המיליארדר הסיני לי קאשינג משקיע ב-TIPA הישראלית

קרן הורייזונס ונצ'רס שבבעלות קאשינג הובילה את סבב גיוס ההון האחרון של החברה המפתחת אריזות מתכלות למוצרי מזון ומשקאות ■ TIPA לא מציינת מהו הסכום אותו גייסה, אך ל-TheMarker נודע כי החברה גייסה בסבב הנוכחי 10 מיליון דולר

ענבל אורפז

חברת TIPA, שעוסקת בפיתוח אריזות מתכלות למוצרי מזון ומשקאות, משלימה סבב גיוס הון חדש בהובלת קרן הורייזונס ונצ'רס שבבעלות איש העסקים ההונג קונגי לי קאשינג.

TIPA לא ציינה מהו הסכום אותו גייסה, אך ל-TheMarker נודע כי החברה גייסה בסבב הנוכחי 10 מיליון דולר. עד סבב הגיוס הנוכחי החברה, שמעסיקה 15 עובדים, גייסה כ-5 מיליון דולר.

לי קאשינגצילום: בלומברג

בנוסף לקרן הורייזונס משתתפות בגיוס הקרנות אביב ונצ'רס ו-GreenSoil, שהובילה את סבב הגיוס הקודם בחברה. בימים אלה משיקה החברה את דור המוצרים הראשון שלה שיהיה אריזות מתכלות למזון יבש מצונן טרי. TIPA הוקמה על ידי דפנה ניסנבוים וטל נוימן.

מהחברה נמסר כי ההשקעה תאפשר לה להאיץ את פיתוח קשריה העסקיים עם חברות מזון מרכזיות בעולם ולהרחיב את מערך ההפצה והמכירות. במקביל, החברה תמשיך לפתח את הדורות הבאים של מוצרי החברה. החברה מקיימת כיום פיילוטים עם חברות מזון בינלאומיות וישראליות שונות לקראת השקת מוצריה בתחילת 2015.

דפנה ניסנבוים, מנכ"לית ומייסדת החברה, מסרה כי "הפתרונות הביו-מתכלים שאנו מספקים נותנים מענה לשוק ענקי שממתין לפריצת הדרך לחומרים ברי-קיימא, ההשקעה תאפשר לנו להאיץ את ההטמעה בשוק ולהמשיך בפיתוח מוצרים נוספים".

לי קאשינג משקיע במגוון מיזמים בתחומים האקולוגיים. בישראל השקיעה קרן הורייזונס שבבעלותו בחברת הזרעים קיימא שמייצרת זני גידולים חקלאיים עמידים ובעלי תנובה גבוהה. לאחרונה הוביל קאשינג השקעה של 23 מיליון דולר בהמפתון קריק שמפתחת ביצים מלאכותיות.

"המטרה שלנו שהטבע בסוף לא יבחין שאנחנו פה. חברת טיפה מסתכלת על כל האריזות שלא יכולות להיות ממוחזרות. הן מסיימות את חייהן בדרך כלל בשריפה או הטמנה - שני הפתרונות הכי גרועים לסביבה", הסבירה דפנה ניסנבוים מנכ"לית החברה בוועידת הסביבה והעסקים של TheMarker ו-Veolia שנערכה במאי האחרון.

לפי נתונים שהציגה החברה אריזות מזון ומשקאות הן התורמות המרכזיות ליצירת אשפת פלסטיק בעולם - 66% מנפח האשפה ו-50% ממשקלה. כל אדם זורק לפח בממוצע ביום 3 אריזות פלסטיק. 30% מפסולת הפלסטיק עשויה מפולימר שניתן למחזר. לטענתה ניתן למחזר 5% מאשפת פלסטיק שהיום לא ניתן למחזר. "בשנת 2011 השוק של האריזות הגמישות נמדד ב-65 מיליארד דולר" ציינה ניסנבוים.

"הפתרון שלנו בא מעולם הטבע - הטבע יצר עטיפות שהולכות לזיהומי אשפה אורגנית, למשל תפוז. אנחנו סטארט-אפ בן 3 שפיתח עטיפה שמתנהגת בדיוק כמו העטיפה של הטבע ותגיע לאותם מקומות, כלומר תגרום להשבה מלאה לטבע של האריזה תוך 180 יום" אמרה ניסנבוים בוועידה.

טיפה משתמשת בפולימרים שעשויים נגזרות של שמנים וחומרים מהטבע. המחזור נעשה במפעלים קיימים במיכון קיים. לטענת ניסנבוים על אף שמוצרי אריזה גמישים לנוזלים הם מוצר קשה לפיתוח החברה נמצאת כעת בפיילוט עם חברות בישראל ובעולם שאחריו היא תצא לשוק. כיום עלות האריזה גבוהה יותר מהאריזות הקיימות בשוק, שנובעת מעלות חומרי הגלם ומושפעת מביקוש והיצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker