קרן הלייזר ששווה 710 מיליון ד' ותעשה ליהלומים כל מה שפינטזתם

מכשיר הדגל של חברת שרין, שעוסקת בטכנולוגיה בתחום היהלומים, מאפשר ליהלומנים לתכנן בדיוק מירבי כיצב יראה חומר הגלם המעובד וכך למקסם את מחיר היהלום

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ישראל היא מרכז עולמי לסחר וליטוש יהלומים. בבורסת היהלומים ברמת גן השנתי ובשאר הערוצים מסתכם המסחר בענף ב-28 מיליארד דולר והייצוא השנתי שלו מישראל מגיע ל-10 מיליארד דולר. בתוך עולם של סוחרים, מלטשים ושאר בעלי מלאכה, ישנו תפקיד חשוב גם לטכנולוגיה בתחום. בשנים האחרונות הוכנסו לתהליך המסורתי הארוך טכנולוגיות שמאפשרות לקצר את תהליך העיבוד, לנצל ביעילות מירבית את חומר הגלם ולמקסם את הכנסות היהלומנים.

חברת שרין טכנולוגיות היא דוגמה לחברת טכנולוגיה ישראלית וותיקה ומובילה עולמית בתחום היהלומים. החברה, שהוקמה בשנת 1988, נסחרת בבורסת סינגפור לפי שווי של כ-710 מיליון דולר (885 מיליון דולר סינגפורי). הטכנולוגיה של החברה, ובעיקר מכשיר הדגל שלה - גלקסי, מאפשרים ליהלומנים לתכנן בדיוק מירבי כיצד יראה חומר הגלם המעובד וכך למקסם את מחיר היהלום. החברה מעסיקה 150 עובדים, רובם במרכז הפיתוח בכפר סבא. בנוסף יש לה מרכז שירות שמשמש את סוחרי היהלומים בבורסה ברמת גן.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

המכונה של שרין סורקת את חומר הגלם באמצעות לייזר ואופטיקה ייעודית, בתהליך שמזכיר צילום רנטגן, וממפה את המבנה המדוייק שלו ואת הפגמים הקיימים בו. לאחר מכן תוצאות הסריקה עולות לתוכנת מחשב בה היהלומן יכול לתכנן צורות חיתוך שונות של יהלום או מספר יהלומים מחומר הגלם. בהתאם לצורה הנבחרת והביקוש לה בשוק היהלומן יכול לקבל מידע לגבי המחיר הצפוי של היהלום המלוטש. בשלב הבא, לאחר שנבחרת הצורה בה יעובד חומר הגלם, ניתן לסמן על גבי היהלום באמצעות לייזר את המקומות בהם יש לחתוך את חומר הגלם. מידע זה משמש את מפעלי הליטוש ומאפשר להם לקצר משמעותית את הזמן שנדרש לעיבוד חומר הגלם.

שרין מייצגת שילוב של שני ענפים משמעותיים במשק הישראלי - חדשנות טכנולוגית, באמצעות חומרה ותוכנה, ויהלומים. המוצרים של החברה מאפשרים גם ליהלומנים הישראלים לשמור על יתרון יחסי שמתמודדים עם קשיים שנובעים בין היתר מתחרות מצד מדינות בהן כוח האדם הדרוש לעיבוד וליטוש היהלומים כמו הודו ומדינות אפריקה. על אף התחרות, ישראל משתדלת לשמור על מעמדה כמובילה עולמית בתחום. הבורסה ברמת גן מקדמת אירועים שמושכים אליהם מבקרים רבים. בשבוע שעבר למשל נערך בבורסה שבוע היהלומים הבינלאומי אליו הגיעו כ- 500 קניינים מכ-20 מדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker