיזוג רשתות סלולר לא יוכלו כל החברות להקים רשתות דור רביעי. משרד התקשורת הצטרף לטענה זו של החברות, ועודד אותן למזג את הרשתות שלהן, במטרה לחסוך בהיקף התדרים שיידרשו לדור הרביעי. במשרד חוששים כי לא יצליחו לפנות מספיק תדרים איכותיים בכדי לאפשר לחמש רשתות עצמאיות לספק שירות תחרותי. חלק מתדרים האלה נמצאים בידי צה"ל, ובמשרד מעדיפים שלא להיכנס לעימות עם הצבא.

אחד הגורמים המוערבים במהלך מתח ביקורת על הרשת להגבלים עסקיים, שעדיין לא הגיעה להחלטה סופית, וזאת על אף שעברו כמעט שישה חודשים מאז שהוגשו הבקשות למיזוגים. גורם אחר מציין כי הרשות אמנם עשתה עבודה מחקר מאוד מעמיקה בתחום, אך בשוק הסלולר הנוכחי, שבו התחרות קשה, דחייה למהלכים אסטרטגיים כמו מיזוג רשתות עולה כסף רב לחברות, ומעכבת שדרוג טכנולוגי נדרש של הרשתות עצמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker